Niedziele handlowe 2019. Czy 3 listopada sklepy będą otwarte?

W marcu 2018 roku wprowadzona została ustawa dotycząca ograniczenia liczby handlowych niedziel. W 2019 roku obowiązuje tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - czy wypada ona w najbliższą niedzielę 3 listopada?
Zobacz wideo

Zgodnie z założeniami ustawy w 2019 roku niedziela handlowa wypada tylko raz, pod koniec każdego miesiąca. W tym roku dwie niedziele handlowe przypadać będą jeszcze jedynie w grudniu z powodu wypadających wtedy świąt Bożego Narodzenia.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 3 listopada wypada zakaz handlu?

W związku z obowiązującym kalendarzem niedziel handlowych 3 listopada wypad zakaz handlu. Tego dnia zamknięte będą centra handlowe i duże sklepy takie jak Carrefour, Kaufland, Biedronka czy Lidl. Niedziela handlowa w tym miesiącu wypada 24 listopada. Do tego czasu zakupy w niedzielę można zrobić tylko w placówkach, których nie obowiązuje ustawa o zakazie handlu. Są to apteki, cukiernie, kawiarnie, restauracje, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami, sklepy pełniące funkcję placówki pocztowej (jak Żabka) oraz sklepy prowadzone przez właściciela (np. jak na zasadach franczyzy w przypadku Carrefour Express). Godziny otwarcia zależą jednak tylko od właścicieli poszczególnych punktów.

Kalendarz niedziel handlowych od 2020 roku

Jedna niedziela handlowa w miesiącu obowiązywać będzie tylko do końca 2019 roku. Od 2020 roku klienci muszą przygotować się na kolejne zmiany oraz zmniejszenie liczby niedziel handlowych. Od tego czasu niedziela handlowa ma wypadać maksymalnie siedem razy w roku: w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Dodatkowo centra handlowe i duże sklepy możliwe, że będą otwarte w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: