Odprawił nabożeństwo przed Paradą Równości. Biskup Szymon Niemiec usłyszał zarzuty

Biskup Szymon Niemiec usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych w związku z przeprowadzonym w czerwcu nabożeństwem ekumenicznym, które odbyło się przed rozpoczęciem warszawskiej  Parady Równości. Teraz czeka na dalsze decyzje prokuratury.
Zobacz wideo

Biskup Szymon Niemiec odprawił nabożeństwo ekumeniczne przed rozpoczęciem warszawskiej Parady Równości 8 czerwca tego roku. Odbyło się ono w tzw. Miasteczku Równości, czyli miejscu spotkań dla uczestników parady. Podobne nabożeństwa odbywały się w poprzednich latach, jednak to, które odprawił bp Szymon Niemiec wywołało falę oburzenia wśród prawicowych polityków, działaczy i dziennikarzy. Do sprawy odniósł się m.in. Episkopat Polski, który napisał w oświadczeniu, że podczas nabożeństwa przed Paradą Równości doszło do obrażaniu Boga i wierzących. Biskup Ekumenicznego Kościoła Katolickiego i aktywista LGBT odniósł się później do pełnych oburzenia komentarzy.

Po raz kolejny przypominam, że bycie księdzem nie jest równoznaczne z przynależnością do dominującej w Polsce religii rzymskokatolickiej. Od 2010 roku przed każdą Paradą Równości odprawiam nabożeństwo ekumeniczne, do którego zaproszeni są wszyscy ludzie wiary

- pisał w social mediach. Wirtualna Polska przypomina, że duchowny stwierdził także, że "ludzie snują chore teorie", i że jeżeli ktoś poczuł się urażony, może go pozwać.

Biskup Szymon Niemiec został przesłuchany. "150 identycznych zawiadomień o popełnieniu przestępstwa"

"No i stało się. Po 12 latach od diakonatu, 9 latach od prezbiteratu i 7 latach od sakry biskupiej pomimo corocznego odprawiania liturgii przed KAŻDĄ Paradą Równości, organy ścigania pod nadzorem narodowo katolickiej władzy postanowiły w końcu się ze mną rozprawić. Będzie to niezwykły precedens, bo nie było w historii naszego kraju chyba przypadku KAPŁANA, który zostałby skazany za obrazę uczuć religijnych. Ale za tych rządów wszystko jest możliwe" - napisał na Facebooku duchowny, publikując zdjęcie wezwania na komendę. 

Biskup Szymon Niemiec został przesłuchany na Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I jako podejrzany o popełnienie czynu z art. 196 Kodeksu karnego. Na Facebooku poinformował, ze przedstawiono mu zarzuty obrazy uczuć religijnych "poprzez znieważenie przedmiotu kultu w postaci mszy świętej rzymskokatolickiej".

"Opinię w tej sprawie wydał ksiądz profesor Jacek Nowak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nie miałem okazji się z nią zapoznać gdyż zawiera 30 stron. Całość akt sprawy ma na tę chwilę 3 tomy, w tym 150 identycznych zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przygotowanych przez portal Fronda.pl. Prowadzący przesłuchanie oficer policji pytał mnie głównie o różnice pomiędzy moim wyznaniem, a Kościołem Rzymsko katolickim, oraz o to jak często odprawiam nabożeństwa według mojego wyznania" - napisał bp Szymon Niemiec, relacjonując przebieg przesłuchania.

Duchowny czeka na decyzję prokuratury. Ta może umorzyć postępowanie lub wnieść do sądu akt oskarżenia. W przypadku drugiego scenariusza bp. Szymonowi Niemcowi będzie grozić kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obronie bp. Niemca stanęła m.in. działająca na rzecz różnorodności Fundacja Polistrefa, która zaapelowała o umorzenie postępowania przeciwko duchownemu.

Więcej o: