Akcja "Znicz": było bezpieczniej niż rok temu, ale wciąż giniemy na drogach

Od ubiegłego czwartku do niedzieli do godziny 14 doszło w sumie do 230 wypadków. Zginęło w nich 21 osób, a prawie 300 zostało rannych.  W porównaniu do 2018 roku kierowcy jeżdżą o wiele bezpieczniej. Ilość wypadków spadła o prawie 90 procent.

- W tym roku jest bezpieczniej niż w zeszłym, ponieważ podczas tegorocznej akcji "Znicz" mamy 88 proc. mniej wypadków, o 17 ofiar śmiertelnych mniej i 83 rannych mniej niż przed rokiem – powiedział Polskiej Agencji Prasowej podinspektor Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Wciąż niepełne dane z akcji "Znicz": 21 zabitych, prawie 300 rannych

Do godziny 14 w niedzielę policja odnotowała w sumie 230 wypadków na polskich drogach. Bilans ofiar śmiertelnych to 21 osób, obrażenia odniosło 295 osób.KGP poinformowała także, że w tym czasie funkcjonariusze zatrzymali 1016 nietrzeźwych kierowców.

We wzmożonych kontrolach dróg wzięło w tym roku udział ponad 5 tys. policjantów drogówki, wspieranych przez innych funkcjonariuszy, a także Żandarmerię Wojskową. Kontrole odbywały się przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych.

Równocześnie z akcją "Znicz" trwała trzecia edycja wspólnej akcji informacyjno-edukacyjnej policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. W tym roku jej hasłem przewodnim było "Nie zabijaj - jedź bezpiecznie".

Zdarzenia drogowe z ostatnich dni

Tragiczny wypadek miał miejsce w sobotę w Sławkowie w woj. śląskim. Dwie osoby zginęły, a dwie są ranne, na miejscu pojawiło się m.in. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Auta zostały zmiażdżone, straż pożarna ratowała zakleszczonych w nich ludzi.

2 listopada w południe kierujący fordem modeno wjechał w przystanek autobusowy przy ul. Zaporoskiej na wrocławskich Krzykach, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Policja zatrzymała 37-latka po około czterech godzinach. Okazało się, że siedział za kółkiem, będąc pod wpływem alkoholu. Na szczęście sytuacja tylko wyglądała groźnie: na przystanku kilka osób zostało lekko poszkodowanych, w tym dwoje dzieci, które doznały niegroźnych obrażeń - nic nie zagraża im życiu i zdrowiu.

Spektakularny rajd urządził sobie na Zakopiance 35-latek z Warszawy w dniu 1 listopada. Mężczyzna najpierw nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, później omijał policyjne blokady. Na jednej z nich padły nawet w kierunku auta strzały ostrzegawcze. Mężczyzna miejscami, w terenie zabudowanym, jechał 140 km/h,

Osiem pojazdów zderzyło się natomiast 3 listopada wczesnym popołudniem na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Zakrzów. Na miejscu są spore utrudnienia. Powstał 8-kilometrowy korek. Najprawdopodobniej przyczyną kolizji było nagłe zahamowanie jednego z aut, a następnie najeżdżanie pojazdów w tyły samochodów jadących przed nimi. Nikt nie został ranny.

>>> Zobacz, jak prawidłowo zachować się na drodze, kiedy ruchem kieruje funkcjonariusz:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (39)
Akcja "Znicz": było bezpieczniej niż rok temu, ale wciąż giniemy na drogach
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 17

  W przyszłym roku będzie jeszcze "bezpieczniej". Pierwszy wypadnie w niedzielę. Badania statystyczne obejmą maksymalnie okres dwóch dni. W zeszłym roku były to cztery pełne. W tym jak na tę chwilę dwa i pół dnia. Takie czary mary..

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 13

  Nie ma to jak porównywać 3 dniowego weekendu z 5 dniowym z ubiegłego roku... Od razu się "polepszyło"! A 21 zabitych i 230 rannych to dalej brzmi jak komunikat z linii frontu a nie jak informacja o ruchu drogowym... Ciekawe czy pewnego dnia usłyszymy o opcji 0/0?

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 6

  Jaka "Akcja Znicz"?
  W piątek rano jechałem z Warszawy do Siedlec, do samego zjazdu na obwodnicę Mińska Mazowieckiego sajgon jak cholera i ANI JEDNEGO choćby kulawego policjanta. Tak samo w Siedlcach, gdzie w tym roku, po raz pierwszy nie było policji przy tzw. starym cmentarzu.
  Policjantów zobaczyłem dopiero wieczorem w rejonie Powązek, gdzie JEDEN radiowóz blokował wjazd w ulicę Odrowąża, a drugi bez sensu stał przy wylocie tego dnia jednokierunkowej Wawrzyszewskiej w Obozową. To samo było w sobotę, gdzie jeden patrol na Rondzie Żaba, blokował wjazd w św. Wincentego.
  Niestety prawda jest brutalna: dzięki "dobrej zmianie", w Polsce NIE MA policji i żadne "Akcje" tego dziadostwa przykryć nie zdołają.

 • t_uptus

  Oceniono 4 razy 4

  Polak- kamikadze Europy podejmie każde ryzyko dla jakieś sprawy lub ot tak bez powodu. Wczoraj gdzieś w TV widziałem fragment filmów o wypadkach w Polsce. Nikt normalny , choćby troszkę normalny, nie jeździ tak jak Polacy. Mamy ogromny odsetek świrów w narodzie , a każde nowe pokolenie potwierdza tylko tę tezę

 • jac_l_w

  Oceniono 4 razy 4

  Właśnie tak policja tworzy statystyki, nie uwzględniając zasadniczych czynników (jak ilość dni długiego weekendu), dzięki czemu niewiele sensownych wniosków da się z tych statystyk wyciągnąć. Spadek ilości wypadków o 90% rok do roku? Spoko, łykamy taki cud i wnioskujemy, że jeździmy bezpieczniej, niż rok temu.

 • belphegor1952

  Oceniono 8 razy 4

  Niektórzy7 już teraz doczekali się ICH ŚWIĘTA ginąc w wyniku pozostawienia mózgu w domu aby nie zniszczył się przypadkiem.

 • dmbdmb

  Oceniono 8 razy 4

  Ktoś ma problem z arytmetyką na poziomie szkoły podstawowej. W 2018 było ok 400 wypadków w tym okresie. W tym 230. To mniej o 42,5%. a mnie 90 czy 88!

 • louis_von_cypher

  Oceniono 6 razy 2

  zginąć w święto trupa, jakie to wolskie.

 • karoljuve

  Oceniono 1 raz 1

  Ponad 5000 funkcjonariuszy na drogach i 1000 pijanych za kierownicą (nie nazywajmy tego "elementu" kierowcami - bo na to nie zasługują).
  Sądzę, że gdyby nie skupiano się na wyrywkowej kontroli tylko na całodziennej - 12stogodzinny dyżur (?) - mielibyśmy co najmniej jednego pijaka na funkcjonariusza. Nie wspominając o liczbie zatrzymanych praw jazdy.
  Słusznie zauwazył @lukasz_patrykus, że :"21 zabitych i 230 rannych to dalej brzmi jak komunikat z linii frontu a nie jak informacja o ruchu drogowym..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX