Tęczowy Piątek już 25 października. Rzecznik Praw Obywatelskich i Episkopat Polski zabierają głos

25 października w wielu polskich szkołach odbędzie się tzw. Tęczowy Piątek - akcja mająca na celu wsparcie młodzieży LGBT. Z tej okazji Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, przypominając, jak ważna jest edukacja antydyskryminacyjna. Głos w sprawie zabrał także Episkopat Polski.
Zobacz wideo

Tęczowy Piątek to akcja, której organizatorem w Polsce jest Kampania Przeciw Homofobii. Organizowana jest ona po raz czwarty i po raz kolejny wzbudza wiele kontrowersji. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przed udziałem uczniów w akcji przestrzegała m.in. ówczesna minister edukacji Anna Zalewska, poseł Jacek Żalek mówił o Tęczowych Piątkach, że są "oswajaniem w przestrzeni publicznej ze zboczeniami", które "ma doprowadzić do zrównania w prawach zachowań patologicznych i wymuszać postawy akceptacji", a organizacja "Ordo Iuris" domagała się od KPH listy szkół biorących udział w akcji.

Tęczowy Piątek. RPO: Edukacja antydyskryminacyjna jest obowiązkiem szkół

Mając w pamięci ubiegłoroczne zamieszanie wokół Tęczowych Piątków, Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił napisać list do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Adam Bodnar przypomina w nim m.in., że kuratorzy mogą kontrolować szkoły, ale nie mogą "tropić" Tęczowych Piątków, a przeciwdziałanie akcjom antydyskryminacyjnym godzi w prawa uczniów. RPO zaznacza także w swoim piśmie, że edukacja antydyskryminacyjna jest obowiązkiem szkół, a udział rodziców w wychowaniu dzieci należy wspierać m.in. poprzez większy udział rad rodziców w życiu szkoły. "Jak zauważa RPO, musimy zatem zrównoważyć prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo dziecka do otrzymania edukacji" - czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich

Episkopat Polski: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBTQ

Pismo RPO do szefa MEN nie jest jedynym, jakie wystosowano w sprawie Tęczowych Piątków. Głos w tej sprawie zabrała także Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, która przypomniała swoje ubiegłoroczne stanowisko. 

"Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ. (...) "tęczowe piątki" w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu" - czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski

Tęczowy Piątek w szkołach. KPH: To szkolne święto, które organizuje społeczność szkolna

Tęczowy Piątek odbędzie się już w najbliższy piątek, czyli 25 października. Kampania Przeciw Homofobii podkreśla, że "o tym, w jaki sposób społeczność szkolna będzie świętować ten dzień, zadecydują uczniowie i uczennice wraz z kadrą nauczycielką i rodzicami", zaznaczając jednocześnie, że Tęczowe Piątki mają być szkolnym świętem, które ma na celu okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT. Z danych, na które powołuje się KPH wynika, że aż 73 proc. uczniów i uczennic LGBT ukrywa swoją orientację w szkole lub na uczelni, a blisko 70 proc. nieheteroseksualnych nastolatków staje się ofiarami przemocy. 

 
Więcej o: