Tęczowy Piątek. Ks. Michał Jabłoński wspiera inicjatywę. "Bóg stworzył człowieka po to, żeby żył i kochał"

W przeciwieństwie do większości duchownych katolickich, którzy przestrzegali przez Tęczowym Piątkiem, proboszcz parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie ksiądz Michał Jabłoński, wsparł inicjatywę Kampanii Przeciw Homofobii. - To wynika z mojej wiary, podejścia do Biblii, bliźniego, Boga - powiedział mediom.
Zobacz wideo

Mimo że prawicowe media, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz przedstawiciele Kościoła starają się skutecznie zniechęcić do Tęczowego Piątku, z Kościoła - choć nie rzymskokatolickiego - płyną również głosy wsparcia dla inicjatywy.

Ksiądz: Bóg stworzył człowieka, żeby kochał

Bóg jest istotą, która stworzyła człowieka po to, żeby on żył i kochał. Dla mnie jest obojętne, czy to jest miłość mężczyzny do mężczyzny, kobiety do kobiety, czy miłość heteroseksualna. To miłość, która jest darem bożym, i już

- stwierdził ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie w rozmowie z portalem naTemat. Potwierdził również, że wziął udział w wydarzeniu w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie "Bednarska".

Pooglądałem filmy, akcję reklamową o młodych osobach, które czasami są w strasznym stanie. Są źle traktowane przez swoich rówieśników czy nawet nauczycieli. Moją jedyną reakcją wierzącego człowieka, ewangelika i pastora, było poparcie tej akcji. To wynika z mojej wiary, podejścia do Biblii, bliźniego, Boga

- dodał duchowny.

"Duchowni bywają ignorantami"

Zapytany o to, skąd bierze się spór wokół "tęczowych inicjatyw", odparł, że "to wynika z wypaczonego obrazu Boga, który ktoś im zaszczepił. Ktoś, czyli często duchowni. Przede wszystkim to ignorancja". Stwierdził również, że nie boi się fali hejtu ani krytycznych komentarzy po wsparciu Tęczowego Piątku.

MEN oraz Rzecznik Praw Dziecka zniechęcali do równościowej akcji

Akcja Tęczowy Piątek - podobnie jak w latach ubiegłych - nie spotkała się z przychylnością konserwatywnych środowisk i rządu. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skrytykował Rzecznika Praw Obywatelskiej Adama Bodnara za poparcie akcji i podkreślił, że "szkoła musi być wolna od ideologii, która skrywa się za tolerancją". Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśliło, że Tęczowy Piątek "nie może się wydarzyć bez zgody i wiedzy rodziców". MEN na 25 października przygotowało też dla szkół kontrpropozycję - zachęca uczniów do sprzątania grobów w ramach akcji "Szkoła Pamięta". 

Są szkoły, w których odbywają się obie akcje - zarówno Tęczowy Piątek, jak i akcja MEN-u. Jedną z nich jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku, której dyrekcja umożliwiła uczniom udział w obu akcjach. - Nasze dzieci są mądre, same potrafią wyważyć, co jest dla nich dobre, a szkoła szanuje wszystkich - mówił na antenie TVN 24 dyrektor placówki. 

Więcej o: