Wrocław: setne wykolejenie tramwaju w tym roku. Prezydent dostał tort od aktywistów miejskich

Działacze wrocławskiej Akcji Miasto przygotowali dla prezydenta Jacka Sutryka tort z nietypwej okazji: setnego wykolejenia tramwaju. To rekord w skali kraju. Torowiska tramwajowe w stolicy Dolnego Śląska są w opłakanym stanie. Jacek Sutryk zapowiedział przeznaczenie ok. 130 mln zł przez najbliższe cztery lata na ich remonty, ale Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta uznał, że potrzeba trzy razy tyle.
Zobacz wideo

Aktywiści miejscy z Wrocławia hukiem obeszli "święto" setnego wykolejenia tramwaju w 2019 roku. Przygotowali dla prezydenta miasta nietypowy tort, mający zwrócić uwagę na problem złego stanu torowisk w stolicy Dolnego Śląska. Podkreślili jednak, że zaniedbania w tym zakresie mają wieloletni charakter. Winą obarczają przede wszystkim poprzedniego prezydenta Wrocławia - Rafała Dutkiewicza.

Warszawa: 9 wykolejeń, Poznań 24, Gdańsk - 30, Wrocław... 100

Wrocław jest zdecydowanym liderem jeśli chodzi o wypadanie tramwajów z szyn. W tym roku w stolicy takich przypadków zdarzyło się zaledwie dziewięć, z czego tylko jeden spowodowany był złym stanem torowiska. W Poznaniu odnotowano 24 przypadki, w Gdańsku 30, w Łodzi 39.

Na początku roku urząd miasta przygotował audyt wrocławskich torowisk i tylko 11 proc. ich długości oznaczono jako "stan zły", zaś 31 proc. jako "przeciętny". A to właśnie tam dochodzi do połowy wykolejeń.

"We Wrocławiu do wykolejenia tramwaju dochodzi średnio co 3 dni. To gorszy wynik niż w 2018 roku, kiedy było ich: 65 do końca października i 78 przez cały rok" - czytamy na stronie Akcji Miasto.

Będą dobre zmiany

Od miasta nadzór nad stanem torowisk ma przejąć MPK Wrocław, czyli przewoźnik komunikacji miejskiej. Powstanie specjalny wydział – Zakład Torów i Sieci. To rozwiązanie podpatrzone w stolicy.

Jak donosi portal transport-publiczny.pl, Jacek Sutryk w tym roku zapowiedział przeznaczenie ok. 130 mln zł na poprawę stanu torowisk w mieście przez najbliższe cztery lata. Akcja Miasto zaznacza jednak, że Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta oszacował potrzeby miasta w tym zakresie na 370 mln zł, czyli trzy razy więcej.

Więcej o: