Westerplatte. Archeolodzy odnaleźli kolejne szczątki. "To bohaterowie naszej wolności"

Muzeum II Wojny Światowej poinformowało, że archeolodzy odkryli kolejne szczątki obrońców Westerplatte. Zanim zostaną one uroczyście pochowane, badacze poddadzą je procesowi identyfikacji.
Zobacz wideo

Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w rozmowie z Radiem Gdańsk powiedział, że na Westerplatte znalezione zostały szkielety kolejnych trzech osób. - To bohaterowie naszej wolności. My od dłuższego czasu wiedzieliśmy czego szukamy, pogłębione badania naszych archeologów mówiły, że szczątki żołnierzy są najprawdopodobniej przy wartowni nr 5 - stwierdził. Oświadczył również, że już dawno powinni oni zostać uroczyście pochowani.

Jednak zanim do tego dojdzie, należy zebrać materiał genetyczny porównawczy, a szczątki zidentyfikować. Wszystko to we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Bazą Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie. Po zakończeniu procesu ma się odbyć honorowy pogrzeb żołnierzy. Nawrocki powiedział Radiu Gdańsk, że powinni oni zostać pochowani na cmentarzu na Westerplatte. Jednak ostateczne zdanie w tej kwestii należy do rodzin poległych. - To jest to kwestia na tyle osobista, że tutaj potrzebny będzie kompromis z rodzinami, które oczywiście mają prawo decydować, gdzie zostaną pochowani ich bliscy - stwierdził.

Prace archeologiczne na Westerplatte trwają

12 września rozpoczął się piąty etap badań archeologicznych prowadzonych przez zespół z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku, które mają na celu ustalenie miejsca pochówku żołnierzy poległych 7 września 1939. Dotychczas objęły one zaledwie 3 proc. powierzchni dawnej składnicy na Westerplatte. W tym czasie znaleziono w sumie siedem szkieletów. Prace mają być kontynuowane. 

Więcej o: