TVP szykuje imprezę sylwestrową pod Wielką Krokwią. "Hałas może wybudzić niedźwiedzie w TPN"

Z inicjatywy dziennikarzy "Tygodnika Podhalańskiego" zbierane są podpisy dotyczące żądania odstąpienia przez TVP od organizacji sylwestra przed Wielką Krokwią w Zakopanem. Mieszkańcy tego regionu obawiają się, że głośna zabawa wybudzi niedźwiedzie i inne zwierzęta. Obawy ma też Tatrzański Park Narodowy.
Zobacz wideo

Z inicjatywy dziennikarzy "Tygodnika Podhalańskiego" zbierane są podpisy dotyczące odstąpienia od organizacji sylwestra pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Mieszkańcy tego regionu obawiają się, że głośna zabawa wybudzi niedźwiedzie z zimowego snu.

"Nie budźmy niedźwiedzi" - mieszkańcy Zakopanego nie chcą sylwestra pod Krokwią

"Stary niedźwiedź mocno śpi" to petycja "Tygodnika Podhalańskiego", która zwraca uwagę na to, jak potężnym źródłem hałasu może być sylwester zorganizowany przez TVP pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Organizatorzy zwracają uwagę na to, że wybuchy petard, sztuczne ognie oraz głośna muzyka może sprzyjać wybudzeniu się i tatrzańskich zwierząt. "Konsekwencje tego mogą być nieobliczalne" napisano na stronie petycji.

Autorzy petycji zwracają także uwagę na to, że w pobliżu miejsca, gdzie organizowany jest sylwester miejski, znajdują się gawry niedźwiedzi i innych zwierząt. Głośny hałas może więc wybudzić je więc z zimowego snu:

Teren skoczni może pomieścić nie więcej niż 25 tys. osób. Tymczasem na sylwestrowe koncerty przychodzi w Zakopanem ok. 60 tys. osób. Hałas jaki towarzyszy imprezie sylwestrowej jest nieporównywalnie większy od tego, jaki znamy z imprez sportowych organizowanych na Wielkiej Krokwi. Prosimy władze Zakopanego oraz władze Telewizji Polskiej o odstąpienie od pomysłu organizacji imprezy sylwestrowej w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stary niedźwiedź mocno śpi. Nie obudźmy go.

Petycję tę poparł także Polski Klub Ekologiczny. W ubiegłym roku sylwester organizowany przez Telewizję Polską odbył się na Równi Krupowej w Zakopanej. Pod koniec października dziennikarze "Tygodnika Podhalańskiego" dotarli do nieoficjalnych informacji, że w tym roku występy zorganizowane zostaną przed Wielką Krokwią. Decyzję TVP oraz Zakopanego potwierdziła wiceburmistrz miasta Agnieszka Nowak-Gąsienica. Na razie telewizja publiczna nie wydała w tej sprawie oficjalnego komunikatu. Petycję można podpisać na stronie petycjeonlie.com

Możliwa dymisja dyrektora TPN?

W ubiegłym tygodniu krakowska "Gazeta Wyborcza" opisała, że Tatrzański Park Narodowy wystosował do Ministerstwa Środowiska pismo, w którym informuje o obawach wobec nowej lokalizacji sylwestra. 

Wg informacji "Wyborczej" gdyby rzeczywiście doszło do zorganizowania wielkiej imprezy, możliwa byłaby dymisja dyrekcji TPN.

Więcej o: