Sondaż powyborczy. PiS musiałby szukać koalicjanta. Najwięcej zyskuje Lewica

Gdyby parlamentarne wybory odbyły się w zeszłym tygodniu PiS uzyskałby 42 proc. głosów, KO - 24,3 proc., Lewica 15,1 proc., PSL + Kukiz'15 - 9,6 proc., a Konfederacja 7,7 proc. - wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press. W porównaniu z faktycznymi wynikami wyborów parlamentarnych zarówno PiS, jak i KO straciły poparcie, zyskały zaś Lewica, PSL i Konfederacja.
Zobacz wideo

Jak znazacza OKO.press, aby porównać przeprowadzony w tym tygodniu sondaż z wyborami 13 października 2019, trzeba obliczyć „wyniki netto”, czyli poparcie każdego ugrupowania wśród osób, które wskazały jedną z pięciu partii, które weszłyby do Sejmu (bo w prawdziwych wyborach nie oddaje się głosów „trudno powiedzieć”).

Po wykonaniu takich obliczeń okazuje się, że najwięcej straciła Koalicja Obywatelska - aż 3,09 proc. wyborców. Straty poniósł również PiS, na który głos skłonnych jest oddać o 1,57 wyborców mniej niż podczas wyborów. Zyskały za to mniejsze formacje: Lewica - 2,56 proc., PSL + Kukiz'15 - 1,07 proc., Konfederacja - 0,88 proc. 

PiS bez bezwzględnej większości

Oznacza to, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zamiast 235 mandatów zdobyłoby ich 218 i tym samym utraciło bezwzględną większość oraz musiałoby szukać koalicjanta. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 116 mandatów (strata 18). Swój stan posiadania zwiększyłaby Lewica, PSL i Konfederacja - odpowiednio o 18, 8 i 9 posłów.

Sondaż IPSOS dla OKO.press przeprowadzono 21-23 października 2019, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 osoby

Więcej o:
Komentarze (134)
Sondaż powyborczy. PiS musiałby szukać koalicjanta. Najwięcej zyskuje Lewica
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 47 razy 21

  W następnych wyborach lewica będzie przed po i stworzy z nim rząd koalicyjny. Pis będzie totalno moherową opozycją.

 • oloros11

  Oceniono 25 razy 17

  lewica wkrótce będzie druga sila polityczna w Polsce - PO idzie w kierunku podzialu

 • owrank

  Oceniono 22 razy 16

  mądry Polak po szkodzie... ciekawe czy rzeczywiście media przed 13 października nie wiedziały o Banasiu, tego co dowiedziały się tydzień temu...

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 13

  ŚWIRY od Korwina & faszystowskie lumpy zyskują?

  Ludziom chyba susze szkodzą na rozum...

 • sprawazlewa

  Oceniono 18 razy 12

  Ale wybory były 13.10.2019 i wtedy było głosować na Lewicę, PSL czy innych, a nie na PiS. Następne wybory za 4 lata i w międzyczasie będzie 100000 ogłoszonych sondaży. Wbijmy sobie do głowy: "Liczy się głos w czasie wyborów" Głosy w sondażach są tak samo ważne jak u cioci na obiedzie ( a może nawet mniej, bo wujek się może obrazić i nie zaprosi nas drugi raz).

 • zdziwiony1980

  Oceniono 12 razy 12

  a nie można napisać o tym prościej , tak jak w materiale źródłowym?
  "W efekcie niedużych zmian notowań następuje zasadnicza zmiana układu sił w Sejmie:
  PiS miałby dziś 218 mandatów (zamiast obecnych 235 – strata 17 mandatów);
  KO – 116 mandatów (strata 18);
  Lewica – 67 mandatów (zysk 18);
  PSL – 38 mandatów (zysk 8)
  Konfederacja – 20 (zysk 9)."

 • januszlen58

  Oceniono 7 razy 5

  Pisze do zwolennikow pis otoz juz nie dlugo zmienicie zdanie i przygotujmy sie na ostra jazde

 • bormanek

  Oceniono 6 razy 4

  dobry prognostyk do następnych wyborów:P
  duda w dudzie:P

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 8 razy 4

  Najważniejsze, że zjazd PiSu już się zaczął. Przed ostatnimi wyborami obiecali tyle, że nie tylko nie dotrzymają tych obietnic, ale Suweren już nie uwierz w żadne nowe. Jeśli opozycja nie zrobi poważnych błędów to wybory prezydenckie ma w kieszeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX