Zgłoszony przez PiS sędzia TK żąda dymisji Przyłębskiej. "Rażące naruszanie reguł praworządności"

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Wyrembak domaga się dymisji prezes TK Julii Przyłębskiej, zarzucając jej jednocześnie "rażące naruszanie elementarnych reguł praworządności" - podaje Onet.pl. Sędzia Wyrembak objął stanowisko w styczniu ubiegłego roku. Do Trybunału Konstytucyjnego został zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz wideo

Sędzia TK Jarosław Wyrembak we wrześniu przekazał innym sędziom oświadczenie, w którym skrytykował działania prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej - podaje Onet.pl.

Wyrembak miał zarzucić Przyłębskiej "podejmowanie działań, dla których nie znajduje żadnej legitymacji prawnej". Jego zdaniem działania prezes TK "rażąco naruszają elementarne reguły praworządności". Sędzia zwrócił się także do Julii Przyłębskiej "z apelem o pilne zrzeczenie się tejże funkcji".

Julia Przyłębska krytykowana przez Jarosława Wyrembaka

Jarosław Wyrembak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. W 2010 r. wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości (nie jest już członkiem tej partii). Z rekomendacji ugrupowania został w 2015 r. członkiem Trybunału Stanu, funkcję sprawował przez trzy lata.

W styczniu 2018 r. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydaturę Wyrembaka na sędziego TK i w efekcie został powołany na to stanowisko.