Lekarz znany z kwestionowania szczepień ukarany przez sąd lekarski. Antyszczepionkowcy protestują

Hubert Czerniak, lekarz znany z forsowania teorii dotyczących szkodliwości szczepień i spisków koncernów farmaceutycznych, został ukarany przez sąd lekarski. Przez rok nie będzie mógł wykonywać zawodu. Przed Okręgową Izbą Lekarską w Łodzi w jego obronie demonstrowali antyszczepionkowcy. Głos zabrała również Justyna Socha, prezeska stowarzyszania STOP NOP.
Zobacz wideo

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Łodzi wszczął wobec Huberta Czerniaka postępowanie pod koniec 2016 r. po serii publicznych i medialnych wypowiedzi, w których lekarz kwestionował on obowiązujący kalendarz szczepień.

Hubert Czerniak: ktoś wynaradawia Polskę

Czerniak przekonywał wielokrotnie, że szczepionki są szkodliwe dla dzieci - i że cały naród padł ofiarą medycznego spisku mającego na celu osłabienie go. 

- Jest przygotowywane wszystko, żeby ten naród wynarodowić. Chore dzieci nie będą stanowiły mocnego kręgosłupa narodowego. (…) A skąd się biorą te autystyczne dzieci? W 2025 r. ponad połowa populacji chłopców będzie autystyczna

- to jedna z jego bulwersujących wypowiedzi, krążąca po YouTube. Jest ich o wiele więcej, lekarz forsuje w nich przekonanie o szkodliwości szczepionek.

Wypowiedzi lekarza, znanego jako "guru antyszczepionkowców" nie pozostały bez echa. Sąd lekarski uznał, że lekarz z Opoczna jest winny szerzenia postaw antyzdrowotnych, niezgodnych z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, które zobowiązują lekarzy do postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującą wiedzą medyczną. Wyrok jest nieprawomocny. Czerniak zapowiedział, że będzie się od niego odwoływał.

Protesty pod Okręgową izba Lekarską

Po ogłoszeniu wyroku łódzkie środowiska antyszczepionkowe natychmiast się zmobilizowały. "Dziennik Łódzki" opublikował zdjęcia z manifestacji w obronie Huberta Czerniaka. Jak donosi portal, w obronie lekarza manifestowało kilkadziesiąt osób, które przyjechały głównie z Białegostoku i z Krakowa - wśród nich znaleźli się członkowie stowarzyszenia Stop NOP oraz rolnicy. Niektórzy mieli przekonywać dziennikarzy, że w każdej podanej dziecku szczepionce znajduje się czip.

To nie pierwszy taki protest w obronie Czerniaka, kilka odbyło się już w innych miastach Polski, w Łodzi natomiast antyszczepionkowcy okazali mu solidarność kiedy składał wyjaśnienia 30 stycznia.

Justyna Socha, szefowa stowarzyszenia Stop NOP, solidaryzująca się ze skazanym lekarzem, relacjonowała ogłoszenie wyroku na swoim profilu na Facebooku.

Hubert Czerniak, lekarz chorób wewnętrznych, jest jednym z najbardziej znanych przeciwników szczepień w Polsce. W 2018 r. bez powodzenia kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a w 2019 r. - do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu z ramienia Konfederacji.

Więcej o: