Inspektor nadzoru budowlanego ma zastrzeżenia do grobu Piotra Woźniaka-Staraka. "To nie katakumba"

Grób Piotra Woźniaka-Staraka w Fuledzie nie jest katakumbą w rozumieniu prawa - tak orzekł państwowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku. Na razie nie wiadomo, czy ciało producenta filmowego będzie przeniesione. Decyzja w sprawie grobu ma zapaść w ciągu najbliższych dni.
Zobacz wideo

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku Jerzy Chmielewski orzekł, że grób Piotra Woźniaka-Staraka w Fuledzie w gminie Giżycko według przepisów nie jest katakumbą - informuje portal Rmf24.pl, cytując doniesienia Polskiej Agencji Prasowej.

Co więc stanie się z grobem? Decyzję w tej sprawie podejmą wójt gminy Giżycko w porozumieniu z powiatowym sanepidem najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych dni.

Według prawa, katakumba to "pomieszczenie z niszami w ścianie, przeznaczone do pochówku zwłok".

Nisza w katakumbach powinna mieć wymiary w poziomie co najmniej 2,0 m na 1,0 m i nie mniej niż 0,9 m wysokości. Każda nisza powinna być oddzielona od sąsiedniej ścianą o grubości co najmniej 0,06 m i posiadać system odprowadzania gazów i odcieków w sposób nieszkodliwy dla otoczenia oraz uniemożliwiający dostęp do nisz insektom i gryzoniom. Po złożeniu zwłok każdą niszę należy natychmiast zamurować

- czytamy w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 2008 r.

Śmierć i pochówek Piotra Woźniaka-Staraka

Piotr Woźniak-Starak zmarł 18 sierpnia 2019 roku w wyniku wypadku, do którego doszło na jeziorze Kisajno na Mazurach. Ciało producenta odnalezione zostało po pięciu dniach poszukiwań przez specjalistyczną grupę nurków. Kwestia pogrzebu od samego początku budziła kontrowersje.

Tuż przed pogrzebem Inspektorat Sanitarny w Olsztynie poinformował o braku zgody na pochówek producenta w specjalnie przygotowanym grobie na terenie prywatnej rodzinnej posiadłości na Mazurach. Rodzina zmarłego producenta argumentowała, że skoro prawnie możliwy jest pochówek w katakumbach, to nie muszą uzyskać w tym celu zgody inspektoratu sanitarnego.

Więcej o: