Otwarty Dialog kieruje 20 pozwów przeciwko mediom i politykom PiS. "Staliśmy się obiektem nagonki"

Fundacja Otwarty Dialog, której prezesem jest Ludmiła Kozłowska, skierowała 20 pozwów przeciwko mediom, dziennikarzom i politykom Prawa i Sprawiedliwości. - Oskarżano nas o działalność szpiegowską, agenturalną, antypaństwową - wyliczał podczas konferencji prasowej przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek.
Zobacz wideo

Fundacja Otwarty Dialog zdecydowała się o skierowaniu 20 pozwów przeciwko dziennikarzom, mediom i politykom Prawa i Sprawiedliwości. Organizacja zajmuje się działaniami na rzecz "ochrony praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postsowieckim".

- Staliśmy się obiektem zmasowanej akcji propagandowej, nagonki medialnej. Mieliśmy do czynienia ze swego rodzaju festiwalem absurdalnych, fantastycznych teorii spiskowych, oskarżano nas o działalność szpiegowską, agenturalną, antypaństwową, działania na rzecz Niemiec, Rosji, elit brukselskich, George'a Sorosa, rzadziej Mosadu

- mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący Rady Fundacji Bartosz Kramek, mąż prezes fundacji Ludmiły Kozłowskiej.

Jak podaje Onet.pl, wśród pozwanych są m.in. TVP, Polskie Radio, i Fratria (wydawca m.in. "Sieci"), którym fundacja zarzuca chociażby pomówienia dotyczące związków z rosyjskimi służbami i finansowania przez Rosję. Pozew skierowano również do redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza m.in. za pomówienia związane z rzekomym finansowaniem fundacji ze środków pochodzących z rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Fundacja chce się spotkać w sądzie także z dziennikarzami Marcinem Wikłą, Markiem Pyzą, Witoldem Gadowskim oraz aktywistami Balli Marzec i Marcinem Reyem.

Za swoje wpisy na Twitterze została pozwana posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, za publiczne wypowiedzi dotyczące fundacji pozwy otrzymali także sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik, wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, europosłowie PiS Joachim Brudziński, Witold Waszczykowski, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki i poseł PiS Dominik Tarczyński.

Fundacja Otwarty Dialog

Problemy Fundacji Otwarty Dialog rozpoczęły się w 2017 roku, kiedy Bartosz Kramek, mąż Ludmiły Kozłowskiej, opublikował na Facebooku wpis krytyczny wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości. Niedługo potem ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski na wniosek Mariusza Kamińskiego zlecił kontrolę w Fundacji. Sprawa trafiła do Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi (choć FOD zarejestrowana jest w Warszawie), gdzie pracuje brat byłego ministra spraw zagranicznych Tomasz Waszczykowski.

W sierpniu 2018 roku szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska została objęta zakazem wjazdu na terytorium Polski i otrzymała nakaz opuszczenia Unii Europejskiej. Urząd ds. Cudzoziemców wpisał Kozłowską do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), oznaczając najwyższym alertem, z kolei agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała, że ma poważne wątpliwości dotyczące finansowania kierowanej przez nią fundacji. Kobieta została deportowana do Kijowa.

W marcu 2019 roku prezeska Fundacji Otwarty Dialog dostała prawo pobytu w Belgii. W kwietniu Wojewódzki Sąd Administracyjny podważył decyzję o umieszczeniu Ludmiły Kozłowskiej w SIS i wpisaniu jej na krajową listę osób niepożądanych, a w czerwcu Polska musiała ten wpis usunąć. Również w tej sprawie WSA wskazywał niską jakość materiałów dowodowych, które dostarczyła ABW.

We wrześniu Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że materiały dostarczone przez ABW są "niewystarczające do podjęcia decyzji o odmowie" przyznania Ludmile Kozłowskiej długoterminowego prawa pobytu w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (39)
Otwarty Dialog kieruje 20 pozwów przeciwko mediom i politykom PiS. "Staliśmy się obiektem nagonki"
Zaloguj się
 • zbysio47

  Oceniono 37 razy 25

  Brawo . Sakiewiczow i Fratrie oraz innych pisowcow pozwac na miliony , tylko kara finasowa ostudzi tych myslacych inaczej .. Zadnej litosci .

 • artau

  Oceniono 34 razy 18

  JAK TO BYŁO ZA ADOLFA, CZYLI KACZYŃSKI IDZIE KROK W KROK ŚLADAMI HITLERA!!!!!!

  1. Demokratyczne wybory (głosami sfrustrowanych i zniechęconych, ale nie większości społeczeństwa) wywindowały do władzy ludzi obiecujących "dobrą zmianę".

  2. Władza została skupiona w ręku jednostki - przy pozorach parlamentaryzmu i praworządności.

  3. Wola ludu stała się pretekstem do wprowadzania szybkich rozwiązań systemowych (stanęła ponad prawem).

  4. Zapanował kult wodza - nieomylnego, wielkiego stratega, troszczącego się o dolę prostego ludu.

  5. Struktury demokratycznego państwa prawa zostały podporządkowane władzy (w tym prokuratura i sądownictwo).

  6. Prawa mniejszości (etnicznych, seksualnych, politycznych etc.) przestały być szanowane, a przedstawiciele tych mniejszości stali się obiektem pogardy i represji.

  7. Opozycja straciła prawo głosu.

  8. Przeciwnicy i krytycy "zmiany" i przełomu uznawani byli za wrogów i ludzi, których należy usunąć z drogi.

  9. Stworzony został system, w którym szansę na robienie kariery otrzymały jednostki mierne, intelektualnie ostające od przywódców, lecz wierne i fanatyczne.

  10. Odwoływano się do retoryki narodowej, ze wskazaniem na "wolę ludu".

  11. Społeczeństwo miało tworzyć monolit kierujący się tymi samymi wartościami (niechęć i agresja wobec jednostek czy grup odstających od "słusznego" schematu).

  12. Państwo przejęło kontrolę nad życiem jednostki (stosując indoktrynację - od najmłodszych lat, inwigilację i rozbudowując aparat propagandy).

  13. Narodowi socjaliści (tak tak, ci od Hitlera) postawili sobie za cel wyniszczenie wykształconego jeszcze w czasach cesarstwa systemu sądowniczego, opierającego się na zasadzie niezawisłości sędziowskiej. Jednym z pierwszych kroków podjętych przez nazistów była likwidacja dotychczasowej polityki kadrowej w sądownictwie.

  Od 1933 r. to nie prezesi sądów i sędziowie rozdzielali między siebie poszczególne zadania i funkcje, ale o nominacjach sędziowskich decydował minister sprawiedliwości. Nowa ustawa o urzędnikach państwowych nadawała ministrowi sprawiedliwości przywilej kierowania nieposłusznych lub podejrzanych politycznie sędziów na emeryturę. Miejsce „starych" sędziów zajmowali bardzo młodzi członkowie NSDAP.

  __

  Joseph Goebbels, przemówienie do sędziów 24.7.1934:
  „Silne państwo musi mieć możliwość usuwania nienadających się urzędników. Odnosi się to również do sędziów. Koncepcja nieusuwalności sędziów zrodziła się w obcym świecie intelektualistów, w świecie wrogim Narodowi!”

 • ar.co

  Oceniono 24 razy 14

  "Balli Marzec"? Co to jest, na Swaroga? To już nawet Pereiry za mało, od dzisiaj prawdziwy-polak-katolik ma na imię "Balli"?

 • mikejar

  Oceniono 20 razy 10

  BRAWO , w sam punkt 1!!!!!!!!!! NIE ODPUSZCZAC TYM OBSZCZYMURKOM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Pawlowicz to WYJATKOWA SUKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 10

  Partia pis idzie śladami Hitlera i jego prawej ręki Josefa , bardzo dobry ruch fundacji :)

 • laszczyny

  Oceniono 8 razy 4

  Normalnie i Banaś sobie leje na PISoBOLSZEWICKIE tałataństwo oszuści i złodzieje.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 16 razy 4

  Dlaczego znikają od razu komentaże? Stało się coś,czy siedzą agenci na waszym portalu,sprawdżcie to.

 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy 1

  Ludmisia i Bartoś w

  O
  T
  U
  A

  to dokładnie to, co brakuje PiSowi do "konstytucyjnej"!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX