"Rz": w szpitalach w Polsce nie mogą operować nowotworów. Brakuje znacznika promieniotwórczego

W szpitalach brakuje specjalnego znacznika promieniotwórczego, który podczas operacji wycinania nowotworu piersi pozwala stwierdzić, czy wystąpiły przerzuty do najbliższych węzłów chłonnych. W sierpniu 2019 Główny Inspektorat Farmaceutyczny zamknął dużą hurtownię, która sprowadzała znacznik. Intencje miał szlachetne - chodziło o zapobieganie nielegalnemu wywozowi leków.
Zobacz wideo

Prof. Bogdan Małkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, wyjaśnił dziennikarzom "Rzeczpospolitej", że znaczniki z Europy Zachodniej sprowadzała do Polski hurtowania PolAtomHurt w Otwocku-Świerku. Należała ona do Narodowego Centrum Badań Jądrowych i była prowadzona przez Ośrodek Radioizotopów PolAtom. Ale w sierpniu Główny Inspektorat Farmaceutyczny zamknął hurtownię. Uznał, że jej działanie jest niezgodne z ustawą antywywozową. Wtedy zaczęły się kłopoty szpitali, zwłaszcza tych w mniejszych miastach.

Braki znacznika odczuły mniejsze szpitale

Zapasy znaczników zaczęły kończyć się we wrześniu. O ile Warszawa czy Wrocław nie odczuły jeszcze przerwy w dostawie, to w mniejszych miastach szpitale zaczęły albo przekładać zabiegi, albo zdecydowały się przeprowadzać je w obniżonym standardzie, czyli bez oznaczenia węzłów chłonnych znajdujących się najbliżej guza (tam przerzuty występują najczęściej).

W tej chwili sytuacja już się poprawia, radiofarmaceutyk sprowadzają inne, mniejsze hurtownie, które nie robiły tego dotychczas. Jednak część umów ze szpitalami blokuje takie rozwiązanie, ponieważ wyklucza sprowadzanie produktów przez podwykonawców i zakłada, że będzie robić to tylko wykonawca generalny: PolAtom.

Wylali dziecko z kąpielą

Kiedy w sierpniu 2019. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zamknął hurtownię, uzasadniał to zapisami ustawy o prawie farmaceutycznym. Chodziło o to, aby państwowy PolAtom nie miał własnej hurtowni, ponieważ grozi to niebezpieczeństwem wywozu leków. Z tego powodu w znowelizowanej w 2018 r. ustawie widnieje zakaz łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem hurtowni. Jednak lekarze twierdzą, że zadziałało niedbalstwo ustawodawcy, który nie przewidział w prawie konieczności uregulowania sprowadzania znaczników. Bo wraz z zamknięciem hurtowni PolAtomu, zaprzestano również sprowadzania samaru-153 stosowanego przy bolesnych przerzutach do kości.

"Przepis o zakazie łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem hurtowni farmaceutycznej, mający przeciwdziałać wywozowi leków, powinien wyłączać prowadzenie hurtowni radiofarmaceutyków choćby dlatego, że nie są one przedmiotem wywozu" - czytamy w "Rz".

Więcej o:
Komentarze (54)
"Rz": w szpitalach w Polsce nie mogą operować nowotworów. Brakuje znacznika promieniotwórczego
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 33 razy 33

  Kolejny wiekopomny sukces Dojnej Zmiany i osobiście Towarzysza Jarosława.

 • wolak007

  Oceniono 25 razy 25

  O ile wiem rządzi PiS.
  Więc na nich spada odpowiedzialność w tej materii.

 • kiesier

  Oceniono 24 razy 24

  Prezes jak na wytrawnego dewelopera przystało - przekalkulował ilu potencjalnych wyborców ma wśród chorych na raka, ilu z nich dotrwa do wyborów i w swoim geniuszu doszedł do wniosku że ta "inwestycja" mu się nie opłaci.

 • ar.co

  Oceniono 19 razy 19

  Klasyka PiSu - żeby usunąć korniki, podpalił las.

 • Marek Nowak

  Oceniono 16 razy 16

  A kto tu rządzi? Aha i wszystko jasne. Przez 8 lat.... a my to rozwalamy szybciej tak powinno brzmieć zaklęcie PiSu.

 • mejerewa

  Oceniono 14 razy 14

  s"zpitale zaczęły albo przekładać zabiegi, albo zdecydowały się przeprowadzać je w obniżonym standardzie, czyli bez oznaczenia węzłów chłonnych znajdujących się najbliżej guza (tam przerzuty występują najczęściej)."

  I co Ziobro, zgodziłbyś się, żeby twoja żona miała taką operację o obniżonym standardzie? Procesowałbyś się pewnie z lekarzami, jak w sprawie ojca. Ale to ty odpowiadasz za to!

 • stefffon

  Oceniono 16 razy 14

  na wierzących polaków i tak czeka wieczna szczęśliwość w niebie, więc po co leczyć i tylko opózniać spotkanie z bogiem?

 • z.04.2019

  Oceniono 16 razy 14

  Za rządów pis-u zamykane są oddziały szpitalne, "znikają łózka" w szpitalach, kolejki do lekarzy zostały wydłużone, brakuje leków lub są poza refundacją, rezydenci lekarze zapowiadają strajki ..same osiągnięcia "dojnej zmiany".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX