Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 13 października sklepy będą otwarte?

Wprowadzona w marcu 2018 roku ustawa ograniczająca ilość niedziel handlowych wymusiła na klientach konieczność sprawdzania, czy w danym terminie wypada niedziela bez zakazu handlu. Czy w najbliższą niedzielę 13 października sklepy i centra handlowe będą otwarte?
Zobacz wideo

W 2019 roku niedziela handlowa wypada raz w miesiącu, a kolejna zmiana terminów czeka nas już w 2020 roku. Od przyszłego roku niedziela bez zakazu handlu będzie wypadać jedynie maksymalnie siedem razy w roku. Centra handlowe i większe sklepy będą mogły być otwarte w następujących terminach: w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, niedzielę poprzedzającą Wielkanoc czy ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 13 października zrobimy zakupy?

W 2019 roku niedziela handlowa wypada pod koniec każdego miesiąca. Zgodnie z ustawą i kalendarzem 13 października jest niedziela z zakazem handlu. W związku z tym tego dnia zamknięte będą centra handlowe i duże sklepy takie jak Tesco, Biedronka czy Lidl. Na następną niedzielę handlową  musimy czekać do 27 października.

Zakaz handlu w niedziele. Jakie sklepy mogą działać mimo zakazu handlu?

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje we wszystkich placówkach handlowych. Zakupy w nadchodzącą niedzielę będzie można zrobić m.in. w aptekach, kawiarniach, cukierniach, stacjach benzynowych, kwiaciarniach, sklepach gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina oraz w sklepach pełniących jednocześnie funkcję placówki pocztowej.