Niedziele handlowe 2019. Czy 27 października zrobimy zakupy w sklepach?

Od 2018 roku w Polsce obowiązuje ustawa ograniczająca liczbę handlowych niedziel. Z tego powodu klienci muszą brać pod uwagę w swoich planach zakupowych także to, czy w ostatni dzień tygodnia wypada niedziela bez zakazu handlu. Czy 27 października sklepy będą otwarte?
Zobacz wideo

Zgodnie z założeniami ustawy w 2019 roku niedziela handlowa wypada tylko raz w miesiącu. Ostatnim wyjątkiem w tym roku będą dwie niedziele handlowe przypadające w grudniu z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kolejna zmiana w tej kwestii czeka nas od 2020 roku.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 27 października wypada zakaz handlu?

Zgodnie z ustawą w 2019 roku handlowa jest ostatnia niedziela każdego miesiąca. W związku z tym 27 października nie obowiązuje zakaz handlu. Tego dnia mogą być otwarte wszystkie placówki usługowe w tym również centra handlowe i duże sklepy takie jak Carrefour, Biedronka czy Lidl. Na następną niedzielę handlową trzeba będzie poczekać do 24 listopada.

Zakaz handlu w niedziele - jak będzie wyglądał kalendarz niedziel handlowych od 2020 roku?

Następne zmiany dotyczące terminów niedziel handlowych będą obowiązywać w Polsce już od stycznia 2020 roku. Od tego czasu centra handlowe i duże sklepy mają być otwarte w niedziele o wiele rzadziej niż dotychczas. Niedziela handlowa ma wypadać maksymalnie siedem razy w roku. Na pewno wyznaczona będzie w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Dodatkowo może zostać wyznaczona także w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: