Niedziele handlowe 2019. Czy 20 października wypada niedziela handlowa?

W marcu 2018 roku wprowadzona została ustawa, której celem było ograniczenie liczby niedziel handlowych. Z tego powodu osoby, które lubią robić zakupy w ostatnim dniu tygodnia muszą sprawdzać, czy w danym terminie wypada lub nie zakaz handlu. Kiedy w październiku wyznaczona została handlowa niedziela?
Zobacz wideo

Kolejna zmiana dotycząca terminów niedziel handlowych czeka nas już od stycznia 2020 roku. Od tego czasu centra handlowe i duże sklepy będą mogły być otwarte w niedziele maksymalnie siedem razy w roku. Handlowa niedziela będzie mogła wypadać w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, niedzielę poprzedzającą Wielkanoc czy ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Czy 20 października zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 20 października sklepy będą otwarte?

Zgodnie z ustawą w 2019 roku niedziela handlowa wypada raz pod koniec każdego miesiąca. Oznacza to, że 20 października jest niedzielą z zakazem handlu. Tego dnia zamknięte będą centra handlowe i duże sklepy takie jak Carrefour, Tesco, Biedronka czy Lidl. Na następną niedzielę handlową nie będziemy musieli już długo czekać, ponieważ wypada ona 27 października.

Zakaz handlu w niedziele. Jakie sklepy mogą działać mimo zakazu handlu?

W niedzielę można robić zakupy w sklepach, które nie zostały objęte zakazem handlu. Taka regulacja nie objęła niektórych placówek usługowych i handlowych takich jak apteki, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, kwiaciarnie oraz sklepów gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina. Otwarte mogą być także sklepy pełniące jednocześnie funkcje placówki pocztowej.

Więcej o: