Strajk nauczycieli zmienia formę. ZNP ogłasza "miesięcznice". Start w najbliższy piątek

8 listopada o godzinie 16 w Krakowie odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Od tego dnia co miesiąc, pikieta będzie odbywać sie w innym mieście w Polsce.
Zobacz wideo

Od 23 października nauczyciele mogą indywidualnie przystąpić do strajku włoskiego zainicjowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 55,3 procent nauczycieli, którzy wzięli udział w ankiecie ZNP. W związku z tym część nauczycieli nie wykonuje pozastatutowych zadań. Niektórzy pracownicy oświaty krytykowali ten pomysł jako "symboliczny gest niemocy", domagając się zorganizowania kolejnego strajku generalnego.

Nauczyciele do strajku włoskiego dodają comiesięczne protesty: "podwyżki dla nauczycieli nie są zapisane w ustawie budżetowej na przyszły rok"

W związku narodził się pomysł przeprowadzenia dodatkowych pikiet, które zapoczątkowane zostaną przez jego krakowski oddział. Na stronie internetowej ZNP napisano: "8 kwietnia 2019 r. rozpoczął się największy strajk w polskiej oświacie - strajk na rzecz dobrej edukacji. Dobra edukacja to wciąż jest nasz cel! Dlatego w ósmym dniu każdego miesiąca spotykamy się, by wspólnie przypomnieć, że edukacja jest największą dziedziną".

Jak podaje "Wyborcza", co miesiąc nauczyciele mają protestować w innym mieście w Polsce - na początku będzie to Kraków, a później Gdańsk i Katowice. Dodatkowo, nauczyciele mają w szkołach przypominać o swoich postulatach dotyczących wzrostu wydatków na edukację, podwyżce płac, zmniejszenia biurokracji czy zwiększenia autonomii w szkołach.

Prezes lubelskiego okręgu ZNP Adam Sosnowski w rozmowie z "Kurierem Lubelskim" przyznał, że 12 listopada podczas prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie ustalone zostaną szczegóły comiesięcznych protestów. - Obiecane nam przez rząd podwyżki są w zapisie z datą tylko do 31 grudnia. Tego, co będzie dalej nie wie nikt. 6 procent podwyżki wynagrodzeń, które mieliśmy dostać nie jest zapisane w ustawie budżetowej na przyszły rok i to jest niepokojące dla nas - argumentował konieczność dalszych manifestacji Adam Sosnowski.

Więcej o:
Komentarze (55)
Strajk nauczycieli zmienia formę. ZNP ogłasza "miesięcznice". Start w najbliższy piątek
Zaloguj się
 • klan_fan

  Oceniono 7 razy 7

  Rozumiem termin protestu w tej formie. Już nie ma po co się spieszyć w piątek na działkę.

 • misiek12321

  Oceniono 13 razy 7

  A dlaczego przed wyborami nauczyciele siedzieli tak cicho ? Bylo wyjsc na ulice ? Nie wiem czego sie spodziewacie po tej formie strajku. PiSie g...no nie pochyli sie nad Wami poki nie poczuje bata.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 7

  bo w obecnej Polsce pieniądze z budżetu dostają ci którzy w ogolę do roboty nie chodzą, maja możliwie jak najniższe wykształcenie i nie płacą podatków w Polsce - to ci którym się "należy"
  jak się możecie domyślić, nauczyciele do żadnej z tych grup nie nalezą, boje się tylko o to jakie będą te przyszłe Rzeczypospolite, skoro takie byle jakie, młodzieży chowanie

 • spyderman2

  Oceniono 17 razy 7

  przed wyborami trzeba było strajkować, zaraz po wakacjach. teraz pisie oligarchy mają was w czarnych dudach

 • domowy daeodon

  Oceniono 24 razy 6

  Mieliście gamonie( przecież wykształceni ludzie) już niepowtarzalną okazję parę miesięcy temu nic z tego nie wyszło więc i teraz nic wam nie wyjdzie

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 9 razy 5

  Powinno się podkreślać, że "strajk włoski" ma polegać przede wszystkim na olewaniu BIUROKRACJI, którymi zawalani są nauczyciele.

 • morgenroth

  Oceniono 10 razy 4

  Tylko bez przebran i piosenek prosimy. Wiersze tez możecie sobie darować - dosyć się już ta profesja wizerunkowo wycierpiala podczas ostatniego strajku

 • jeffcostello1977

  Oceniono 18 razy 4

  Pan Broniarz ewidentnie nie wytrzymał napięcia a ta akcja protestacyjna to tzw. śmiech na sali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX