"Jesień średniowiecza" przed Sejmem. Protestowali przeciwko karaniu za edukację seksualną

Tłum protestujących zebrał się przed Sejmem, gdy posłowie głosowali nad ustawą, która zdaniem krytyków wprowadzi kary więzienia za prowadzenie edukacji seksualnej. - Żadna władza nie może odebrać prawa do edukacji, dbania o zdrowie i bezpieczeństwo - mówiła w czasie demonstracji Anja Rubik.
Zobacz wideo

Sejm na środowym posiedzeniu - jeszcze w ramach kończącej się kadencji - poparł skierowanie do komisji ustawy zaostrzającej Kodeks karny w taki sposób, że możliwe będzie karanie za edukację seksualną. 

Ogólnopolski Strajk Kobiet - organizacja, która stała m.in. za dużymi protestami przeciwko zakazowi aborcji - zorganizowała protesty przeciwko ustawie. Największa demonstracja odbyła się przed Sejmem w czasie, kiedy posłowie głosowali nad ustawą. Skandowali "hańba", "ręce precz od naszych dzieci". 

Na proteście przemawiała m.in. Magdalena Biejat, która została wybrana do Sejmu z listy Lewicy. Powiedziała, że sama ma dzieci i ma prawo je edukować. - Ta ustawa mi to prawo odbiera. Powoduje, że nie mogę chronić moich dzieci - stwierdziła. Podkreśliła, że dzieciom należy się "ochrona i rzetelna informacja".

Autorzy tej ustawy podpierają się tym, że chcą chronić dzieci. To bardzo naturalna sprawa. Ja to poczucie podzielam. Tylko, ze ta ustawa tego nie robi. Ta ustawa jest napisana tak źle, że trudno uwierzyć, że ktoś to zrobił niechcący

- powiedziała. Z kolei posłanka Joanna Scheuring-Wielgus ostro krytykowała Sejm kończącej się kadencji. - Strasznie mnie wk**wia, jak poseł wyciąga kartę do głosowania i nie ma odwagi powiedzieć "nie zgadzam się" - powiedziała.  

Anja Rubik: Ja się nie poddam. Ja się nie boję 

W czasie protestu przemawiała modelka Anja Rubik, która angażuje się w projekty związane z edukacją seksualną i wydała książę na ten temat.

- Edukacja seksualna jest bezpieczeństwem. Bez niej jesteśmy całkowicie bezbronni wobec przemocy seksualnej. Jesteśmy bezbronni wobec propagandy, która próbuje nam wmówić, żebyśmy czuli dyskomfort, winę za to, kim jesteśmy, kogo i jak kochamy - mówiła na proteście Rubik. Zarzuciła, że rząd walcząc z "wymyślonym widmem" edukacji seksualnej w rzeczywistości "prowadzi wojnę z przerażonymi dzieciakami" i "skazuje kobiety na bycie ofiarami przemocy, traumy i upodlenia". 

- Ja się nie poddam. Ja się nie boję - zapewniła. Dodała, że "żadna ustawa" nie może odebrać praw człowieka, a żadna władza nie może odebrać "prawa do edukacji, dbania o zdrowie i bezpieczeństwo".

Protesty odbyły się także w innych miastach, m.in. w Poznaniu i Lublinie.

PiS chce karać za edukację seksualną

PiS zapowiedziało bezwarunkowe poparcie dla obywatelskiego projektu zmian w Kodeksie karnym inicjatywy "Stop Pedofilii". To pomysł Fundacji Pro-Prawo do Życia. Jego celem ma być "zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją". Po uchwaleniu zmian w prawie, kary mają grozić za "publiczne pochwalanie i propagowanie seksualnej aktywności osób małoletnich".

Projekt przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch za te czyny, a jeśli sprawca dopuszcza się "propagowania obcowania" za pomocą środków masowego komunikowania - więzienie do lat trzech.

Wg krytyków użyte w projekcie ustawy sformułowania celowo są bardzo pojemne i w praktyce doprowadzą do tego, że kara więzienia może grozić edukatorom, a także ginekologom przepisującym tabletki antykoncepcyjne, szkolnym psychologom, a nawet dziennikarzom i wydawcom, którzy publikują książki i broszury edukacyjne dotyczące seksualności. 

"Kompromitacja posłów VIII kadencji, którzy skierowali do dalszego procedowania projekt karzący więzieniem za edukację seksualną" - napisała o decyzji Sejmu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.  

Więcej o:
Komentarze (286)
"Jesień średniowiecza" przed Sejmem. Protestowali przeciwko karaniu za edukację seksualną
Zaloguj się
 • cehaem

  Oceniono 68 razy 58

  Gdyby Tymek Szydlo mial takie lekcje, to by prawdopodobnie wciaz byl ksiedzem a nie musialby uciekac z dziewczyna w 5 miesiacu ciazy do Anglii...

 • mozart

  Oceniono 58 razy 46

  Wasze matki i wasi ojcowie biorą śluby kościelne nie dlatego, że są wierzącymi katolikami. Tylko
  dlatego, iż zgodnie z tradycją wymagają tego od was wasze rodziny. Jesteście od kołyski uczeni
  posłuszeństwa wobec instytucjonalnego kościoła katolickiego i w takim duchu wychowujecie
  własne dzieci. Posyłacie je na lekcje religii, chodzicie z nimi do kościołów, dajecie na tacę, by
  pokazać dzieciom kogo należy się słuchać i kto jest waszym panem dobrodziejem. Tak
  wytresowane społeczeństwo wybiera swych przedstawicieli. Śmieć wchodzi, śmieć wychodzi. Zapomnijcie o politykach. Politycy są wam dani abyście mieli wrażenie wolnego wyboru. Ale go nie macie. Niezależnie od rządu, karty w każdym rozdaniu kontrolować będzie instytucjonalny kościół katolicki, zaś wybór miedzy poszczególnymi partiami sprowadza się jedynie do formy w jakiej zostaniecie wykiwani. Tak czy inaczej zawsze będziecie na przegranej pozycji.
  Możecie sobie organizować te facebookowe protesty do woli. Skrzykniecie się, polajkujecie, poskaczecie, pokrzyczycie sobie, po czym rozejdziecie się do domów. Myślicie, że 20.000 "Czarnych Parasolek" coś zmieni? Rozczaruje was, nie zmieni się nic, bo niezależnie od polityków nie macie własnych liderów, którzy mogliby przekuć wasz bunt na polityczny wymiar. Nie ma wśród was tych, którzy łączyliby interesy rożnych grup zawodowych. Na marszach "Czarnych Parasolek" jakoś nie widać nauczycieli, górników, mundurowych czy rolników, bo tak naprawdę nikogo ten problem nie interesuje, a każda grupa walczy tylko o swoją dolę. Bo cóż znaczy protest 20.000 ludzi wobec milionów osób dorosłych w tym kraju? Takich "tłumów" władza się nie wystraszy. Wręcz przeciwnie, PiS rozegra was wedle własnego uznania. Wystarczy że istniejące ustawy doprowadzi do awykonalności - dobrym tutaj przykładem jest klauzula sumienia. Niby aborcja jest dozwolona pod pewnymi warunkami. Lekarz możne was odsyłać od Annasza do Kajfasza. Komfort PiS polega na tym, że nie musi nic robić i ma was w garści. A jeśli zechce coś zrobić, to zrobi z wami co będzie chciał. W myśl barejowskiej zasady - "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?"

 • bogucjusz

  Oceniono 49 razy 41

  Czyli można uprawiać seks od 15 lat, ale coś się dowiedzieć na ten temat - od 18. Brawo, PiSiory. To ma sens. Proponuje pójść dalej. Można prowadzić samochody od 15 lat, ale edukacja o przepisach i prawie drogowym - nie wcześniej, niż po 18! Pod karą więzienia oczywiście. To ma sens...

 • krytycznavvagina

  Oceniono 41 razy 35

  Ten projekt to kwintesencja PiSSu to ciemnogród i zacofanie, bo głupimi ludźmi łatwiej się rządzi.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 48 razy 34

  Sutener za kolejne 500+ jest gotów Pedofilom i Sympatykom stręczyć własne dzieci :-)

 • polakadam

  Oceniono 46 razy 30

  Pisiorom te tzw katolickie wartości chyba na mózg się rzuciły. Chcą tu zrobić klerykalny ciemnogród, koscielne zadupie.
  Wprowadzają reguły rodem z sekt religijnych. Za chwilę będziemy mieli inkwizycję. Kaczor to czubek

 • prawdziwek89

  Oceniono 45 razy 29

  Brawo laski. Stop ciemnogrodowi!!!

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 29 razy 23

  W świetle tej ustawki można uznać, że z zakresu biologii szkolnej (może KAŻDEJ?) usuwamy WSZYSTKO, co dotyczy rozmnażania ssaków. W sumie słusznie. Bóg tak chciał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX