Pomorze Zachodnie. Z jeziora Miedwie wydobyto 700-kilogramową torpedę. "Jest w rewelacyjnym stanie"

Z jeziora znajdującego się w województwie zachodniopomorskim pasjonaci z grupy Strefa Miedwie wydobyli ważącą 700-kilogramów torpedę z czasów II wojny światowej. Odkrywcy zapewniają, że nie stanowiła ona zagrożenia dla otoczenia.
Zobacz wideo

W środę torpeda lotnicza z czasów II wojny światowej została podjęta z dna jeziora Miedwie na Pomorzu Zachodnim. Wcześniej ćwiczebną torpedę dwukrotnie sprawdzał saper, który potwierdził, że w głowicy nie znajdują się środki wybuchowe.

Pomorze Zachodnie. 10 godzin trwała akcja wydobycia ćwiczebnej torpedy lotniczej z dna jeziora Miedwie

Akcja wydobycia torpedy trwała 10 godzin i została przeprowadzona przez pasjonatów historii z grupy Strefa Miedwie. Koordynator projektu Marcin Lewicki w rozmowie z TVN 24 powiedział, że torpeda została czasowo przekazana do do Muzeum Obrony Wybrzeża - Fort Gerharda w Świnoujściu. Tam zostanie zabezpieczona i poddana wstępnej konwersacji.

- Jest w rewelacyjnym stanie technicznym. Czytelne są tabliczki z danymi technicznymi. Muzealnicy byli pod ogromnym wrażeniem - dodał w rozmowie z dziennikarzami. Torpeda wydobyta z jeziora pochodzi z niemieckich zakładów Torpedowaffenplatz Madusee, której pozostałości wciąż można napotkać w okolicach miejscowości Bielkowo.

Na idealnie zachowanym pocisku udało się nawet odczytać datę produkcji - 22 listopada 1943 roku. Torpeda była testowana na jeziorze, a na jej ćwiczebny charakter wskazuje między innymi brak ładunku wybuchowego w głowicy. Jest to torpeda F5, która została skonstruowana przez firmę Schwarzkopf na potrzeby Norwegii. Następnie torpedy zostały zaadoptowane przez wojska niemieckie. Torpedy tego typu miały zasięg 2 kilometrów, mogły poruszać się z prędkością około 78 kilometrów na godzinę (40 węzłów).

Na razie nie wiadomo, gdzie docelowo ma trafić torpeda. Decyzja ta będzie zależeć od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na stronie Strefy Miedwie czytamy: "Będziemy wnioskowali, żeby trafiła do muzeum w Świnoujściu, z którym sygnatariusze naszego Projektu Strefa Miedwie - poszukując historii mają podpisane porozumienie na temat współpracy. W ramach tego porozumienia torpeda miałaby zostać wyeksponowana w muzeum w Świnoujściu - a w przypadku powstania izby pamięci w Bielkowie - na terenie obozu Gemeinschaftslager Belkow - miałaby tam zostać nieodpłatnie użyczona jako eksponat".

Więcej o:
Komentarze (63)
Pomorze Zachodnie. Z jeziora Miedwie wydobyto 700-kilogramową torpedę. "Jest w rewelacyjnym stanie"
Zaloguj się
 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 16 razy 14

  "Jest w rewelacyjnym stanie"
  Starszy pan tylko do kościoła pływał.

 • kajaanna

  Oceniono 16 razy 14

  <Na razie nie wiadomo, gdzie docelowo ma trafić torpeda.
  Podpowiadam - najlepiej we wraży okręt.

 • cezar85

  Oceniono 13 razy 11

  no to Putin może nam teraz skoczyć

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 11 razy 9

  Polska Marynarka Wojenna znacznie się dozbroiła. Dawać ją do Radomia!

 • supermarjan

  Oceniono 12 razy 8

  swietny stan ale nie dziala i nieuzbrojona...
  calkiem jak Polska.....

 • baramboo

  Oceniono 14 razy 8

  „Tam zostanie zabezpieczona i poddana wstępnej konwersacji.”
  To znaczy będą ją przesłuchiwać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX