Bystra. Proboszcz miał uderzyć dziecko dziennikiem. Już wcześniej dzieci skarżyły się na jego zachowanie

Kilkuletnia dziewczynka wiele razy mówiła rodzicom, że ksiądz krzyczy podczas lekcji religii. Babci powiedziała, że szarpie ją za ucho. Dziecko bało się lekcji religii, ale jego skargi zostały wysłuchane dopiero, kiedy ksiądz uderzył ją dziennikiem. Informacje o jego nieodpowiednim zachowaniu docierały do kurii już cztery lata temu.
Zobacz wideo

Jak informuje "Gazeta Krakowska", proboszcz z Bystrej to postać kontrowersyjna. "Dla jednych tamtejszy proboszcz to świetny gospodarz, ciągle remontujący kościół, dbający o zabytek. Dla innych osoba, której ponoć zdarza się ubliżać, czy poniżać parafian" - czytamy. Jednak dopiero informacja o tym, że miał on stosować przemoc wobec dzieci sprawiła, że "podgorlicka Bystra od kilku dni aż huczy".

Katecheta uderzył dziewczynkę

Już w 2015 r. do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie dotarła informacja o tym, że katecheta niewłaściwie zachowuje się wobec uczniów. Jednak poza udzieleniem mu nagany nie wyciągnięto wobec niego żadnych konsekwencji. Miarka przebrała się, gdy kilkuletnia dziewczynka powiedziała rodzicom, że ksiądz uderzył ją dziennikiem. Wcześniej dziecko stresowało się chodząc na lekcje religii i narzekało na ból brzucha. Rodzice tłumaczyli to sobie jednak tym, że katecheta miał być wymagający.

Marcin Juszczęć, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrej o sprawie powiadomił Kurię Diecezjalną w Tarnowie oraz przekazał na piśmie informację o swoich krokach do nowosądeckiej delegatury Kuratora Oświaty. Skierował również zawiadomienie do Małopolskiego Kuratora Oświaty. - Mamy do czynienia z trudnym tematem. Zadaniem dyrektora, jest dbanie o dobro dzieci, bo ono jest najważniejsze. Dlatego zgodnie z prawem i moimi obowiązkami podjąłem kroki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa uczniom - mówi Juszczęć.

SPROSTOWANIE: We wcześniejszej wersji tekstu w wyniku błędu opublikowane zostało zdjęcie kościoła z Bystrej w województwie śląskim, który nie ma nic wspólnego z opisywaną sprawą. Przepraszamy za popełniony błąd.

Więcej o:
Komentarze (320)
Bystra. Proboszcz miał uderzyć dziecko dziennikiem. Już wcześniej dzieci skarżyły się na jego zachowanie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 82 razy 72

  Coś się zmieni? Wątpię. Prędzej dzieciaczki zaczną na religię w kaskach chodzić. Ale będą chodzić. Bo kuźwa wyremontowana wieża kościelna jest miernikiem tego czy pan ksiądz spełnia oczekiwania parafian.

 • fakiba

  Oceniono 70 razy 62

  Kto uwierzy dziecku , a jednak dziecko mówiło prawdę a klecha to świnia i zbok

 • kater-11

  Oceniono 62 razy 50

  Gdzie jest ojciec tego dziecka . Dlaczego skutecznie nie ...pouczył księdza w sprawie traktowania dzieci. Tylko rodzic katolik będzie całował w tyłek księdza i przyprowadzał mu dziecko na noc do plebanii.
  Normalny rodzic tak by porozmawiał z księdzem , że ten przez rok jadłby przez rurkę , a gumę żułby palcami. Tak postąpiłby normalny rodzic .

 • zigzaur

  Oceniono 50 razy 40

  Zbiła Mietka katechetka,
  bo stwierdziła brak napletka.
  Tak przyrżnęła Testamentem,
  że do dzisiaj jest pacjentem!

 • synanki

  Oceniono 37 razy 33

  przedszkolaki....największym zagrożeniem dla naszego Kościoła !!

 • yaspiman

  Oceniono 42 razy 32

  to jest wina rodziców. po co pozwalają na kontakty dzieci z dewiantami. uczenie zabobonów i guseł na tzw. "religii" przez zboczeńców i psychopatów musi zostać zabronione.

 • pinio67

  Oceniono 39 razy 29

  rodzic każący dziecku w Polsce chodzić na katolską religię to czystej wody idiota

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX