23-latek podawał się za radiologa z francuskim dyplomem. Nagle lekarze zauważyli, że nie ma pojęcia o leczeniu

Sprawę 23-letniego fałszywego radiologa, który próbował zatrudnić się w szpitalach w Poznaniu i Warszawie, nagłośniło RMF FM. Młody stażysta twierdził, że posiada francuski dyplom oraz dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu, jednak poziom jego umiejętności wskazywał na to, że jest kompletnym laikiem. Sprawą zajmuje się prokuratura.
Zobacz wideo

23-latek z Grudziądza zgłaszał się po kolei do szpitali w Poznaniu (im. Franciszka Raszei oraz im. Karola Jonschera), oraz w Warszawie (Dziecięcy Szpital Kliniczny). W każdym z nich pojawiał się na dyżurach, gdzie pod okiem starszego personelu chciał robić i opisywać badania. Niestety w każdej z placówek szybko wychodziło na jaw, że nie ma pojęcia o medycynie. Nie znał terminologii, nie potrafił posługiwać się sondą do USG.

23-latek twierdził, że ukończył studia we Francji

Młody mężczyzna, który zgłaszał się do pracy w szpitalach, twierdził, że ukończył studia medyczne w Marsylii (jak zapewniał, przystąpienie do tamtejszego odpowiednika matury możliwe jest już w wieku 12 lat) i czeka na polskie uprawnienia do wykonywania zawodu. Dokumenty znajdują się jednak w tłumaczeniu.

- Zjawił się taki młody człowiek, wyglądający praktycznie na 18 lat i powiedział, że jest gotowym radiologiem, że całe życie pracował i uczył się we Francji - opowiadała w rozmowie z RMF FM dyrektor szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu Elżbieta Wrzesińska-Żak.

W każdej z placówek, do której 23-latek się zgłosił, zaproponowano mu staż/wolontariat.

Miał wykonywać i opisywać badania pod okiem doświadczonego personelu, jednak szybko okazywało się, że zupełnie sobie nie radził. - Brakowało mu słów z terminologii medycznej, widać było też, że nigdy wcześniej nie trzymał w ręku sondy do badania USG. Miał też braki podstawowej wiedzy z anatomii. Szukał wątroby nie w tym miejscu, w którym ona się znajduje - opowiedział RMF FM jeden z lekarzy, który zetknął się z 23-latkiem.

Lekarze byli podejrzliwi również ze względu na fakt, że rzekomy radiolog mówił płynną polszczyzną bez akcentu, choć twierdził, że wyemigrował do Francji mając kilka lat.

Po krótkim czasie 23-latka z każdej placówki odsyłano z kwitkiem.

Sprawa jest w prokuraturze

Młody mężczyzna sam zgłosił się w maju 2019 r. do Okręgowej Izby Lekarskiej w Poznaniu, pragnąć uzyskać polskie uprawnienia do wykonywania zawodu. Francuskie organy nie potwierdziły jednak informacji, jakoby posiadał dyplom ukończenia uczelni medycznej. Izba poinformowała o tym prokuraturę. Śledztwo jest w toku, na razie nikomu nie postawiono zarzutów. 

23-latek nie chciał spotkać się z reporterem RMF FM, aby wyjaśnić sprawę.

Więcej o:
Komentarze (48)
23-latek podawał się za radiologa. Próbował zatrudnić się w kilku szpitalach. Sprawa jest w prokuraturze
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 26 razy 26

  Kiedyś był taki kawał:
  Wchodzi kobitka do gabinetu ginekologa i szanując czas lekarza, rozbiera się i siada na fotelu.
  Z sąsiedniego pokoju wychodzi facet i widząc pacjentkę, przystępuje do badania. Po jakimś czasie woła kolegę i inicjatywę przejmuje ten drugi.
  - No i co? pyta w którym momencie kobieta.
  - No i nic, niech pani przyjdzie później jak będzie lekarz, bo my tu z kolegą w sąsiednim pokoju odpowietrzamy kaloryfer - odpowiada "fachowiec"... :-)

  Dziś widać, że w polskich placówkach służby zdrowia, ŻYCIE może przerosnąć fantazję....

 • drakaina

  Oceniono 20 razy 20

  Czyli każdy może pójść i na gębę zostać dopuszczony do pacjenta???

 • zigzaur

  Oceniono 15 razy 15

  Nie wiem, jak jest we Francji, ale w Polsce studia medyczne trwają 6 lat. Zatem jeśli ktoś rozpocznie studia w wieku 19 lat, to ukończy je w wieku 25 lat najwcześniej. A na radiologa to trzeba zrobić specjalizację, co też trwa.

 • niezalany

  Oceniono 16 razy 14

  skandal!!!
  jak to w ogóle jest możliwe że psychopata jest wpuszczany na oddział bez okazania jakiegokolwiek dokumentu!?

 • butlun1

  Oceniono 18 razy 14

  Co tu komentować? Chłopak chory psychicznie i tyle. A że deficyt lekarzy przeogromny, to każdego się próbuje zatrudnić.

 • june-of-44

  Oceniono 11 razy 11

  Czyli ten 23-latek idealnie nada się do rządu PiS. Na każde stanowisko. Myślę że byłby dobry jako Minister Sprawiedliwości albo Minister Skarbu.

 • sabaton128

  Oceniono 9 razy 9

  "Niestety w każdej z placówek szybko wychodziło na jaw, że nie ma pojęcia o medycynie"
  Niestety?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX