Rusza proces beatyfikacyjny rodziców Jana Pawła II. Episkopat wyraził zgodę

Polski Episkopat wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców świętego Jana Pawła II. Ma być on prowadzony przez Archidiecezję Krakowską, co da możliwość zwrócenia się do Watykanu z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym.
Zobacz wideo

- Episkopat wyraził zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II - Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Daje to możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym - napisano w oficjalnym komunikacie na stronach Konferencji Episkopatu Polski.

Archidiecezja Krakowska rozpocznie proces beatyfikacyjny rodziców Jana Pawła II

Jak podaje TVN24 zgoda na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców Jana Pawła II została wydana we wtorek po obradach Komisji do spraw Dialogu, prowadzonej przez Polską Radę Ekumeniczną i Konferencję Episkopatu Polski. Wcześniej arcybiskup Stanisław Gądecki zapowiedział datę beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ojciec polskiego papieża, również Karol Wojtyła, urodził się w Lipniku koło Bielska. W 1906 roku ożenił się z Emilią Kaczorowską, z którą doczekali się trójki dzieci: Edmunda, Olgi (która zmarła wkrótce po urodzeniu) i Karola. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Karol Wojtyła senior przeszedł do polskiego wojska, gdzie służył aż do przejścia na emeryturę. Emilia Wojtyła zmarła w 1020 roku z powodu zapalenia mięśnia sercowego i nerek. Trzy lata później, po zarażeniu się płonicą, zmarł najstarszy syn Wojtyłów - Edmund.

O beatyfikacji rodziców Karola Wojtyły mówiło się już w 2018 roku. Wtedy też kardynał Stanisław Dziwisz wspominał, że w tej sprawie zgłasza się do niego spora liczba wiernych. - Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin - argumentował kardynał.

Więcej o:
Komentarze (379)
Rusza proces beatyfikacyjny rodziców Jana Pawła II. Episkopat wyraził zgodę
Zaloguj się
 • gaz-wegaz

  Oceniono 128 razy 124

  Następni w kolejce będą ciotka Regina i wujek Zenek.
  Biznes musi się kręcić.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 111 razy 107

  A "błogosławiona pierś" co Adriana wykarmiła też będzie beatyfikowana?

 • window_licker

  Oceniono 83 razy 81

  Tylko czekać na potwierdzenie cudów "za przyczyną"... to jak w tym dowcipie" Kaleka wjechał na wózku do cudownego źródełka i stał się cud! po wyjeżdzie wózek miał nowe opony...

 • jerzysm42

  Oceniono 64 razy 62

  Rodzice to za mało.
  Na świętość zasługują również inni krewni Wojtyły.
  Jego wuje, ciotki, kochanki, ministranci i klerycy.

 • justas32

  Oceniono 59 razy 57

  Jarosław Kaczyński na świętego jeszcze za życia - tylu cudów co on nikt nie dokonał ...

 • arreis65

  Oceniono 56 razy 54

  blogoslawieni bo wychowali kabotyna, kłamcę i obrońcę pedofilów !!!!

 • weedy.lea

  Oceniono 53 razy 53

  W sumie to nie powinno mnie obchodzić co oni tam sobie w tym cyrku wyprawiają, bo to jest akurat jeden z bardzo nielicznych pomysłów polskiego kkat który nie wpłynie na moje życie. Niemniej trudno opanować parsknięcie śmiechem :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX