Prawie codziennie na pasach ginie pieszy. A 85 proc. kierowców jedzie za szybko przed przejściem

Po tragedii na Bielanach padają pytania o bezpieczeństwo pieszych. A dane są takie: za 2/3 potrąceń pieszych odpowiadają kierowcy, 85 proc. przekracza prędkość przed pasami i prawie codziennie ktoś na nich ginie. - Kierowcy zabijają pieszych. Piesi dbają o swoje bezpieczeństwo, tylko są przez zdziczałych kierowców zabijani - mówił na konferencji na temat bezpieczeństwa Tomasz Tosza.

W niedzielę zginął ojciec, który przechodził przez przejście na Bielanach wraz z żoną i dzieckiem w wózku. A wcześniej 81-latek w Zabrzu, 67-latek w  Skarżysku-Kamiennej, kobieta w Dąbrowie Górniczej, mężczyzna z Koszalinie. Tragedia, do której doszło w Warszawie, poruszyła wielu. Ale to nie jednostkowe wydarzenie, a przerażająca norma. W 2018 roku zginęło 803 pieszych - z czego 285 zostało zabitych na pasach. Zatem prawie codziennie na przejściu dla pieszych - gdzie ci powinni być bezpieczni - ginie człowiek. 

Statystyka ofiar śmiertelnych potrąceń jest najbardziej wstrząsająca, jednak "tylko" odniesienie ran w wyniku potrącenia często oznacza kalectwo, długą rehabilitację, wiążące się z tym koszty i cierpienie. A takich osób jest dużo więcej: w 2018 roku 6918 pieszych odniosło obrażenia w wyniku wypadku. 

Jasne wydaje się, że piesi są najbardziej narażonymi uczestnikami ruchu. Ale warto wiedzieć, że potwierdzają to dane. Jedno na dziesięć potrąceń kończy się śmiercią pieszego. 

Za większość potrąceń odpowiadają kierowcy

W dyskusji o tym, jak poprawić bezpieczeństwo na drogach, pojawiają się często argumenty obarczające winą pieszych: że są zagapieni w telefony, że "wbiegają na jezdnię", że ofiary to osoby starsze lub dzieci, które nie uważają na jezdni. Ale dane pokazują zupełnie inny obraz sytuacji na polskich drogach.

W 2018 roku do ponad 80 proc. wypadków z udziałem pieszych doszło w miejscach, które są udostępnione dla ruchu pieszego - głównie na pasach. Według policyjnych statystyk do 2/3 przypadków potrącenia pieszego dochodzi z winy kierującego pojazdem. Przyczyną 60 proc. z tych wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. W tego typu wypadkach zginęło w ubiegłym roku 215 osób. 

"Wtargnięcie na jezdnię" to mit, a kierowcy prawie zawsze jadą za szybko

Więcej światła na relacje pieszy-kierowca na drogach rzucił opublikowany w tym roku raport Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), do którego pierwszy dotarł serwis brd24.pl. Przedstawione w nim dane obaliły niektóre mity związane z wypadkami z udziałem pieszych dotyczące m.in. "wtargnięcia na jezdnię" czy zagapienia w telefon: tylko 8 proc. wszystkich obserwowanych pieszych przechodziła w miejscach niedozwolonych, a 7 proc. - na czerwonym świetle; 5 proc. pieszych rozmawiało przez telefon, a 1 proc. pisało SMS-y na przejściu. Odsetek osób, które "wtargnęły na jezdnię" był znikomy - na próbie 6000 tys. osób zarejestrowano 26 takich przypadków, zatem 0,43 proc. 

Badacze sprawdzili nie tylko zachowania pieszych, lecz także kierowców. Co się okazało? W obszarach o ograniczeniu prędkości do 50 km/h 85 proc. kierowców przekracza prędkość, dojeżdżając do przejścia dla pieszych. W obszarach, gdzie obowiązuje wyższe ograniczenie, odsetek przekraczających prędkość był jeszcze większy. 

Pojazdy w rejonie przejść dla pieszych (na odcinku 100 m) poruszają się z dużymi prędkościami i często przekraczającą prędkość dozwoloną w danym obszarze. Stanowi to bardzo duże zagrożenie dla pieszych chcących przejść przez jezdnię

- czytamy w podsumowaniu raportu. Jego autorzy rekomendują m.in. "zintensyfikowanie działań mających na celu radykalne zmniejszenie rzeczywistych prędkości pojazdów w pobliżu przejść dla pieszych". Piszą też, że "należy zintensyfikować działania edukacyjne mające na celu zmianę zachowań kierowców poprzez zapoznanie ich z wpływem prędkości na bezpieczeństwo pieszych".

W lipcu organizacje Miasto Jest Nasze oraz Akcja Miasto ogłosiły akcję "Chodzi o życie", w której apelowały o pilne działania na rzecz chronienia życia i zdrowia pieszych. Przyłączyło się do niej kilkanaście organizacji. Ich główne postulaty to pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na przejście, wzrost kwot mandatów, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym i realna egzekucja przepisów drogowych.  Odwołują się m.in. do raportu i danych na temat 85-90 proc. kierowców, którzy przekraczają prędkość przed przejściami. 

"Polscy kierowcy to źli kierowcy. Oni są po prostu zdziczali"

Temat bezpieczeństwa pieszych był poruszany niedawno na konwencie "Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego", organizowanym przez Fundację "Nadzieja". W mocnych słowach o sytuacji na drogach w Polsce mówił Tomasz Tosza z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. Na samym początku zwrócił uwagę, że w krajach Europy Zachodniej temat bezpieczeństwa na drogach jest traktowany poważniej. 

- Mieszkam w kraju, gdzie wskaźnik liczby wypadków śmiertelnych na liczbę przejechanych kilometrów jest najwyższy w Europie - zaczął. Wspomniał, że w Jaworznie wprowadzono zmiany w myśl idei "wizja zero" - wg której nie do zaakceptowania jest, by ludzie ginęli w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki temu przez 19 miesięcy w mieście nie było wypadku z ofiarą śmiertelną. 

Tosza przekonywał, że nierealną odpowiedzią jest problem wypadków jest lepsze szkolenie 25 mln kierowców w Polsce. - Nie uważam zresztą, że polscy kierowcy to źli kierowcy. Oni są po prostu zdziczali. Trzeba ich udomowić - mówił. Argumentował też, że nie trzeba na siłę szukać innowacji, gdyż takie innowacje są już opracowywane od dawna w innych krajach i trzeba je po prostu wprowadzać. 

"To kierowcy zabijają pieszych"

- Infrastruktura musi rozmawiać z kierowcami. Nie znaki, a droga ma mówić kierowcy, jak się zachować. Ma być tak skonstruowana, żeby bez patrzenia na prędkościomierz można było nią przejechać z prędkością przewidzianą przez przepisy - powiedział.  Odniósł się do danych z raportu na temat przekraczania prędkości przez 85 proc. kierujących.

Jeżeli w rejonie przejść dla pieszych nie przestrzegają, to co się dzieje w pozostałych rejonach dróg? Mamy zdziczałych kierowców, a policja i samorządy nie mają narzędzi, aby to zdziczenie powstrzymać

- stwierdził. Wśród koniecznych rozwiązań wymienił m.in. zwężanie pasów ruchu; projektowanie przejść dla pieszych tak, że kierowca musi zwolnić; odejście od niechronionych przejść na dwupasmówkach. 

Raport ITS pokazał bardzo wyraźnie: to kierowcy zabijają pieszych. Piesi bardzo dobrze dbają o swoje bezpieczeństwo, tylko są przez tych zdziczałych kierowców zabijani. Również z powodu złego prawa 

- powiedział Tosza. Zauważył, że choć potrzebna jest zmiana przepisów, to temat bezpieczeństwa na drogach nie był nawet tematem kampanii wyborczej. - Nikt nic z tym nie zrobi. A wystarczyło zrobić prostą rzecz: dać pierwszeństwo pieszym przed wejściem na przejście. Kierowcy nie widzą pieszych, bo się nie rozglądają. A nie rozglądają się dlatego, że nie muszą. Bo za każdym razem będą próbowali wciskać policjantom ciemnotę, że "wtargnął". A u nas najwięcej wtarga 70-letnich starszych pań  - stwierdził. 

Więcej o:
Komentarze (236)
Piesi giną na pasach, a kierowcy notorycznie jadą przed nimi za szybko
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 43 razy 25

  i pomyśleć ze w naszym kraju jest ponad milion ludzi, którzy zupełnie na serio uważają ze żeby poprawić bezpieczeństwo Polaków, należy do tej dziczy dołożyć jeszcze nieskrepowany i powszechny dostęp do broni palnej

 • michalbiauek

  Oceniono 26 razy 20

  No bo jak jedziesz 50 na godzinę w zabudowanym, to w umysłach troglodytów za tobą jesteś frajerem i tylko się czają by wyprzedzić, nie zwracając uwagi na znaki, oczywiście.

 • maxwywar2

  Oceniono 32 razy 20

  Polski kundel za kierownicą rozumie tylko jedno - bat na morde albo alternatywnie bat po kieszeni. Polska hołota jakoś potrafi się dostosować sie za granicą. Tyle że tam za coś podobnego do tego co stało się na bielanach kary zaczynają się od 10 lat wzwyż. Kilka telefonów od kierowców wystarczy żeby debila rajdowca przechwycił patrol policji. Ale w państwie z kartonu i słomy jest liberalnie. Każdą rozmowę o podwyższeniu mandatów skretyniały suweren interpretuje jako "łupienie kierowców".

 • obeznany

  Oceniono 20 razy 14

  Dlaczego jest zakaz poruszania się pieszych po autostradzie? Bo powyżej określonych prędkości człowiek nie jest w stanie właściwie ocenić poprawnie odległości i prędkości zbliżającego się samochodu. Stąd ograniczenie do 50 km/h w obszarze zabudowanym, które jest górnym limitem dla sprawnych fizycznie, dorosłych ludzi. Dzieci, osoby starsze, chore, ze słabym wzrokiem mają problemy nawet poniżej tej prędkości.

  Duża część kierowców w tym kraju zupełnie nie zdaje sobie sprawy nie tylko z tego ale również z tego, jak ważne jest nie przekraczanie prędkości 50 km/h ze względu na:
  - skrócenie potencjalnej drogi hamowania
  - posiadanie rezerw na właściwą reakcję w krytycznej sytuacji
  - zminimalizowanie skutków potencjalnego wypadku nawet wtedy, gdy nie uda zatrzymać się na czas samochodu po czyimś błędzie.

 • cozano

  Oceniono 18 razy 12

  Wystarczy poczytać komentarze pod artykułami tego typu i widać podejście wielu kierowców do problemu zabijania pieszych na przejściach. Kierowcy pędzący z nadmierną prędkością, nie zwalniający przed przejściami dła pieszych są traktowani jak zła pogoda, natomiast winą są obciążali rozjechani piesi, bo powinni kierowcę w każdych okolicznościach przepuszczać, a jak są na pasach, to szybko się cofnąć.

 • czarnydoktor

  Oceniono 15 razy 9

  W krajach nieco bardziej cywilizowanych z potracenia pieszego na przejsciu nie ma wytlumaczenia. Ale oczywiscie przejscia musza byc dobrze oznakowane i droga bezposrednio do nich prowadzaca wyraznie widoczna. W takim UK za zabicie na pasach jest jakies 5-7 lat (maksymalnie 14) a jak osoba przezyje to odszkodowanie z ubezpieczalni kierowcy wyniesie nawet i kilkaset tysiecy funtow. Generalnie majac na koncie cos takiego zadna ubezpieczalnia mu nie da delikwentowi polisy przez wiele lat.

 • luki.wawa

  Oceniono 9 razy 9

  Ale nikogo nie obchodzą te ofiary. Nikt w tym kraju na poważnie się nie zajmuje bezpieczeństwem na drogach, a szczególnie edukacją wszystkich uczestników którzy poruszają się po drogach. W szkole nauczą różańca ale już bezpiecznych czy prawidłowych zachowań już nie. Nie ma tez żadnej instytucji, formacji która by pilnowała i wprowadzała stosowne programy. W innych krajach zajęło to czasami kilkadziesiąt lat ale tam komuś na tym zależało. Trzeba poczekać aby ktoś ważny zginął na pasach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX