Częstochowa: prokuratura wznawia dochodzenie ws. obrazu Matki Boskiej w tęczowej aureoli

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ od nowa rozpocznie dochodzenie w sprawie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Wcześniej sprawa, która dotyczyła zdarzenia podczas Parady Równości w Częstochowie, została umorzona.

- Prokurator zdecydował, że decyzja, którą wydał (o umorzeniu postępowania), była przedwczesna. Zdecydował, że należy podjąć czynności zmierzające do tego, aby ustalić osoby, które mogą być pokrzywdzone w tej sprawie - okoliczności wskazują, że to grono może być szerokie. W dalszym etapie będzie zasięgana opinia biegłego w zakresie symboliki, aby jednoznacznie wskazać znaczenia tych barw i symbolu - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Onetu prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Prokuratura ponownie zajmie się sprawą Maryi w tęczowej aureoli

Poprzednie postępowanie zostało umorzone pod koniec października. Wtedy też ta sama prokuratura uznała, że osoby, które podczas Parady Równości niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą, nie popełniły przestępstwa dotyczącego obrazy uczuć religijnych. Zgodnie z poprzednią argumentacją symbol tęczy nie ma charakteru ubliżającego czy wulgarnego, a ponadto organizatorzy nie chcieli w ten sposób obrazić uczucia religijne innych osób.

Po Marszu Równości w Częstochowie, który odbył się w czerwcu tego roku, do prokuratury trafiło kilka doniesień osób, które czuły się urażone zachowaniem uczestników pochodu. Po umorzeniu sprawy osoby, które złożyły pierwsze zawiadomienia, złożyły dodatkowo zażalenia odnośnie decyzji prokuratury. 

Więcej o:
Komentarze (208)
Częstochowa: prokuratura wznawia dochodzenie ws. obrazu Matki Boskiej w tęczowej aureoli
Zaloguj się
 • pablo_spear

  Oceniono 56 razy 52

  Polska pis cofnela sie do sredniowiecza!
  Kato-patole smieja sie z arabow a sami nie sa lepsi!

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 44 razy 40

  Sku...syństwo w czystej postaci Co PISowcy Tobie prokuratorze Obiecali ? Ile chapniesz kasy za lepsze stanowisko . Idioci chorzy umysłowo jak można obrazić Obraz kretyni!!!.

 • maj.basia

  Oceniono 39 razy 35

  Tragedia w krótkich majteczkach, biedaczek prokuratorek, coś-ktoś mu podpowiedziało,że'trzeba jednak się popastwić... nad kim ? Nad obrazem, który się nie obraził.
  Litości nad tym biednym krajem.

 • daere

  Oceniono 35 razy 33

  I na to idą pieniądze z naszych podatków...

 • jabo23

  Oceniono 25 razy 21

  Dekaczyzacja! Subito!

 • aa1000

  Oceniono 24 razy 20

  Komu uwłacza czy ubliża tęcza na niebie i Niebie?
  A wizerunek swoich bóstw, każdy może sporządzać na swój sposób i tę nieszczęsną aureolę również [czy pan prokurator może obalić objawienia bóstwa na tle tęczy właśnie].

  Niedawno była sprawa o wizerunek właśnie, w której autora malunku oskarżano o mało "inteligentny" wyraz twarzy [oczywiście z punktu widzenia europejskiego].

 • wdechwydech

  Oceniono 23 razy 19

  a co z propagowaniem przemocy i tortur w każdym kościele?
  rzeźby jezusa naruszają wszelkie przepisy o ochronie dzieci
  przed scenami przemocy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX