Na Westerplatte znaleziono ludzkie szczątki. To czwarty taki przypadek w ciągu 1,5 miesiąca

Archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej odkryli czwarte szczątki na terenie Westerplatte. Muzeum dąży do identyfikacji nazwisk wszystkich żołnierzy, których szkielety odkryto osiemdziesiąt lat po ich śmierci.
Zobacz wideo

Na Westerplatte znaleziono czwarte szczątki należące do żołnierza poległego podczas II wojny światowej. Tym razem są to kończyny dolne oraz buty wojskowe. O odkryciu poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. 

Sellin: To prawdopodobnie "druga część" odnalezionego wcześniej ciała

- Prawdopodobnie to druga część pierwszego ciała Westerplatczyka znalezionego we wrześniu. Przypuszczamy, że w dwóch różnych miejscach znaleziono szczątki tego samego żołnierza - powiedział wiceszef resortu kultury w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

- Położenie znalezisk może wskazywać, że poległy został złożony na plecach. Szczegółowe informacje i weryfikacja będzie możliwa po całkowitym oczyszczeniu zalegających w grobie szczątków - przekazała natomiast "Gazecie Wyborczej"  Hanna Mik z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wcześniej odnaleziono trzy szkielety

Od 12 września archeolodzy z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku rozpoczęli piaty etap badań. Ich celem jest zlokalizowanie miejsca, gdzie po 7 września 1939 pochowano poległych żołnierzy walczących na Westerplatte. Obrońców ekshumowano w styczniu 1940 r., ale ekshumacja okazała się niedokładna.

W ostatnich dniach września odnaleziono szczątki dwóch osób, kolejnej - 10 października. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Wojskową Składnicę Tranzytową. Trzy odnalezione dotychczas szkielety zostały przekazane do pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej.

- Szczątki zostały znalezione na terenie tymczasowych pochówków żołnierzy poległych na Westerplatte, których dokonali Niemcy - mówił Jarosław Sellin po odkryciu trzeciego znaleziska. - Na początku 1940 roku Niemcy ekshumowali szczątki obrońców i wywieźli na cmentarz na Zaspie. Podejrzewaliśmy, że ekshumacja nie była przeprowadzona dokładnie i teraz mamy tego potwierdzenie.

Kierujący badaniami archeologicznymi Filip Kuczma poinformował wówczas, że - poza trzema szkieletami (jeden z nich był niekompletny) - znaleziono też około 260 złożonych chaotycznie w ziemi kości.

Historycy proszą o pomoc w identyfikacji ciał

Według informacji "GW", historycy wytypowali kilkanaście nazwisk żołnierzy poległych na Westerplatte, których miejsce pochówku jest nieznane. Proszą o pomoc w identyfikacji. Podają specjalny adres mailowy: identyfikacja@muzeum1939.pl

Żołnierze, do których mogą należeć szczątki, to: st. sierż. rez. Wojciech Najsarek, strz. Bronisław Uss, st. strz. Konstanty Jezierski, st. leg. rez. Zygmunt Zięba, strz. Władysław Jakubiak, leg. Mieczysław Krzak, plut. Adolf Petzelt, kpr. Bronisław Perucki, kpr. Jan Gębura, st. leg. Ignacy Zatorski, leg. Józef Kita, st. leg. Antoni Piróg oraz st. strz. Władysław Okraszewski.

Więcej o: