Częstochowa: prokuratura wznawia dochodzenie ws. obrazu Matki Boskiej w tęczowej aureoli

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ od nowa rozpocznie dochodzenie w sprawie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Wcześniej sprawa, która dotyczyła zdarzenia podczas Parady Równości w Częstochowie, została umorzona.
Zobacz wideo

- Prokurator zdecydował, że decyzja, którą wydał (o umorzeniu postępowania), była przedwczesna. Zdecydował, że należy podjąć czynności zmierzające do tego, aby ustalić osoby, które mogą być pokrzywdzone w tej sprawie - okoliczności wskazują, że to grono może być szerokie. W dalszym etapie będzie zasięgana opinia biegłego w zakresie symboliki, aby jednoznacznie wskazać znaczenia tych barw i symbolu - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Onetu prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Prokuratura ponownie zajmie się sprawą Maryi w tęczowej aureoli

Poprzednie postępowanie zostało umorzone pod koniec października. Wtedy też ta sama prokuratura uznała, że osoby, które podczas Parady Równości niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą, nie popełniły przestępstwa dotyczącego obrazy uczuć religijnych. Zgodnie z poprzednią argumentacją symbol tęczy nie ma charakteru ubliżającego czy wulgarnego, a ponadto organizatorzy nie chcieli w ten sposób obrazić uczucia religijne innych osób.

Po Marszu Równości w Częstochowie, który odbył się w czerwcu tego roku, do prokuratury trafiło kilka doniesień osób, które czuły się urażone zachowaniem uczestników pochodu. Po umorzeniu sprawy osoby, które złożyły pierwsze zawiadomienia, złożyły dodatkowo zażalenia odnośnie decyzji prokuratury. 

Więcej o: