Piotr Ś. podejrzany o szpiegostwo. Onet: Mógł przekazać Rosji plany dywizji NATO w Polsce

Jak podaje Onet, Piotr Ś., którego 24 października br.  zatrzymało ABW, mógł przekazać Rosjanom plany siedziby dowództwa dywizji NATO w Polsce. - Jeżeli  podjął współpracę z obcym wywiadem, to został dobrze ulokowany - podkreślił Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej
Zobacz wideo

24 października funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Piotra Ś. Znaleźli u mężczyzny broń krótką, na którą nie miał pozwolenia, amunicję oraz nośniki elektroniczne i dokumenty. Prokurator Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej, poinformowała następnego dnia, że zatrzymanemu postawiono zarzuty dotyczące usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu, a także posiadania broni bez zezwolenia i posługiwania się sfałszowanymi dokumentami.

Piotr Ś. miał mieć dostęp do interesujących wrogów NATO informacji

Jak dowiedział się portal Onet, Piotr Ś. miał mieć dostęp do interesujących, z punktu widzenia wrogich NATO wywiadów, informacji. Jeden z informatorów Onetu mówi, że mężczyzna w firmie budowlanej należącej do agencji Mienia Wojskowego, "został zatrudniony poza konkursem". - Od razu oddelegowano go do Elbląga, gdzie miał nadzorować modernizację i rozbudowę budynków wojskowych dla Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód - powiedział portalowi.

Do zadań Dowództwa Wielonarodowej Dywizji - Północny Wschód, przy rozbudowie którego pracował zatrzymany, należy koordynacja działań grup bojowych NATO znajdujących się w krajach bałtyckich oraz szkoleń, a także monitoring sytuacji w regionie. Pozostaje ono w gotowości, aby prowadzić działania obrony w ramach art. 5 traktatu waszyngtońskiego.

Onet: Nie wiadomo jak Piotr Ś. trafił do firmy

Jak podaje Onet, po powrocie Piotra Ś. z Elbląga jeden z dyrektorów firmy został zmuszony do odejścia, a jego miejsce zajął właśnie Piotr Ś. Wówczas mężczyzna uzyskał dostęp do wszystkich informacji o inwestycjach, realizowanych przez firmę. Jeden z rozmówców Onetu przyznaje, że nie wiadomo do końca, czy Piotr Ś. trafił przypadkiem do tej firmy, czy znalazł się w niej dzięki obcemu wywiadowi.

- Jeżeli Piotr Ś. rzeczywiście podjął współpracę z obcym wywiadem, to został dobrze ulokowany. Umieszczenie go w spółce zależnej od Agencji Mienia Wojskowego to inteligentny ruch, bo praca tam otwiera szansę poznawania różnych ludzi z armii, samemu nie funkcjonując w rygorze wojskowym – powiedział w rozmowie z Onetem Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej. Przyznał również, że wówczas wywiad innego kraju zna plany obiektu wojskowego i w razie konfliktu "wchodzi tam jak do siebie".

Więcej o:
Komentarze (117)
Piotr Ś. podejrzany o szpiegostwo. Onet: Mógł przekazać Rosji plany dywizji NATO w Polsce
Zaloguj się
 • acide94

  Oceniono 24 razy 18

  Piotr Ś. to operacyjne pseudo Macierewicza?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 19 razy 13

  PiS to przecież jedna wielka siatka szpiegowska kacapów :-)

 • proboszczsibi

  Oceniono 15 razy 13

  I to jest klasyczny przykład "agenta" obcego wywiadu z lat 50-tych. Wystarczy obejrzeć jakiś stary film produkcji polskiej na ten temat. Tylko "specsłużby" jakoś chyba nie "spec". Dawniej (w owych latach 50-tych choćby) raczej taką sytuację starano się przekształcić w grę operacyjną czy jak to się tam nazywa. Areszt to porażka KW - tak mówią fachowcy od tej roboty.

 • yaspiman

  Oceniono 18 razy 10

  plany siedziby dowództwa dywizji NATO w Polsce ? przecież to wszystko jest w internecie :-)

 • rodak_z_perth

  Oceniono 9 razy 9

  SKW rozbite przez Macierewicza.
  Co ciekawe za opublikowanie nazwisk TW i OZI z całego świata nadal nie poniósł kary.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 21 razy 9

  Skoro przekazał aktualnemu wrogowi Polski, to zgodnie z logiką, powinno zbudować mu się pomnik, a jego samego okrzyknąć bohaterem narodowym ( vide Kukliński)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX