Niedziele handlowe 2019. Czy 10 listopada wypada niedziela handlowa?

W listopadzie wypadają dwa święta, podczas których obowiązuje zakaz handlu. Najbliższy taki dzień to poniedziałek 11 listopada. Czy w związku z tym poprzedzająca go niedziela będzie handlowa?
Zobacz wideo

W 2018 roku wprowadzona została ustawa ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne. W tym roku niedziela handlowa wypada tylko raz w miesiącu. Jedynym wyjątkiem do końca 2019 roku będzie grudzień, kiedy z powodu Bożego Narodzenia można spodziewać się dwóch niedziel handlowych.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 10 listopada sklepy będą otwarte?

Mimo wypadającego w poniedziałek 11 listopada Święta Niepodległości, które jest dniem wolnym od pracy, 10 listopada nie będzie niedzielą handlową. Planując zakupy w tym tygodniu musimy mieć więc na uwadze to, że przez te dwa dni obowiązuje zakaz handlu. W te dni zamknięte będą centra handlowe i duże sklepy takie jak Carrefour, Biedronka czy Lidl. W niedzielę mogą być otwarte tylko te placówki, których nie obowiązuje ustawa o zakazie handlu. Są to apteki, cukiernie, kawiarnie, restauracje, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami, sklepy pełniące funkcję placówki pocztowej oraz sklepy prowadzone przez właściciela.

Kalendarz niedziel handlowych od 2020 roku

Niedziela handlowa w tym miesiącu wypada dopiero 24 listopada. Od następnego roku wprowadzone zostaną kolejne zmiany, na podstawie których jeszcze bardziej zmniejszona zostanie liczba handlowych niedziel. Od 2020 roku taka niedziela ma wypadać maksymalnie siedem razy w roku: w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz dodatkowo w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: