Tygrysy nad ranem dotarły do Poznania. Ale to nie koniec ich dramatu. Jeden z nich oszalał ze stresu

Dwa tygrysy już odpoczywają pod opieką weterynarza, dwa są w drodze do Człuchowa, ale los pozostałych pięciu nadal się waży. Jedno ze zwierząt jest oszalałe ze stresu, a skrzynia, w której się znajduje, blokuje dostęp do pozostałych. Tygrys z jednej z klatek nie daje oznak życia. "Sytuacja jest dramatyczna. Kondycja zwierząt - bardzo zła" - informuje poznańskie zoo.
Zobacz wideo

O 3:30 nad ranem poznańskie zoo poinformowało, że tygrysy, które w środę popołudniu wyruszyły z granicy z Białorusią, dotarły do ogrodu. Dwa z nich wyruszyły pod opieką lekarza i opiekuna w dalszą drogę do Człuchowa. Z siedmiu, które pozostały w Poznaniu, dwójka nad ranem była już ulokowana w stodole - napojona, obłożona słomą, odpoczywała po podróży. 

Pracownicy zoo nie mogą jednak zaopiekować się resztą zwierząt, bowiem tygrys, którego klatka zagradza dostęp do pozostałych, jest "oszalały ze stresu i agresywny". Ze względów bezpieczeństwa pracownicy oczekiwali do świtu, by wówczas próbować przetransportować rozpadającą się skrzynię ze zwierzęciem. Tygrysy, które wciąż oczekują na pomoc, są "zrezygnowane, ale żywe". W jednej z klatek - jak opisuje zoo - "brak oznak życia". 

"Chude, odwodnione, z zapadniętymi oczami, futra obklejone odchodami, odparzenia od moczu, w totalnym stresie, bez woli i chęci do życia. Pokrzywione grzbiety, straszliwy smród w aucie. Skrzywdzone, cierpiące i upodlone" - opisano stan zwierząt. "Sytuacja jest dramatyczna. Kondycja zwierząt - bardzo zła" - podsumowano. 

Jak rozlokowane zostaną zwierzęta?

Jeszcze w trakcie transportu pracownicy zoo dziękowali tym, którzy wspierają akcję ratunkową - od prezydenta Wrocławia i wrocławskiego zoo, którzy przekazali na tygrysy 20 tys. zł, aż po obsługę autostrad, które nadały konwojowi priorytet i zwolniły go z opłat.  Do zbiórki wcześniej przyłączyły się również WWF Polska, firma Tiger oraz mnóstwo osób prywatnych, które wpłacają datki na ten cel. 

Docelowo w Poznaniu mają zostać dwa najbardziej wykończone tygrysy, a pięć zgodził się przyjąć specjalistyczny ośrodek AAP dla dzikich zwierząt w Hiszpanii. Transport odbędzie się jednak dopiero wtedy, gdy koty będą w dobrym stanie. "Ścigamy się z czasem o ich życie" - pisali z drogi pracownicy zoo. 

Dramat tygrysów na granicy z Białorusią

Ciężarówka z 10 tygrysami przyjechała z Włoch. To miała być darowizna dla jednego z ogrodów zoologicznych na Białorusi (później, jak się okazało, potwierdziły się informacje, iż niektóre ze zwierząt miały trafić do Dagestanu). Kierowcy udało się przejechać przez polską granicę, ale białoruscy pogranicznicy wstrzymali transport z powodu braku oryginału dokumentów przewozowych. Zwierzętami zajmuje się graniczny lekarz weterynarii. Jedno ze zwierząt padło. Wówczas ZOO w Poznaniu zdecydowało ruszyć na pomoc wycieńczonym tygrysom.

Jeśli chcesz wesprzeć poznańskie zoo w walce o życie i zdrowie tygrysów, możesz wpłacić datek: 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713 Miasto Poznań, Ogród Zoologiczny w Poznaniu, ul. Kaprala Wojtka 3, 61-063 Poznań, z dopiskiem CISNA I JEJ PRZYJACIELE.

Więcej o:
Komentarze (242)
Tygrysy nad ranem dotarły do Poznania. Ale to nie koniec ich dramatu. Jeden z nich jest oszalały ze stresu
Zaloguj się
 • m.aloes

  Oceniono 76 razy 72

  Krew mnie zalewa!!!! Jak mozna bylo cos takiego zrobić zwierzętom????? Kto jest za to odpowiedzialny???? Ku... mać!

 • 174pit

  Oceniono 49 razy 45

  Tych, którzy decydują się na transportowanie zwięrząt w takich warunkach powinno się zamknąć w takiej samej klatce lub skrzyni (wymiary "w sam raz" tak dla tygrysa jak i człowieka), gdzie by jedli , srali, szczali i spali. A potem - do cyrku, gdzie by ich baciorem uczono różnych pociesznych sztuczek.

 • tojamarusia

  Oceniono 39 razy 39

  Człowiek- to brzmi dumnie...jakże to twierdzenie straciło swój sens..

 • byrcyn11

  Oceniono 31 razy 31

  Jak Tygrysy znalazły się we Włoszech, czy legalnie ? Kto jest odbiorcą tych tygrysów - czy można je kupić legalnie ? Wiele prokuratur, w wielu krajach powinno wziąć się do roboty !

 • katzarina

  Oceniono 29 razy 29

  Myślę,że zwierzęta jechały na tzw prywatne polowania w rezydencjach bogaczy. Żadne zoo nie zamawia 10 tygrysów. A już na pewno nie w Dagestanie. Wymordowali swoje koty,teraz potrzeba importowanych, żeby swoje zachcianki i ambicje na skórę z tygrysa zaspokoić.

 • petruss_77

  Oceniono 63 razy 27

  Polscy pogranicznnicy powinni zostac ukarani za handel dzikimi zwierzetami i przymykanie oko na ich cierpienie. Jak to jest ze bialoruscy celnicy zatrzymali transport a polscy przepuscili - korupcja i udzial w handlu dzikimi zwierzetami...

 • ciemnastronaksiezyca

  Oceniono 26 razy 24

  Cholerni biznesmeni. Człowiek jest najpodlejszym stworem na tej ziemi. Tylko zło i glupota...

 • ola1840

  Oceniono 23 razy 23

  Ci organizatorzy tej „przesyłki”, jak i odbiorcy powinni być miedzynarodowo ścigani za znęcanie się nad zwierzętami. Pomyśleć, ile takich transportów jest, o których nie mamy pojęcia... tak samo z transportem koni czy innych zwierząt chodowlanych

 • Kasia M

  Oceniono 22 razy 22

  Ja nie jestem od "zielonych"ale kuzwa co z wami ludzie !!!zwierzęta to żywe istoty jak mi żal tych biedaków od 2 dni obserwuje co znimi i płakać sie chce ,ziemia z dwunożnymi sie kiedyś policzy!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX