Na Westerplatte znaleziono ludzkie szczątki. To czwarty taki przypadek w ciągu 1,5 miesiąca

Archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej odkryli czwarte szczątki na terenie Westerplatte. Muzeum dąży do identyfikacji nazwisk wszystkich żołnierzy, których szkielety odkryto osiemdziesiąt lat po ich śmierci.
Zobacz wideo

Na Westerplatte znaleziono czwarte szczątki należące do żołnierza poległego podczas II wojny światowej. Tym razem są to kończyny dolne oraz buty wojskowe. O odkryciu poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. 

Sellin: To prawdopodobnie "druga część" odnalezionego wcześniej ciała

- Prawdopodobnie to druga część pierwszego ciała Westerplatczyka znalezionego we wrześniu. Przypuszczamy, że w dwóch różnych miejscach znaleziono szczątki tego samego żołnierza - powiedział wiceszef resortu kultury w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

- Położenie znalezisk może wskazywać, że poległy został złożony na plecach. Szczegółowe informacje i weryfikacja będzie możliwa po całkowitym oczyszczeniu zalegających w grobie szczątków - przekazała natomiast "Gazecie Wyborczej"  Hanna Mik z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wcześniej odnaleziono trzy szkielety

Od 12 września archeolodzy z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku rozpoczęli piaty etap badań. Ich celem jest zlokalizowanie miejsca, gdzie po 7 września 1939 pochowano poległych żołnierzy walczących na Westerplatte. Obrońców ekshumowano w styczniu 1940 r., ale ekshumacja okazała się niedokładna.

W ostatnich dniach września odnaleziono szczątki dwóch osób, kolejnej - 10 października. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Wojskową Składnicę Tranzytową. Trzy odnalezione dotychczas szkielety zostały przekazane do pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej.

- Szczątki zostały znalezione na terenie tymczasowych pochówków żołnierzy poległych na Westerplatte, których dokonali Niemcy - mówił Jarosław Sellin po odkryciu trzeciego znaleziska. - Na początku 1940 roku Niemcy ekshumowali szczątki obrońców i wywieźli na cmentarz na Zaspie. Podejrzewaliśmy, że ekshumacja nie była przeprowadzona dokładnie i teraz mamy tego potwierdzenie.

Kierujący badaniami archeologicznymi Filip Kuczma poinformował wówczas, że - poza trzema szkieletami (jeden z nich był niekompletny) - znaleziono też około 260 złożonych chaotycznie w ziemi kości.

Historycy proszą o pomoc w identyfikacji ciał

Według informacji "GW", historycy wytypowali kilkanaście nazwisk żołnierzy poległych na Westerplatte, których miejsce pochówku jest nieznane. Proszą o pomoc w identyfikacji. Podają specjalny adres mailowy: identyfikacja@muzeum1939.pl

Żołnierze, do których mogą należeć szczątki, to: st. sierż. rez. Wojciech Najsarek, strz. Bronisław Uss, st. strz. Konstanty Jezierski, st. leg. rez. Zygmunt Zięba, strz. Władysław Jakubiak, leg. Mieczysław Krzak, plut. Adolf Petzelt, kpr. Bronisław Perucki, kpr. Jan Gębura, st. leg. Ignacy Zatorski, leg. Józef Kita, st. leg. Antoni Piróg oraz st. strz. Władysław Okraszewski.

Więcej o:
Komentarze (43)
Na Westerplatte znaleziono ludzkie szczątki. To czwarty taki przypadek w ciągu 1,5 miesiąca
Zaloguj się
 • pi.mi

  Oceniono 19 razy 11

  A kiedy Kaczynski sprowadzi wrak Tupolewa?
  Bo przed wyborami grzał jak najęty że to najważniejsze i proste jak konstrukcja cepa...

 • minkipinki

  Oceniono 18 razy 10

  A'propos ekshumacji. Kiedy będą ujawnione wyniki badań ekshumowanych (często wbrew woli rodzin) ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ?

 • Swat Przemysław

  Oceniono 10 razy 8

  Cała Polska,to jedna wielka martyrologia.
  Tak już od ponad trzech zeszłych stuleci non stop przez te ziemie co i rusz przetaczały się jakieś wojenne kataklizmy,mniejsze,lub większe,oraz powstania narodowe.
  Szanujmy i dbajmy o kości poległych,jednocześnie myśląc o ponad 70 latach wytchnienia jakie ma ta ziemia od wojen wszelkich.
  Takiego długiego okresu pokoju do tej pory chyba w naszych dziejach nie było.
  Stabilna Unia Europejska jest największym gwarantem przedłużenia lat pokoju nie tylko w Polsce,ale i w całej Europie.
  Pamiętajmy o tym,aby tego nie zepsuć przyszłym pokoleniom.

 • zbig1113

  Oceniono 10 razy 8

  Tam działa się wojna. A na wojnie to nie tylko "ułani, malowane dzieci", ale też trupy są...

 • pszczy2000

  Oceniono 7 razy 5

  Aż się wierzyć nie chce!Jakim cudem na terenie walk znalazły się zwłoki ?

 • miguell

  Oceniono 17 razy 5

  To już wiem dlaczego "odzyskali" teren - aby wykonywać to co w czym się specjalizują "danse macabre"

 • nazimno

  Oceniono 4 razy 4

  Czesc Ich Pamieci!

 • lotus2008

  Oceniono 6 razy 4

  Troche dziwi ta lista podana przez muzeum.
  Kolejarz - sierzant Najsarek zginal chyba jako pierwszy obronca, ale zadne zrodla nie podawaly informacji, o sciagnieciu jego ciala przez obroncow do koszar. Jesli zostal pochowany przez Niemcow, to moglo to sie odbyc w poblizu stacji PKP.
  Strzelec Uss (najmlodszy z poleglych) mogl zostac zabrany przez Niemcow, i zostac pochowany na Zaspie. Czy zostal... tego nie wiadomo, ale dziwnym jest ze strona Westerplatte podaje, ze Uss zostal pochowany na cmentarzu razem z innymi poleglymi.
  Prawdopodobnie, sa to szczatki obsady "piatki", zreszta wszystkie nazwiska osob znajdujacych sie wowczas w "piatce" sa na tej liscie: kpr.Petzelt, oraz Pirog, Zatorski, Gebura, Okraszewski, Perucki. Byl tam takze Kita - ordynans mjr.Sucharskiego, ktory w czasie walk dostarczal do placowek zywnosc.
  Natomiast Jezierski pochowany zostal przy "trojce" bodajze 2 lub 3 wrzesnia.
  Troche dziwna ta lista. Niby dostepnych informacji jest duzo (powstaly przeciez dziesiatki relacji bylych obroncow, na temat przebiegu walk), a nadal nie moga zidentyfikowac cial...
  Okolicznosci smierci Jozefa Ki

 • bobvega

  Oceniono 8 razy 2

  Polska lubi grzebać w przeszłości zamiast się zająć teraźniejszością i przyszłością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX