Bystra. Proboszcz miał uderzyć dziecko dziennikiem. Już wcześniej dzieci skarżyły się na jego zachowanie

Kilkuletnia dziewczynka wiele razy mówiła rodzicom, że ksiądz krzyczy podczas lekcji religii. Babci powiedziała, że szarpie ją za ucho. Dziecko bało się lekcji religii, ale jego skargi zostały wysłuchane dopiero, kiedy ksiądz uderzył ją dziennikiem. Informacje o jego nieodpowiednim zachowaniu docierały do kurii już cztery lata temu.
Zobacz wideo

Jak informuje "Gazeta Krakowska", proboszcz z Bystrej to postać kontrowersyjna. "Dla jednych tamtejszy proboszcz to świetny gospodarz, ciągle remontujący kościół, dbający o zabytek. Dla innych osoba, której ponoć zdarza się ubliżać, czy poniżać parafian" - czytamy. Jednak dopiero informacja o tym, że miał on stosować przemoc wobec dzieci sprawiła, że "podgorlicka Bystra od kilku dni aż huczy".

Katecheta uderzył dziewczynkę

Już w 2015 r. do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie dotarła informacja o tym, że katecheta niewłaściwie zachowuje się wobec uczniów. Jednak poza udzieleniem mu nagany nie wyciągnięto wobec niego żadnych konsekwencji. Miarka przebrała się, gdy kilkuletnia dziewczynka powiedziała rodzicom, że ksiądz uderzył ją dziennikiem. Wcześniej dziecko stresowało się chodząc na lekcje religii i narzekało na ból brzucha. Rodzice tłumaczyli to sobie jednak tym, że katecheta miał być wymagający.

Marcin Juszczęć, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrej o sprawie powiadomił Kurię Diecezjalną w Tarnowie oraz przekazał na piśmie informację o swoich krokach do nowosądeckiej delegatury Kuratora Oświaty. Skierował również zawiadomienie do Małopolskiego Kuratora Oświaty. - Mamy do czynienia z trudnym tematem. Zadaniem dyrektora, jest dbanie o dobro dzieci, bo ono jest najważniejsze. Dlatego zgodnie z prawem i moimi obowiązkami podjąłem kroki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa uczniom - mówi Juszczęć.

SPROSTOWANIE: We wcześniejszej wersji tekstu w wyniku błędu opublikowane zostało zdjęcie kościoła z Bystrej w województwie śląskim, który nie ma nic wspólnego z opisywaną sprawą. Przepraszamy za popełniony błąd.

Więcej o: