Kupili gumowe maski i broń. Wynajęli dom, aby więzić w nim ofiarę. CBŚP udaremniło porwanie dla okupu

CBŚP udaremniło porwanie dla okupu. Osoba, która miała paść ofiarą przestępców, była przez nich obserwowana. Bandyci byli przygotowani - wynajęli dom, kupili maski, paralizatory i broń. Zanim jednak wdrożyli swój plan w życie, zostali zatrzymani przez policjantów. Dwóch podejrzanych - Tomasz B. ps. "Kadafi" oraz Dariusz L. - było poszukiwanych listami gończymi.
Zobacz wideo

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji dotarli do informacji, z której wynikało, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przygotowują się do porwania mieszkańca województwa małopolskiego. Po uprowadzeniu przestępcy mieli zażądać okupu. Skrupulatnie przygotowywali się do przestępstwa - wynajęli dom, kupili broń palną, maski, paralizatory i sprzęt elektroniczny. Obserwowali ofiarę, aby poznać jej zwyczaje i cykl dnia.

CBŚP zatrzymało trzech mężczyzn. Dwóch z nich unikało kary więzienia

Policjanci z CBŚP odkryli, że osobami, które przygotowują się do porwania dla okupu, są m.in. dwaj przestępcy poszukiwani listami gończymi. Pierwszy z nich, Tomasz B. ps. "Kadafi", został skazany na 15 lat więzienia za kierowanie największą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Drugi z nich, Dariusz L., został skazany na 14 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ich wspólnikiem miał być Artur G., odpowiedzialny za wynajęcie nieruchomości oraz finansowanie przygotowań do porwania. Materiały zebrane przez śledczych wskazują, że to on był pomysłodawcą całej akcji. 

CBŚP ustaliło, gdzie znajdują się podejrzani. Dariusz L. i Tomasz B. ps. "Kadafi" zostali zatrzymani na terenie województwa małopolskiego, Artura G. zatrzymano na Podkarpaciu. W trakcie przeszukania miejsc, w których przebywali, funkcjonariusze zabezpieczyli kominiarki, maski, rękawiczki, paralizatory, sprzęt elektroniczny, lornetkę, opaski zaciskowe, a także broń palną, noże i siekierę.

Wszyscy trzej podejrzani stanęli przed prokuratorem i usłyszeli zarzuty, m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu uprowadzenie osoby. Decyzją Sądu Rejonowego w Katowicach zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Sprawa jest rozwojowa, a policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań - czytamy w komunikacie CBŚP.

Więcej o: