Radni Białegostoku zdecydowali. Zamiast "Łupaszki" ulica Podlaska. "Czuję się obrażona, to hańba"

W Białymstoku nie będzie ulicy majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", zamiast niej będzie ulica Podlaska - tak zdecydowali białostoccy radni. Wniosek przegłosowano większością zaledwie jednego głosu.
Zobacz wideo

Kontrowersje wokół patrona ulicy w Białymstoku utrzymywały się od półtora roku, gdy nazwę nadali radni Prawa i Sprawiedliwości, mający większość w białostockim magistracie. Dochodziło nawet do zamalowywania oznaczenia ulicy "Łupaszki" napisami "zbrodniarz".

Zygmunt Szendzielarz, pseudonim "Łupaszko" i jego podkomendni są oskarżani o zbrodnie wobec cywilów w okresie po II wojnie światowej. 

O opinię na temat tej uchwały proszono samego prezesa IPN Jarosława Szarka, który dowodził w swoim piśmie:

Major Zygmunt Szendzielarz zasłużył na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej państwa polskiego. Jest godny, by być patronem ulic, placów czy też gmachów.

Radni Białegostoku zmieniają ulicę "Łupaszki" na "Podlaską"

W obecnej radzie miasta Białegostoku, po wyborach samorządowych, większość ma klub Koalicji Obywatelskiej. Na posiedzeniu 28 października radni powrócili do sprawy ulicy "Łupaszki". Początkowo proponowano, by zmienić jej nazwę na "100-lecia Praw Kobiet", ale poprawkę do uchwały złożył radny KO Karol Masztalerz, wnioskując o nadanie jej nazwy "Podlaska".

Ostatecznie zdecydował jeden głos: 13 było "za", 12 "przeciw" i radni tym samym usunęli "Łupaszkę" z nazwy ulicy. Nie obyło się bez emocji, radna PiS Agnieszka Rzeszewska łamiącym się głosem mówiła przed głosowaniem:

Jako Polka czuję się obrażona. Odebrano Polakowi, bohaterowi narodowemu, godność i cześć. Jak można na to pozwolić? To bohater, zasłużył na uznanie. To hańba i jeszcze raz hańba!
Więcej o: