Niedziele handlowe 2019. Czy 27 października będziemy mogli zrobić zakupy?

Czy 27 października to niedziela handlowa? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie w 2018 roku.
Zobacz wideo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami 27 października jest niedzielą handlową. Dlaczego? W 2019 roku ważna jest zasada, która mówi, że niedzielą handlową jest ostatnia niedziela każdego z dwunastu miesięcy. Wyjątkami od tej reguły są kwiecień i grudzień, podczas których niedziel handlowych jest więcej. Dzieje się tak z uwagi na obchodzone w tych miesiącach święta wielkanocne i bożonarodzeniowe.

Kalendarz niedziel handlowych na 2019 rokKalendarz niedziel handlowych na 2019 rok Fot. Gazeta.pl

Niedziele handlowe 2019 i 2020. Jakie zmiany od przyszłego roku?

W 2019 roku będzie jeszcze pięć niedziel handlowych - jedna w październiku, jedna w listopadzie i trzy w grudniu. Przypomnijmy jednocześnie, że od stycznia 2020 roku w kalendarzu niedziel handlowych nastąpią zmiany. Od przyszłego roku niedziele handlowe będą wypadać tylko siedem razy w ciągu całego roku. Jeżeli przepisy się nie zmienią, w 2020 roku i latach kolejnych będziemy mogli robić zakupy w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, jedną niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia.

Więcej o: