Nauczyciele rozpoczynają strajk włoski. Broniarz: "To protest w obronie podstawowych praw pracowniczych"

- Zarząd Główny ZNP postanowił kontynuować Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty - poinformował we wtorek Sławomir Broniarz. W ramach protestu nauczyciele będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego.
Zobacz wideo

Od środy nauczyciele rozpoczną bezterminowy strajk włoski. Ma być to proces rozłożony w czasie. Póki co nie wiadomo jak wielu nauczycieli przystąpi to protestu.

Strajk włoski w obronie praw pracowniczych

Jak podkreślił Broniarz, w ankiecie dotyczącej formy protestu, którą ZNP przeprowadziło we wrześniu, 55 proc. respondentów opowiedziało się „za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce”, czyli tzw. "protestem włoskim". - W ramach tego protestu chcemy walczyć o prestiż zawodu, bo nauczyciel ma być odpowiednio wynagradzany, w miejscu pracy powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, a nie tworzyć sobie to miejsce pracy, wykorzystując własny sprzęt i środki finansowe - tłumaczył szef ZNP.

Broniarz przekonywał, że protestującym nauczycielom "chodzi nam o pokazanie, jak wiele rzeczy nauczyciele zwyczajowo wykonują, choć nie należą one do ich obowiązków" oraz "o przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy nauczycieli". - Jest to protest w obronie godności i prestiżu zawodu nauczyciela. Protest w obronie podstawowych praw pracowniczych - podsumował prezes ZNP.

Jak podkreśla ZNP, udział w tzw. proteście włoskim jest indywidualną decyzją nauczycieli.

Więcej o:
Komentarze (126)
Nauczyciele rozpoczynają strajk włoski. Broniarz: "To protest w obronie podstawowych praw pracowniczych"
Zaloguj się
 • marikfox

  Oceniono 20 razy 12

  Du.a prowadzi taki strajk od 4 lat.
  podpisuje wszystko

 • yo1pek

  Oceniono 19 razy 11

  3,2,1...start. I PISowska trollnia leci jak muchy do gooowna. Wdzięczny temacik i już meldują się Emilki , tym razem z MEN.

 • cezar85

  Oceniono 14 razy 8

  pis już powiedział, co myśli o nauczycielach, lekarzach, prawnikach i niepełnosprawnych

 • precz_z_komunia

  Oceniono 12 razy 8

  Sutener i tak wie że do pobierania 500+ nie potrzebne jest żadne wykształcenie :-)

 • hatteras

  Oceniono 7 razy 7

  Trzy klasy szkoly podstawowej +matura z religii to Polakowi pod rzadami PiS powinno wystarczyc.

 • geraldine2015

  Oceniono 11 razy 5

  Strajk nauczycieli powinien polegać na tym, że jedynymi ocenami jakie stawiają ocenianym uczniom są 6, albo 1. Uczeń ma umieć wszystko na 6, a jak nie umie to dostaje 1. I tak do skutku. Podniesie to poziom wiedzy uczniów. Żadnych zajęć wyrównawczych, niech się rodzice zainteresują stopniami dzieci. Które nie będzie umiało materiału na 6 na koniec roku, rok do powtórki i tak do skutku.

 • yuo7leo9

  Oceniono 8 razy 4

  Niestety, uważam, że en strajk będzie niezauważalny. Jego skutki wyjdą po latach - ale nikt z polskich strasznych mieszczan nie połączy go z PiSem

 • pliiis

  Oceniono 1 raz 1

  mam pytanie : a co z rekolekcjami???? będą odprowadzać dzieciaki czy nie??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX