Niedziele handlowe 2019. Czy 13 października sklepy będą czynne?

Czy 13 października to niedziela handlowa? Czy w dzień wyborów będziemy mogli zrobić zakupy? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

13 października nie jest niedzielą handlową, a supermarkety i sklepy w galeriach handlowych będą juto zamknięte. Nie oznacza to jednak, że w najbliższą niedzielę nie będzie można nic kupić. W niedziele niehandlowe otwarte mogą być m.in. apteki, piekarnie, stacje benzynowe, punkty pocztowe oraz sklepy na dworcach. Ustawa o ograniczeniu handlu, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i niehandlowe, zawiera listę 32 typów sklepów, które mogą być czynne pomimo zakazu.

Kalendarz niedziel handlowych - 2019 rokKalendarz niedziel handlowych - 2019 rok Fot. Gazeta.pl

Niedziele handlowe. Jakie zmiany czekają nas w kolejnych latach?

Przepisy dotyczące niedziel handlowych zostały skonstruowane tak, aby stopniowo przyzwyczajać nas do tego, że już wkrótce robienie zakupów w niedziele będzie niemal niemożliwe. W 2018 roku niedziele handlowe wypadały dwa razy w miesiącu, a w tym roku już tylko raz. W 2020 roku tylko siedem niedziel w ciągu całego roku będzie niedzielami handlowymi. Będą to: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedna niedziela przed Wielkanocą.

Więcej o:
Komentarze (13)
Niedziele handlowe 2019. Czy 13 października sklepy będą czynne?
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 9 razy 5

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?
  Kilka propozycji:
  Zakaz korzystania z placów zabaw.
  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..
  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.
  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.
  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.
  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.
  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.
  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.
  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.
  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.
  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

 • Oceniono 7 razy 5

  Tak!!- wolna sobota i niedziela należy zrobić plan konspekt:1)07.01 nie świrować iść na wybory,~07.35 zobaczyć może zaznaczam może Biedronka otwarta,~07.45 stwierdziwszy, że zamknięta wrócić zapłakany, zrozpaczony,wk.....ny do domu

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 9 razy 5

  Komentarze pod artykułem o ciszy wyborczej wyłączono,hm ciekawe( Dowiem się od teściowej w niedzielę) czy proboszcz naszej parafii zastosował się do decyzji administracyjnej nt. Ciszy wyborczej i nie agitowaniu. Lecz sądzę, że decyzja Toruńska nie rusza tych dżentelmenów w czarnych sukienkach i swoje w trakcie mszy zrobią namawiając suwerena do złożenia głosu za wiadomo kogo( przekazana moneta zrobi swoje)

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 9 razy 5

  No nareszcie jest informacja. Wiem jaki jest werdykt w kontekście pójścia do sklepu w niedzielę ale bez przeczytania i potwierdzenia uważam dzień za stracony ja moja rodzina znajomi przyjaciele oraz wszyscy mieszkańcy mojego bloku. Departament GW handlowa niehandlowa niedziela jest dla mnie niezbędny

 • antropoid

  Oceniono 4 razy 4

  @Fan Fan Czarny tulipan

  Na ciszę wyborczą na ambonach nie licz - okupantów nikt nie rozlicza.

 • antropoid

  Oceniono 5 razy 3

  Niedziele handlowe pewnie bardziej Polsce potrzebne niż Senat - nic nie znacząca przechowalnia partyjnych dołów, które nie dostały się na listy do Sejmu.
  Ale coś im trza dać...

 • Hrabia Przezdziecki

  Oceniono 3 razy 3

  No i super, olać pistacje, na kolację będzie pyszna sałatka z pora i selera z domieszką koniczynki.

 • Oceniono 6 razy 2

  Dlaczego pod identycznym artykułem informacyjnym handlowa niehandlowa niedziela powyżej wyłączono komentarze?. Pan redaktor JM sygnujący ten rewelacyjny artykuł pochlasta się lub powiesi

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 5 razy 1

  Widzę inicjały szefa działu weterana informacyjnego UZ twarz oraz dusza się cieszy. Zadam pytanie?: co my po wyborach zrobimy gdy zabraknie informacji na powyższy temat. Każdy będzie wiedział, że w niedzielę można zrobić zakupy oraz co będą ci panowie robić?!, ale jest jeszcze sekcja Bingo szachy kręgle więc na chleb zarobią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX