Niedziele handlowe 2019. Czy 3 listopada wypada niedziela handlowa?

1 listopada wypada Wszystkich Świętych czyli święto, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W związku z tym w piątek zamknięte będą sklepy oraz centra handlowe. Czy w tej sytuacji w niedzielę 3 listopada sklepy będą otwarte?
Zobacz wideo

W 2019 roku niedziela handlowa wypada tylko raz, pod koniec każdego miesiąca. Wyjątkiem są jedynie dwie niedziele handlowe, które przypadać będą w grudniu z powodu świąt Bożego Narodzenia.

Niedziele handlowe 2019. Czy 3 listopada sklepy będą otwarte?

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi w ustawie w najbliższą niedzielę 3 listopada wypada zakaz handlu. W związku z tym tego dnia muszą być zamknięte centra handlowe oraz większe sklepy takie jak Carrefour, Biedronka czy Lidl. Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero 24 listopada. W pierwszą niedzielę listopada otwarte mogą być tylko te placówki, których nie obowiązuje zakaz handlu. Dotyczy to aptek, cukierni, kwiaciarni, kawiarni, stacji benzynowych oraz sklepów pełniących funkcje placówek pocztowych oraz prowadzonych przez właściciela lub jego rodzinę. 

Kalendarz niedziel handlowych od 2020 roku

Termin jednej niedzieli handlowej w miesiącu obowiązywać będzie tylko do końca 2019 roku. W następnych latach przewidywane jest kolejne zmniejszenie tej liczby. Od 2020 roku niedziela handlowa ma wypadać maksymalnie siedem razy w roku: w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w Niedzielę Palmową poprzedzającą Wielkanoc. Dodatkowo niedziela handlowa może wypadać w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: