Tygrysy z białoruskiej granicy. Rosjanin, który zorganizował przewóz zwierząt, został aresztowany

Rinat V., Rosjanin, odpowiedzialny za transport tygrysów do Dagestanu, został aresztowany na trzy miesiące - informuje RMF FM. Chodzi o słynne już tygrysy, które utknęły na przejściu granicznym z Białorusią, a obecnie przebywają w poznańskim zoo.
Zobacz wideo

Tygrysy, które miały z Włoch przez Polskę trafić do Rosji, a ostatecznie do Dagestanu, utknęły na przejściu granicznym z Białorusią, w Koroszczynie. W ciężarówce było dziesięć zwierząt, ale przewoźnik nie miał wymaganych dokumentów przez co zwierzęta po przekroczeniu granicy zostały zawrócone do Polski przez białoruskich pograniczników.

Zanim udało się zorganizować pomoc dla tygrysów, jeden z nich zdechł. Dziewięć przetransportowano do poznańskiego zoo, gdzie zajęli się nimi weterynarze. Tygrysy po "kuracji" będą też wywożone: dwa trafią do ZOO w Człuchowie, dwa zostaną w Poznaniu. Reszta wielkich kotów trafi do azylu w Hiszpanii.

Sprawa tygrysów z białoruskiej granicy. Tymczasowy areszt dla Rosjanina

Gdy tylko sprawę nagłośniono, Prokuratura Okręgowa w Lublinie zapowiedziała postawienie zarzutów Rinatowi V., obywatelowi Federacji Rosyjskiej, który organizował transport tygrysów z Włoch.

W sobotę RMF FM poinformowało, że Sąd w Białej Podlaskiej podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla Rinata V. Uzasadniano ją tym, że mężczyzna jest obcokrajowcem, bez meldunku w Polsce, a jak na razie jest jedyną osobą, którą można pociągnąć do odpowiedzialności karnej w tej sprawie. Rosjanin ma odpowiedzieć za znęcanie się nad zwierzętami, za co grozi do trzech lat więzienia.

Sąd - jak opisuje RMF FM - zgodził się na poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. złotych, ale prokurator złożył sprzeciw wobec tej decyzji. Na razie Rosjanin pozostanie więc areszcie aż do momentu rozpatrzenia odwołania prokuratury przez sąd wyższej instancji.

Więcej o:
Komentarze (107)
Tygrysy z białoruskiej granicy. Rosjanin, który zorganizował przewóz zwierząt, został aresztowany
Zaloguj się
 • klassa

  Oceniono 32 razy 22

  Białorusini nie wpuścili. To znaczy, że nasi nie mieli obiekcji? Dobra szkoła Banasia.

 • novationen

  Oceniono 33 razy 17

  Mówi się że Białoruś to taki zły kraj, a jednak białorusini potrafili odprawić transport, który nie miał papierów i ogólnie "śnierdział", a co w takim razie zrobili nasi? Papiery zginęły między jedną a drugą budką na granicy? Czy może ktoś przytulił odpowiednią ilość "papierków" i przymknął oko na brak odpowiedniego papieru....

 • wredek123

  Oceniono 33 razy 15

  Zamknęli Rosjanina który organizował transport..... rozumiem....
  Czemu nie zamknęli polskich celników którzy przepościli ten transport przez granice..... nie rozumiem....
  Ze widocznie celnicy białoruscy są mniej skorumpowani niż Ci z "kraju praworządności i ogólnej sprawiedliwości".... też rozumiem

 • niko8472

  Oceniono 24 razy 14

  W europie jest system monitorowania gatunków zagrożonych wymarciem, jak taki transport przez Polskę w ogóle mógł mieć miejsce bez nadzoru... Biedne kotki.

 • lubat

  Oceniono 14 razy 12

  W tekście jest dużo niedopowiedzeń. Oprócz Rosjanina zaaresztowano także dwóch Włochów, którzy byli współorganizatorami wyprawy. Ani słowa o tym, że to tygrysy amurskie, będące pod ścisłą ochroną i na transport musiałyby mieć specjalne zezwolenie już w miejscu wyjazdu.
  Zwierzęta pochodziły z włoskich cyrków i poniekąd stały się ofiarami ekologów, którzy wywalczyli im "wolność", ale żaden ogród zoologiczny nie był nimi zainteresowany, bo są już za stare.
  Polskie władze też się nie popisały i czekały z podjęciem decyzji dopiero wtedy, gdy zwierzęta zaczęły padać.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 21 razy 11

  przestańcie używać określenia "zdechł"

 • men_53

  Oceniono 23 razy 11

  Białorusini znaleźli podstawy, aby transportu nie wpuścić.
  Polscy celnicy znaleźli podstawy aby przemytu "nie zauważyć". Dlaczego ?
  Jakoś nie słyszę, aby mieli zostać ukarani, stracić pracę.
  Czy Białorusini są bardziej zainteresowani swoją praca ? Uczciwsi, bardziej wyczuleni na los tych "maluczkich" ?
  A może im lepiej płacą i nie muszą szukać czego innego ?

 • krioprezerwacja

  Oceniono 19 razy 9

  Fajnie dziękujemy za relację, ale proszę więcej nie filmować, nie gdakać przy nich, nie gromadzić się tłumnie z kamerkami i nie hałasować. Potrzebują spokoju, ten filmowany najchętniej ukryłby się w mysiej dziurze to widać. Jest zasada 3 x C dla zwierząt w złym stanie: Ciemno, Cicho, Ciepło ! I proszę o zapewnienie tego tym ślicznym kotkom. Tymczasem wpłacam datek liczę że naprawdę zostaną wydane na te zwierzęta.

 • remul

  Oceniono 10 razy 8

  Najpierw przepuścili transport bez zastrzeżeń, a teraz aresztowali faceta? Dlaczego tygrysy czekały w skrzyniach przez 6 dni na przejściu granicznym? Czy któryś polski funkcjonariusz za to odpowie karnie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX