Alaksandr Łukaszenka o projekcie ustawy polskiego ministerstwa zdrowia. "Nakarmcie własnych lekarzy"

Polski resort zdrowia przygotowuje ustawę, która ułatwi zatrudnianie zagranicznych lekarzy. Skomentował ją Alaksandr Łukaszenka. - Jeżeli państwo tak dobrze się rozwija, to dlaczego są zainteresowani specjalistami z Białorusi, z "dyktatury"? - powiedział prezydent Białorusi.
Zobacz wideo

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że w przygotowaniu jest projekt ustawy znoszącej obowiązek nostryfikowania dyplomu przez lekarzy z zagranicy. Oznacza to ułatwienie zatrudnienia w polskich szpitalach obcokrajowców, głównie Białorusinów i Ukraińców. Nowa ustawa ma wymagać od nich jedynie zdania egzaminu, który ma przeprowadzać dana placówka służby zdrowia

Projekt ustawy skomentował prezydent Białorusi

Pomysł Ministerstwa Zdrowia skomentował w środę prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. - Często się mówi, że Białoruś powinna się wzorować na Polsce. Jeżeli państwo tak dobrze się rozwija, to dlaczego są zainteresowani specjalistami z Białorusi, z "dyktatury"? Jeżeli dobrze się rozwijacie, proszę bardzo, nakarmcie własnych lekarzy i niech leczą waszych ludzi - cytuje rządową agencję BiełTA "Rzeczpospolita". 

Łukaszenka zapowiedział także, że podejmie działania, aby "zatrzymać specjalistów" w kraju. Powiedział, że jest świadomy potrzeby podniesienia płac, a także, że wybudowane zostaną tanie mieszkania dla pracowników służby zdrowia. Stwierdził jednak, że w czasach ogromnej migracji i globalizacji nikt na siłę w Białorusi nie będzie "trzymał" lekarzy. - Trzeba pracować z ludźmi w cywilizowany sposób - powiedział.