Dziś rządzący cieszą się z Nobla Olgi Tokarczuk. Wcześniej ją oczerniali. "Jest słaba na umyśle"

Działacze PiS z ministrem Piotrem Glińskim na czele wyrażali niezadowolenie, kiedy Olga Tokarczuk otrzymywała liczne nagrody. Maciej Świrski w imieniu Reduty Dobrego Imienia nazwał ją "słabą na umyśle" i namawiał do wysyłania jej wiadomości na Facebooku. W wyniku nagonki prawicowych mediów na pisarkę spadła fala hejtu, grożono jej nawet odebraniem życia.

Nawet w dniu, w którym Tokarczuk otrzymała Nobla, portal braci Karnowskich nie mógł odmówić sobie kąśliwych uwag pod jej adresem.

Mimo sukcesu pisarki, pamiętajmy o tych skandalicznych słowach! Tokarczuk: Polacy to "właściciele niewolników" i "mordercy Żydów'

- oto nagłówek artykułu na stronie głównej. Jest znamienny.

Zresztą redaktor naczelna portalu Marzena Nykiel otwartym tekstem skrytykowała laureatkę Nobla: "Talent talentem, ale lewicowy światopogląd otwiera dziś wiele drzwi".

Tokarczuk nigdy nie cieszyła się sympatią partii rządzącej, choć ta dziś nie miałaby nic przeciwko, aby przyjmować gratulacje. Ten fakt odnotował na Twitterze Jacek Gądek, dziennikarz Gazety.pl.

Premier Gliński nie szczędził złośliwości, gdy odbierała nagrodę Bokera

„Dobrze by było, żeby była rozsądną polską pisarką, która by rozumiała polskie społeczeństwo i polską wspólnotę” - oto komentarz ministra kultury Piotra Glińskiego na wiadomość o przyznaniu Tokarczuk nagrody Bookera w sierpniu 2019.

Kłodzko, 2019: PiS protestuje przeciwko odznaczeniu dla Tokarczuk

5 października pisarka odebrała w Kłodzku odznaczenie „Zasłużony Dla Powiatu Kłodzkiego”. Wyróżnienie przyznano Tokarczuk mimo protestów Krystyny Śliwińskiej z PiS, dyrektorki biura poselskiego Michała Dworczyka. Przed głosowaniem Śliwińska stwierdziła, że postawa pisarki jest antypolska, że Tokarczuk zakłamuje historię i nie zasłużyła na to, by otrzymać odznaczenie. 

- Resortowe dzieci powielają wypowiedzi pani Tokarczuk o Polakach jak prawdę objawioną o naszej historii oraz narodowej naturze. Tłumaczony na języki obce kłamliwy przekaz idzie w świat i sypią się nagrody - oburzała się radna.

Wałbrzych, 2016: radni PiS wychodzą z sali

W sierpniu 2016 Tokarczuk uhonorowano tytułem Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha. Nie spodobało się to radnym PiS, którzy w ramach protestu opuścili salę podczas sesji rady miejskiej.

Rok wcześniej, jak podał portal naTemat, senator PiS Waldemar Bonkowski postulował odebranie Oldze Tokarczuk honorowego obywatelstwa Nowej Rudy.

Maciej Świrski: Wysyłajcie tej pani listy

Maciej Świrski, stojący na czele Reduty Dobrego Imienia, w 2015 roku opublikował stanowisko Reduty "w sprawie majaczeń Olgi Tokarczuk". Chodziło o jej wypowiedzi na temat zbrodni popełnianych na Żydach przez Polaków podczas okupacji.

"Jej wypowiedź można też traktować w kategoriach świadomej prowokacji, mającej na celu napędzić sprzedaż najnowszej książki: środowiska patriotyczne będą protestować, Tokarczuk zostanie męczennicą, a sprzedaż będzie szła, bo jest rozgłos. Jeśli ktoś chce wyrazić swoją opinię na temat wypowiedzi Tokarczuk może to zrobić na Facebooku wysyłając wiadomość właścicielce profilu https://www.facebook.com/olga.tokarczuk.1 albo napisać do Wydawnictwa Literackiego list" - pisał w stanowisku przedrukowywanym przez media. - "Albo jest po prostu słaba na umyśle lub (co może iść w parze ale nie musi) - że jest to wybór koniunkturalny" - dodał.

Rzecz działa się tuż po odebraniu przez Tokarczuk nagrody Nike. Na pisarkę wylała się fala hejtu. Na jej blogu i w mediach społecznościowych pojawiły się komentarz jawnie wzywające do przemocy.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", na profilu Noworudzkich Patriotów pojawiły się ostrzeżenia, że Tokarczuk nigdy nie będzie czuła się bezpiecznie w swoim kraju. Pod jej adresem padały obelgi "żydowska szmata" i "ukraińska kurwa". Mariusz Myrcha, właściciel tamtejszego kantoru, zaproponował na swoim profilu: "Może ktoś by ją odwiedził" i podał nazwę miejscowości, gdzie mieszka Tokarczuk.

Prawicowy serwis o Noblu dla Tokarczuk: Będzie nauczać o Polakach jako "mordercach Żydów" 

Nawet w dniu przyznania nagrody Nobla polskiej pisarce, prawicowe media nie były wstanie powstrzymać się od negatywnych komentarzy. "Talent talentem, ale lewicowy światopogląd otwiera dziś wiele drzwi. Tokarczuk będzie nauczać o Polakach jako 'mordercach Żydów''' - napisała redaktor naczelna wPolityce.pl Marzena Nykiel. Ktoś inny ostrzega o "skandalicznych słowach" Tokarczuk: Polacy to właściciele niewolników.

Zrzut ekrany strony głównej wPolityce.plZrzut ekrany strony głównej wPolityce.pl Zrzut ekrany strony głównej wPolityce.pl

Na prawicy są też komentatorzy, którzy poczuwają się do sukcesu Polki:

"Byłem dawno temu jednym z pierwszych recenzentów, który dostrzegł Olgę Tokarczuk i wróżył jej wielką przyszłość, więc gratulując laureatce, gratuluję trochę sobie" - napisał na Twitterze Rafał Ziemkiewicz.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (463)
Działacze PiS a Olga Tokarczuk. Jeszcze niedawno pisarkę oczerniano i obrażano
Zaloguj się
 • pdppdp

  Oceniono 131 razy 121

  Panie Ziemkiewicz, dedykuję panu wierszyk na miarę pańskiej umysłowości: Raz płynęły sobie równo cztery jabłka, jedno gó.... Cóż to płynie - pyta żabka, Na to gó... - to my, jabłka!

 • def11

  Oceniono 117 razy 103

  Gość o nazwisku, nomen omen, Świrski mówi o kimś, że jest "słaby na umyśle" , paradne :)

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 86 razy 80

  Ossietzky, Pasternak, Sacharow, Wałęsa, teraz Tokarczuk - zamordystyczne reżimy nie lubią swoich noblistów.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 85 razy 79

  Komuchy z PiS zareagowały dokładnie tak samo na Nobla jak wtedy gdy należały do PZPR :-)

 • vitruvius

  Oceniono 89 razy 73

  Ziemkiewicz, jak zwykle żałosny. Gorzej niż dno moralne, czyli PiS moralność.
  WIARYGODNOŚĆ PiS
  W tym co mówią PiS-towarzysze jest tyle prawdy, co w:
  1. Opowieści o Jadwidze Kaczyńskiej, jako „sanitariuszce w Powstaniu Warszawskim”,
  2. "Zamachu" w Smoleńsku,
  3. "Wielkości" Lecha K.
  4. „Polsce w ruinie”,
  5. "Uzdrowieniu" sądów, patrz „EMI”,
  6. "Uczciwości" PiS, patrz Banaś,
  7. "Patriotyzmie" Jarosława K. (Jarosław K. = Polska i państwo),
  8. "Kompetencji" kadr PiS, patrz stadniny i spółki skarbu państwa,
  9. "Walce z pedofilią" w kościele,
  10. "Sprawności" prokuratury w sprawie KNF,
  11. "Sprawności" prokuratury w sprawie łapówki 50 000 zł i Srebrnej,
  12. "Sprawności" NBP w sprawie KNF i 2 prawie takich samych blondyn po ok. 50 000 zł/mc,
  13. "Sprawności" prokuratury w sprawie SKOKÓW, zwłaszcza Wołomin,
  14. "Sprawności" prokuratury w sprawie oczerniania i oszczerstw z Ministerstwa „Sprawiedliwości”,
  15. "Sprawności" prokuratury w sprawie GetBack,
  16. Stabilnych i uczciwych rodzin jak Kaczyńskich (Romuald i zwłaszcza MARTA K.),
  17. 2015 r. : "1,5 biliona na inwestycje !" - J.Kaczyński,
  18. „Bohaterach z Brygady Świętokrzyskiej”, co „nie współdziałali” z OKH / OKW.
  I co dalej?

 • ar.co

  Oceniono 76 razy 68

  Cóż, w 1978 partyjna nomenklatura usiłowała przedstawić wybór Wojtyły jako dowód wyższości "realnego socjalizmu" nad kapitalizmem. Teraz pewnie okaże się, że Nobel dla Tokarczuk to zasługa dojnej zmiany i "wstanięcia z kolan".

 • jael53

  Oceniono 73 razy 63

  Przepraszam bardzo, ale bez mediów wiedziałabym, kto to jest Olga Tokarczuk; nie wiedziałabym natomiast, kto to jest pan Świrski. I bez tej wiedzy obeszłabym się bardzo chętnie.

 • mumel4

  Oceniono 67 razy 59

  A ' propos ziemkiewicza : łajno się przyczepiło do okrętu i mówi ; PŁYNIEMY !

 • niktwazny126

  Oceniono 65 razy 57

  Tokarczuk to ta "zła elita". W odróżnieniu od "dobrej elity" dobrej zmiany, np. Glińskiego. A dzisiaj będą odtrąbiać sukces, bo nasza ci ona, polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX