Sprawa śmierci Piotra Pawłowskiego. Prokuratura postawi zarzuty lekarzowi

Jerzy M. ma usłyszeć zarzuty w sprawie śmierci Piotra Pawłowskiego. Informacje te w rozmowie z PAP potwierdziła rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Zobacz wideo

Agnieszka Zabłocka-Konopka potwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Jerzy M. usłyszy zarzuty w sprawie śmierci Piotra Pawłowskiego. Jak poinformowała rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie zarzuty mają być postawione lekarzowi z zespołu ratownictwa medycznego: - Początkowo miał to być jeden zarzut, ale w toku postępowania zgromadzony materiał dowodowy pozwolił również postawić drugi zarzut sfałszowania dokumentacji. Lekarz wpisywał do karty czynności medycznych rzeczy wzajemnie się wykluczające - poinformowała rzeczniczka warszawskiej prokuratury.

Prokuratura postawi lekarzowi Jerzemu M. zarzuty w sprawie śmierci Piotra Pawłowskiego

Piotr Pawłowski był prezesem Fundacji Integracja, która zajmuje się aktywizacją osób niepełnosprawnych. 3 października ub. r. stracił przytomność, a jego rodzina wezwała na miejsce zdarzenia pogotowie. Następnie mężczyzna został karetką przetransportowany do Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Tam mimo otrzymania kategorii czerwonej (najbardziej pilnej) musiał przez kilkanaście minut czekać na pomoc. 

Mężczyzna zmarł 8 października 2018 roku. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci Pawłowskiego był obustronny obrzęk mózgu spowodowany niedotlenieniem. Żona mężczyzny, wykwalifikowana pielęgniarka, oskarżyła o śmierć swojego męża ratowników i lekarzy. Według kobiety akcja ratownicza w domu i na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym prowadzona była nieprofesjonalnie. Dopiero po 80 minutach od przyjazdu karetki mężczyzna miał zostać zaintubowany.

Piotr Pawłowski w wieku 16 lat skoczył do wody "na główkę", w wyniku czego złamał kręgosłup i został sparaliżowany. Przez ponad 20 lat działał na rzecz wyrównania szans dla osób z niepełnosprawnościami w ramach prowadzonej przez siebie Fundacji Integracja. Piotr Pawłowski stworzył m.in. program "Polska bez barier", "Lider dostępności" oraz był pomysłodawcą kampanii społecznych takich jak "Nie chcę być strażakiem", "Płytka wyobraźnia to kalectwo" oraz "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?". Mężczyzna uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Rzecznika Praw Dziecka czy Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej o: