- Prokurator zdecydował, że decyzja, którą wydał (o umorzeniu postępowania), była przedwczesna. Zdecydował, że należy podjąć czynności zmierzające do tego, aby ustalić osoby, które mogą być pokrzywdzone w tej sprawie - okoliczności wskazują, że to grono może być szerokie. W dalszym etapie będzie zasięgana opinia biegłego w zakresie symboliki, aby jednoznacznie wskazać znaczenia tych barw i symbolu - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Onetu prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
Poprzednie postępowanie zostało umorzone pod koniec października. Wtedy też ta sama prokuratura uznała, że osoby, które podczas Parady Równości niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą, nie popełniły przestępstwa dotyczącego obrazy uczuć religijnych. Zgodnie z poprzednią argumentacją symbol tęczy nie ma charakteru ubliżającego czy wulgarnego, a ponadto organizatorzy nie chcieli w ten sposób obrazić uczucia religijne innych osób.
Po Marszu Równości w Częstochowie, który odbył się w czerwcu tego roku, do prokuratury trafiło kilka doniesień osób, które czuły się urażone zachowaniem uczestników pochodu. Po umorzeniu sprawy osoby, które złożyły pierwsze zawiadomienia, złożyły dodatkowo zażalenia odnośnie decyzji prokuratury.