Episkopat powołał fundację, by wspierać ofiary pedofilii. Pomoc psychologiczna, ale nie odszkodowania

Episkopat powołał Fundację Świętego Józefa, która będzie wspierać osoby wykorzystane przez duchownych. Poinformował o tym prymas Wojciech Polak. KEP podkreśla, że fundacja nie będzie zajmowała się wypłatą zadośćuczynień ofiarom pedofilów. Jej celem będzie m.in. wsparcie psychologiczne i prawne.
Zobacz wideo

Celem Fundacji Świętego Józefa będzie wspomaganie i promowanie inicjatyw pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne - jako wyraz solidarności z nimi. Prymas Wojciech Polak wyjaśnia, że chodzi zarówno o osoby duchowne, które mogły się stać przyczyną zgorszenia, jak i osoby świeckie, w imieniu Kościoła wykonujące obowiązki duszpasterskie czy edukacyjne.

Biskupi powołali fundację wspierającą ofiary pedofilów

- Wierni, jak i całe społeczeństwo, oczekują jednoznacznego zaangażowania i konkretnego działania ze strony Kościoła w walce z dramatem wykorzystania seksualnego - powiedział abp Polak. - Konieczne jest kontynuowanie istniejących oraz podejmowanie nowych systematycznych działań na rzecz osób zranionych we wspólnocie Kościoła, zarówno przez niektóre osoby duchowne, jak też innych sprawców związanych z działalnością edukacyjną i duszpasterską Kościoła - dodał.

Jak podaje KEP, w diecezjach będą pracować koordynatorzy, odpowiedzialni za kontakt z fundacją. W działalność organu planowane jest włączenie także męskich i żeńskich zakonów. 

Fundacja ma wspierać inicjatywy związane z pomocą osobom pokrzywdzonym, a nie bezpośrednio wypłacać takie wsparcie. "Celem fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych, ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym. Jest natomiast dziełem, które ma na różne sposoby i we współpracy z istniejącymi inicjatywami oferować zorganizowaną pomoc i prawdziwą solidarność, której osoby pokrzywdzone bardzo potrzebują" - informuje KEP.

"Pomoc psychologiczna, medyczna, prawna"

Fundacja ma zagwarantować ofiarom dostęp do pomocy psychologicznej, terapeutycznej, medycznej czy prawnej. Na objęcie pomocą będą mogły liczyć osoby skrzywdzone przez duchownych w dzieciństwie lub przed osiągnięciem pełnoletności, a także osoby bezradne czy niepełnosprawne, nawet jeśli zostały skrzywdzone w późniejszym wieku.

Czytaj też: Jest decyzja Kościoła ws. oskarżeń o pedofilię wobec ks. Jankowskiego. Sprawa zostanie zamknięta

W ramach fundacji ma być rozwijany też istniejący już telefon zaufania, instytucja będzie mogła też udzielać stypendiów edukacyjnych dla osób skrzywdzonych. - Zobowiązanie do zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę spoczywa na sprawcy przestępstwa wykorzystania seksualnego, jednak we wspólnocie Kościoła wszyscy musimy czuć się odpowiedzialni za solidarne wsparcie pokrzywdzonych oraz ochronę małoletnich - stwierdza abp Wojciech Polak.

Więcej o: