Jezioro Żywieckie: Straż rybacka zatrzymała kłusownika rekordzistę. Łowił ryby na osiem wędek

Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego zatrzymała mężczyznę, który bez odpowiednich dokumentów łowił ryby na osiem wędek. Mężczyzna, którego strażnicy nazywają kłusownikiem-rekordzistą, groził funkcjonariuszom, trzymając w ręku nóż. Na miejsce wezwano policję.

Jednym z celów Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego jest walka o dobrostan ryb i środowiska wodnego. Polskie przepisy mówią, że aby wędkować, również amatorsko, należy mieć odpowiednie zezwolenie. Osoby, które wędkują, a takiego dokumentu nie posiadają, mogą zostać ukarane grzywną, a nawet oskarżone o kłusownictwo. Aby tak się stało, muszą jednak zostać przyłapane na gorącym uczynku - np. przez funkcjonariuszy społecznej straży rybackiej, której celem jest m.in. walka o dobrostan ryb i środowisko wodne. Tak właśnie stało się w okolicach Żywca, gdzie członkowie Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego postanowili uporać się z osobą, która od lat łowiła ryby bez odpowiedniego pozwolenia.

Jezioro Żywieckie: Kłusownik od lat łowił ryby bez zezwolenia. Zaatakował strażnika

Mężczyzna, którego chcieli przyłapać funkcjonariusze SSRPŻ, był dobrze zorganizowany. Wędkował w nocy, a miejsce połowu wybrał tak, aby trudno było go zaskoczyć. Mimo to, członkowie Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego postanowili spróbować.

"Pan kłusownik był tak zszokowany i zdezorientowany, że wyskoczył z domku z nożem i zaczął obcinać żyłki w swoich zestawach. Okazało się że wędkował aż na osiem wędek. Nie chciał okazać strażnikom dokumentów służących do amatorskiego połowu ryb i zachowywał się bardzo agresywnie, wyzywając strażników i powołując się na wysoko postawione znajomości. Sytuacja była bardzo napięta, gdyż Pan cały czas trzymał w ręce nóż" - relacjonują społeczni strażnicy na Facebooku.

>>> 60 proc. Polaków uważa, że ryby to nie mięso. Czy mają rację?

Zobacz wideo

Kłusownik rekordzista powiedział strażnikom, że łowi od 30 lat. W wybudowanym na brzegu jeziora domku miał tzw. wędzok, do którego wrzucał wszystkie ryby, jakie wyłowił z wody. Na miejsce zdarzenia wezwano policję. Gdy przyjechał radiowóz, wędkarz wciąż zachowywał się agresywnie i zaatakował jednego ze strażników. Chwilę później został zatrzymany.

- Sytuacje tego typu zdarzają się coraz częściej i niestety jeżeli państwo polskie nie zareaguje i nie zacznie wspierać ochrony naszych wód, kłusownicy nadal bezkarnie będą nas wszystkich okradać - komentują strażnicy

Więcej o:
Komentarze (47)
Jezioro Żywieckie: Straż rybacka zatrzymała "kłusownika rekordzistę". Łowił ryby na osiem wędek
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 23 razy 19

  "Kłusownik-rekordzista" powiedział strażnikom, że łowi od 30 lat. Do tego miał domek tuż nad brzegiem jeziora, a w nim wędzarkę.
  A ja mam tylko jedno pytanie: JAK to możliwe, że "dopadliście" go dopiero po 30 latach? Czyżby przestał się z wami "działkować"? :-))

 • grey55

  Oceniono 28 razy 14

  co wy wiecie o kłusownictwie - wsioki, na Lubelszczyźnie do rzeki Wieprz wrzucają petardy, zakładają kilometry sieci, rażą prądem ryby albo wlewają chemikalia - to jest dopiero kłusownictwo a nie te parę wędek- ale czego po wsiokach się spodziewać jak od księdza słyszą, "czyńcie sobie ziemie poddana" i odpuszczam wam wasze grzechy - i tak co tydzień

 • kaviar100

  Oceniono 17 razy 11

  PZW to jedno wielkie bagno. Tam trzeba szukać kłusowników. Już w przyszłym roku nie kupuję składek wędkarskiej. Ryb brak. A na to PZW odpowiada" po prostu nie umiecie łowić"

 • antropoid

  Oceniono 17 razy 11

  To tak jak pisiory po dorwaniu się do władzy - tylko, że oni nie używają wędek. Prąd i wielkie czerpaki.

 • donmarek

  Oceniono 8 razy 8

  To coś tak jak niejaka córka Kornela Morawieckiego. Narzeka na służbę zdrowia. A kto rządzi służbą zdrowia? Czyż nie jej braciszek i synalek Kornela ???

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 16 razy 8

  Bezmyślne pajace przyczepili się do wędkarza i nazywają go "kłusownikiem - rekordzistą"
  a ciągnących sieciami najpewniej niepokoić nie zamierzają coś jak drogówka zaliczająca podpitych rowerzystów do zatrzymanych kierowców ...

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 9 razy 7

  Osiem wędek! Co za podzielność uwagi!

 • 11krzych

  Oceniono 8 razy 6

  Kłusownik to łowi na granat hukowy albo na siatę a to zapewne był zwykły biedny ksiądz, który niedojada i ryby łowił, co wnioskuję z tego że wyjął z kieszeni nóż.

 • starczypl

  Oceniono 4 razy 4

  jezioro pełne Żywca ! jadę tam !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX