Gdańsk. Sprawa abp. Głódzia. Jest oświadczenie 16 kapłanów. Chcą przedstawić zeznania

Szesnastu kapłanów z archidiecezji gdańskiej potwierdziło prawdziwość informacji nt. szykanowania podwładnych przez abp. Głódzia, które przedstawiono w programie "Czarno na białym". W oświadczeniu przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej podkreślają, że są gotowi powtórzyć zarzuty wobec metropolity gdańskiego przed nuncjuszem apostolskim w Polsce.
Zobacz wideo

Kapelani pełniący posługę w archidiecezji gdańskiej wydali oświadczenie, w którym potwierdzają prawdziwość zarzutów sformułowanych przeciwko arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi w programie "Czarno na białym" w TVN 24. W reportażu przedstawiono świadectwa anonimowych księży, którzy opowiadali, że doświadczyli poniżania i przemocy psychicznej ze strony metropolity gdańskiego. - Ksiądz arcybiskup któregoś dnia przyniósł wagę, "(...) po czym powiedział: 'Jak przytyjesz kilogram, wypi...lę cię po roku'" - mówił jeden z poszkodowanych księży. Inny podkreślał, że przez długoletni mobbing miał myśli samobójcze. Występujący w reportażu duchowni podkreślali, że zawiadamiali o sprawie dwóch nuncjuszy papieskich w Polsce, ale ich pisma pozostały bez odpowiedzi.

Czytaj więcej: Księża opowiedzieli, jak traktował ich abp Głódź. "Jesteś g***o", "jak przytyjesz, wyp***olę cię"

Kapłani z archidiecezji gdańskiej występują przeciwko Głódziowi. Jest oświadczenie

W przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej oświadczeniu szesnastu kapłanów z archidiecezji gdańskiej potwierdziło, że informacje o tym, jak Głódź traktuje podwładnych, są prawdziwe. Wyrazili też gotowość do powtórzenia zarzutów wobec Głódzia nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce (do trzech lat jest nim abp. Salvatore Pennacchio) - podaje dziennik.pl. Oświadczenie zostało przesłane do PAP przez księdza Adama Świeżyńskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW), który jako jedyny wypowiadał się w reportażu "Czarno na białym" pod nazwiskiem. Wszyscy księża podpisali się pod nim odręcznymi podpisami, a ich dane zostały podane do wiadomości nuncjusza.

W reportażu "Czarno na białym" podkreślano, że poszkodowani duchowni już wcześniej zawiadamiali o sprawie dwóch nuncjuszy papieskich w Polsce (abp. Salvatore Pennacchia i jego poprzednika abp. Celestino Migliore), ale ich pisma pozostawały bez odpowiedzi. O tym, że wiedza na temat sposobu, w jaki arcybiskup metropolita gdański traktuje swoich podwładnych, była powszechna od lat, mówił m.lin. katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. - Wiedza o tym, jak ksiądz arcybiskup traktuje podwładnych, jest powszechna od czasu jego ordynariatu polowego [rok 1991 - red.], bo już wtedy tak traktował podwładnych. Później tak było w archidiecezji warszawsko-praskiej [mianowany przez Jana Pawła II w 2004 roku - red.], teraz tak jest w Gdańsku - podkreślał w "Kropce nad i" w TVN 24.  

Więcej o:
Komentarze (226)
Gdańsk. Sprawa abp. Głódzia. Jest oświadczenie 16 kapłanów. Chcą przedstawić zeznania
Zaloguj się
 • bsdw

  Oceniono 83 razy 77

  Czyli gdy Urban 20-30 lat temu w 'NIE' pisał "FLASZKA-GŁÓDŹ" to miał rację.

 • fakiba

  Oceniono 69 razy 61

  On jest "święty" tak jak Jankowski taka między nimi różnica że ten typ jeszcze żyje :)

 • mlody_dron

  Oceniono 59 razy 53

  Niech zgadnę odpowiedź jaką dostaną: "Ależ bracia... to teraz zgłaszacie? Gdy trwa wielka nagonka medialna? W tych cięzkich czasach Kościół musi być w jedności... zaprawdę powiadam wam, najwyższy Bóg będzie sądził Sławoja... nie wy i media... idźcie i nie grzeszcie więcej!"

 • 174pit

  Oceniono 51 razy 43

  Kościół katolicki w Polsce jest prześladowany tak, że już bardziej nie można.
  W atmosferze nieprzyjaznej nagonki sam się zaczął prześladować.

 • fakiba

  Oceniono 49 razy 41

  Za późno , on idzie na emeryturę i będzie robił to co robił dotąd :)

 • mawik_net

  Oceniono 44 razy 38

  Szkoda, że kapłani tak ochoczo nie zeznają w sprawach molestowania dzieci i ukrywania przestępstw pedofilii. Naprawdę szkoda.

 • tomcio55

  Oceniono 32 razy 28

  Flaszka ma problem? Spokojnie, reszta bydlaków nie pozwoli go skrzywdzić

 • norman67

  Oceniono 32 razy 28

  Czarna kasta - mobbing, alkoholizm, łajdactwo, oszustwa, pedofilia, zboczenia - normalny, zwykły polski kościół.

 • westgreg

  Oceniono 31 razy 27

  Bardzo dobrze, że TVN zajął się tą sprawą i ją rozdmuchał (i powinni ją dalej ciągnąć, najlepiej aż do skutku). Ale nie ma się czemu dziwić - stacja ma spore doświadczenia z chamem celebrytą, który potrafi grupie ludzi mocno obrzydzić pracę w korporacji i wie, jak ważne jest dla otoczenia takiego buraka, aby ten problem jak najszybciej zlikwidować (bo styl przesiąknąć może). Takimi doświadczeniami dzielić się należy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX