Jest decyzja prokuratury ws. słów abp. Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie". Zagrożenie "abstrakcyjne"

Nie będzie śledztwa prokuratury ws. słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który nazwał osoby LGBT "tęczową zarazą" - donosi RMF FM. Zdaniem śledczych zagrożenie wynikające z wypowiedzi duchownego jest "abstrakcyjne" i "nieokreślone".
Zobacz wideo

Prokuratura podjęła decyzję w sprawie słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, które zostały wypowiedziane przez duchownego 1 sierpnia tego roku, podczas mszy w bazylice Mariackiej z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jędraszewski mówił wówczas: "Czerwona zaraza już po naszej ziemi na szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa ". Wypowiedź wywołała protesty - manifestujący domagali się odwołania Jędraszewskiego, wskazując, że nawoływał do nienawiści. Do prokuratury Jędraszewskiego wsparli za to politycy partii rządzącej, z Jarosławem Kaczyńskim na czele. 

Czytaj też: Abp Jędraszewski dziękuje Kaczyńskiemu za wsparcie. "Wiem, że wielu księży się za mnie modli"

Jędraszewski mówił o "tęczowej zarazie". Prokuratura: Śledztwa nie będzie

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie słów Jędraszewskiego - wynika z ustaleń reporterów RMF FM. Ukarania duchownego domagało się blisko 20 osób, których zdaniem Jędraszewski nawoływał do nienawiści i znieważał osoby ze względu na orientację seksualną. Jedno z zawiadomień dotyczyło propagowania faszyzmu.

Zdaniem śledczych słowa metropolity krakowskiego nie stanowiły zagrożenia dla życia i zdrowia innych osób, a także, że wynikające z jego wypowiedzi zagrożenie było "abstrakcyjne" oraz "nieokreślone".  Zdaniem prokuratora słowa Jędraszewskiego nie obrażały uczuć religijnych innych osób. Co więcej - jak podaje RMF FM - w odniesieniu do zarzutu o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i narodowościowych prokurator zaznaczył, że w Kodeksie karnym "nie ma zapisów, które chroniłyby ze względu na orientację seksualną).  


 

Więcej o: