Tęczowy Piątek nie we wszystkich miastach. Uczniowie szkoły w Toruniu obeszli zakaz dyrekcji

Gdańsk i Sopot - to m.in. w tych miastach żadna ze szkół nie zdecydowała się na organizację Tęczowego Piątku. Z kolei jak informuje "Gazeta Wyborcza", w jednej z placówek w Toruniu uczniowie obeszli zakaz dyrekcji, wyrażając poparcie dla osób nieheteronormatywnych przed budynkiem szkoły.
Zobacz wideo

Tęczowy Piątek to zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii coroczna akcja, która ma pokazać, że "każdy uczeń i każda uczennica, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, może czuć się bezpiecznie, liczyć na wsparcie i z przyjemnością przychodzić do szkoły".

W trakcie Tęczowego Piątku w szkołach uczestniczących w akcji odbywają się m.in. pogadanki na temat problemów młodzieży LGBTQI (lesbijka, gej, osoba biseksualna, transpłciowa, queer i interpłciowa), a na korytarzach umieszczane są plakaty.

W piątek okazało się, że w niektórych miastach żadna ze szkół nie włączy się w inicjatywę. Jak podaje Onet.pl, tak jest m.in. w Gdańsku i Sopocie. Według "Gazety Wrocławskiej", Tęczowy Piątek nie odbędzie się też prawdopodobnie w żadnej wrocławskiej szkole. 

Organizacji wydarzenia zakazała m.in. dyrekcja VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie i I LO w Toruniu. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", uczniowie drugiej ze szkół postanowili obejść zakaz: Tęczowy Piątek zorganizowali przed budynkiem szkoły, umieszczając w pobliżu wejścia tęczowe flagi i rozdając przechodniom materiały edukacyjne.

MEN i Episkopat o Tęczowym Piątku

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśliło w tym tygodniu, że w szkole nic nie może się wydarzyć bez zgody i wiedzy rodziców. W taki sposób resort edukacji odniósł się do zaplanowanej na piątek akcji.

Rzecznik MEN Anna Ostrowska stwierdziła, że jeśli dyrektor chce przeprowadzić w szkole dodatkowe działania i aktywności, musi taką zgodę uzyskać. Według niej w szkołach mogą działać różnego rodzaju organizacje, jednak kluczowym jest, by odbywało się to przy akceptacji rodziców. Muszą oni także być poinformowani o tym jakie treści będą przekazywane uczniom.

Z kolei Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreśliła, że "szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT".

Więcej o:
Komentarze (285)
Tęczowy Piątek nie we wszystkich miastach. Uczniowie szkoły w Toruniu obeszli zakaz dyrekcji
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 50 razy 32

  "Z kolei Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreśliła, że "szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT"."
  Szkoła nie jest miejscem na propagowanie wiary w chodzenie po wodzie, ożywianie trupów, rozmnażanie chleba i zamianę wody w wino.

 • plastus82

  Oceniono 43 razy 23

  Czyli tak... pedofile w kościołach nie przeszkadzają ale już geje i lesbijki w szkołach tak?

 • cim_cum

  Oceniono 34 razy 18

  W podstawówce może i ta akcja może nie byłaby zbyt czytelna, zwłaszcza dla młodszych klas... Ale zakazy dyrekcji w szkołach średnich? Przesada....

 • yaspiman

  Oceniono 29 razy 15

  Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreśliła, że "szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT".
  a na propagowanie kultu ciemnoty, oszołomstwa i nienawiści to już jest ?
  precz z przebierańcami w szlafrokach i tarbach po cukrze.

 • anetabiskupek

  Oceniono 21 razy 5

  Trzeba uczyć tolerancji !
  Nie ważne czy to gej czy chory z z. Downa. Jeszcze niedawno ludzie z Downem siedzieli w domu i wstyd było się z nimi pokazać rodzinie bo palcami ich pokazywali
  .Chory na depresje to jeszcze obecnie -wariat! Dzieci z porażeniem mózgowym itp............,tacy ludzie są wokoło jak homo i inne zaburzenia seksualne. Bo coby nie mówić jest to zaburzenie -choroba, której wyleczyć się NIE DA i trzeba z tym żyć. Szanujmy więc siebie nawzajem bo to klucz do sukcesu

 • bandler81

  Oceniono 12 razy 4

  .
  Skoro dewianci religijni mogą miec miejsce w szkołach i nauczać religijnego disco polo jakim jest katolicyzm, to znajdzie sie równiez miejsce dla ruchów lgbt.

 • wcegielski

  Oceniono 18 razy 4

  Komisjo Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Państwowa szkoła, to nie wasza brocha. Oto ja wydaję komunikat do komisji z mocą obowiązywania od zaraz. Zajmijcie się bagnem w swoich szeregach. Przestrzeń publiczna poza kościołami nie jest miejscem do propagowania katolickiej ideologii fałszu i nienawiści.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX