Odprawił nabożeństwo przed Paradą Równości. Biskup Szymon Niemiec usłyszał zarzuty

Biskup Szymon Niemiec usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych w związku z przeprowadzonym w czerwcu nabożeństwem ekumenicznym, które odbyło się przed rozpoczęciem warszawskiej  Parady Równości. Teraz czeka na dalsze decyzje prokuratury.
Zobacz wideo

Biskup Szymon Niemiec odprawił nabożeństwo ekumeniczne przed rozpoczęciem warszawskiej Parady Równości 8 czerwca tego roku. Odbyło się ono w tzw. Miasteczku Równości, czyli miejscu spotkań dla uczestników parady. Podobne nabożeństwa odbywały się w poprzednich latach, jednak to, które odprawił bp Szymon Niemiec wywołało falę oburzenia wśród prawicowych polityków, działaczy i dziennikarzy. Do sprawy odniósł się m.in. Episkopat Polski, który napisał w oświadczeniu, że podczas nabożeństwa przed Paradą Równości doszło do obrażaniu Boga i wierzących. Biskup Ekumenicznego Kościoła Katolickiego i aktywista LGBT odniósł się później do pełnych oburzenia komentarzy.

Po raz kolejny przypominam, że bycie księdzem nie jest równoznaczne z przynależnością do dominującej w Polsce religii rzymskokatolickiej. Od 2010 roku przed każdą Paradą Równości odprawiam nabożeństwo ekumeniczne, do którego zaproszeni są wszyscy ludzie wiary

- pisał w social mediach. Wirtualna Polska przypomina, że duchowny stwierdził także, że "ludzie snują chore teorie", i że jeżeli ktoś poczuł się urażony, może go pozwać.

Biskup Szymon Niemiec został przesłuchany. "150 identycznych zawiadomień o popełnieniu przestępstwa"

"No i stało się. Po 12 latach od diakonatu, 9 latach od prezbiteratu i 7 latach od sakry biskupiej pomimo corocznego odprawiania liturgii przed KAŻDĄ Paradą Równości, organy ścigania pod nadzorem narodowo katolickiej władzy postanowiły w końcu się ze mną rozprawić. Będzie to niezwykły precedens, bo nie było w historii naszego kraju chyba przypadku KAPŁANA, który zostałby skazany za obrazę uczuć religijnych. Ale za tych rządów wszystko jest możliwe" - napisał na Facebooku duchowny, publikując zdjęcie wezwania na komendę. 

Biskup Szymon Niemiec został przesłuchany na Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I jako podejrzany o popełnienie czynu z art. 196 Kodeksu karnego. Na Facebooku poinformował, ze przedstawiono mu zarzuty obrazy uczuć religijnych "poprzez znieważenie przedmiotu kultu w postaci mszy świętej rzymskokatolickiej".

"Opinię w tej sprawie wydał ksiądz profesor Jacek Nowak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nie miałem okazji się z nią zapoznać gdyż zawiera 30 stron. Całość akt sprawy ma na tę chwilę 3 tomy, w tym 150 identycznych zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przygotowanych przez portal Fronda.pl. Prowadzący przesłuchanie oficer policji pytał mnie głównie o różnice pomiędzy moim wyznaniem, a Kościołem Rzymsko katolickim, oraz o to jak często odprawiam nabożeństwa według mojego wyznania" - napisał bp Szymon Niemiec, relacjonując przebieg przesłuchania.

Duchowny czeka na decyzję prokuratury. Ta może umorzyć postępowanie lub wnieść do sądu akt oskarżenia. W przypadku drugiego scenariusza bp. Szymonowi Niemcowi będzie grozić kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obronie bp. Niemca stanęła m.in. działająca na rzecz różnorodności Fundacja Polistrefa, która zaapelowała o umorzenie postępowania przeciwko duchownemu.

Więcej o:
Komentarze (258)
Odprawił nabożeństwo przed Paradą Równości. Biskup Szymon Niemiec usłyszał zarzuty
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 102 razy 84

  Możecie mu naskoczyć, bo jest w prawie. Katolicyzm w odmianie rzymskiej nie ma monopolu na podobne przedstawienia, a Szymon Niemiec jest pełnoprawnym kapłanem. Odprawia swoje nabożeństwa od 9 lat (!) a zaczęły one wadzić teraz, w okresie nasilonej anty mniejszościowej gorączki, na którą kościół rzymski zapadł pod wpływem afery pedofilskiej w swoich szeregach.

 • eliezerbenjehuda

  Oceniono 55 razy 45

  Jak widać, PiS bierze się teraz za mniejszości religijne. W kraju rządzonym przez socjalistyczno-narodowych fanatyków nikt nie może czuć się bezpieczny.

 • polakadam

  Oceniono 43 razy 35

  Nie ma żadnych państwowych aktów prawnych regulujących jak msza powinna wygladać.
  Nie ma podstaw prawnych żeby oceniać to co zrobił. Na szczęście nie jesteśmy Iranem i państwo takich rzeczy nie reguluje. A co nie jest zakazane to jest dozwolone.

 • bosman64

  Oceniono 44 razy 34

  To kościółek pedofilski rozpoczął już w wolsce piątą krucjatę przeciw innowiercom? Jeszcze troche i przywrócą nad Wisłą tzw. świętą inkwizycje. Grubo nie powiem. A kiedy zapłoną pierwsze stosy? Wyraz miłości do bliźniego po katolicku.

 • polakadam

  Oceniono 36 razy 28

  Zarzut jest bezzasadny. To nie była mesz rzymskokatolicka. On odprawiał mesz wolnego kościoła wyzwolonego. Nie było parodiowania ani obrazy. Katolicy nie mają monopolu na te ciemne gusła.

 • mazzini890

  Oceniono 30 razy 24

  Jak na podobno doskonałą i wszechmocną istotę Stwórca jest bardzo gniewliwy i obrażalski. I to bez złośliwości piszę.

 • wojtaszekzg

  Oceniono 29 razy 23

  Czy w sprawie biskupa Niemca wypowiedział się już abp Polak?

 • blahblah69

  Oceniono 36 razy 22

  Szatan, którego wyznaję, jest codziennie po wielokroć znieważany od morza aż po Tatry. A jak wiadomo, Szatan to równy gość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX