Episkopat powołał fundację, by wspierać ofiary pedofilii. Pomoc psychologiczna, ale nie odszkodowania

Episkopat powołał Fundację Świętego Józefa, która będzie wspierać osoby wykorzystane przez duchownych. Poinformował o tym prymas Wojciech Polak. KEP podkreśla, że fundacja nie będzie zajmowała się wypłatą zadośćuczynień ofiarom pedofilów. Jej celem będzie m.in. wsparcie psychologiczne i prawne.
Zobacz wideo

Celem Fundacji Świętego Józefa będzie wspomaganie i promowanie inicjatyw pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne - jako wyraz solidarności z nimi. Prymas Wojciech Polak wyjaśnia, że chodzi zarówno o osoby duchowne, które mogły się stać przyczyną zgorszenia, jak i osoby świeckie, w imieniu Kościoła wykonujące obowiązki duszpasterskie czy edukacyjne.

Biskupi powołali fundację wspierającą ofiary pedofilów

- Wierni, jak i całe społeczeństwo, oczekują jednoznacznego zaangażowania i konkretnego działania ze strony Kościoła w walce z dramatem wykorzystania seksualnego - powiedział abp Polak. - Konieczne jest kontynuowanie istniejących oraz podejmowanie nowych systematycznych działań na rzecz osób zranionych we wspólnocie Kościoła, zarówno przez niektóre osoby duchowne, jak też innych sprawców związanych z działalnością edukacyjną i duszpasterską Kościoła - dodał.

Jak podaje KEP, w diecezjach będą pracować koordynatorzy, odpowiedzialni za kontakt z fundacją. W działalność organu planowane jest włączenie także męskich i żeńskich zakonów. 

Fundacja ma wspierać inicjatywy związane z pomocą osobom pokrzywdzonym, a nie bezpośrednio wypłacać takie wsparcie. "Celem fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych, ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym. Jest natomiast dziełem, które ma na różne sposoby i we współpracy z istniejącymi inicjatywami oferować zorganizowaną pomoc i prawdziwą solidarność, której osoby pokrzywdzone bardzo potrzebują" - informuje KEP.

"Pomoc psychologiczna, medyczna, prawna"

Fundacja ma zagwarantować ofiarom dostęp do pomocy psychologicznej, terapeutycznej, medycznej czy prawnej. Na objęcie pomocą będą mogły liczyć osoby skrzywdzone przez duchownych w dzieciństwie lub przed osiągnięciem pełnoletności, a także osoby bezradne czy niepełnosprawne, nawet jeśli zostały skrzywdzone w późniejszym wieku.

Czytaj też: Jest decyzja Kościoła ws. oskarżeń o pedofilię wobec ks. Jankowskiego. Sprawa zostanie zamknięta

W ramach fundacji ma być rozwijany też istniejący już telefon zaufania, instytucja będzie mogła też udzielać stypendiów edukacyjnych dla osób skrzywdzonych. - Zobowiązanie do zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę spoczywa na sprawcy przestępstwa wykorzystania seksualnego, jednak we wspólnocie Kościoła wszyscy musimy czuć się odpowiedzialni za solidarne wsparcie pokrzywdzonych oraz ochronę małoletnich - stwierdza abp Wojciech Polak.

Więcej o:
Komentarze (86)
Episkopat powołał fundację, by wspierać ofiary pedofilii. Pomoc psychologiczna, ale nie odszkodowania
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 25 razy 23

  Ach.... Fundacja tzn że będą dostawać spore pieniądze na swoje cele z budżetu i poszczególnych ministerstw. Bardzo zacnie pomyślane. :)

 • kunwyscigowy

  Oceniono 23 razy 21

  Haha pomoc psychologiczna :) - czyli dziecko sam na sam z księdzem po psychologii na KU -Lu.

  Ps. A dlaczego nie mogę wyrazić"żalu" po śmierci "wybitnego miłośnika przyrody" ..bo podobno Żubry, Jelenie, łosie płaczą Krokodylimi łzami we wszystkich Lasach Polski!!!

 • nietyp

  Oceniono 23 razy 19

  Czyli teraz będą molestować całkiem legalnie... I ofiary będą przychodziły do nich całkiem dobrowolnie... Podane, jak... na przysłowiowej tacy. Fundacji będą patronowali Gulbinowicz, Jankowski, Gil, a szefem-patronem zostanie Wojtyła!!! Brawo my!!!

 • antipatico

  Oceniono 18 razy 16

  Psychologiczna pomoc spoko, zawsze mogą wmówić, że to się tylko wydawało. Natomiast ręce precz od Mamony - prawdziwego i jedynego boga katabasów.

 • jxl82

  Oceniono 14 razy 14

  I pieniążki na Fundację oczywiście mają pochodzić z darów wiernych, aby czasem nie uszczuplić koryta Sławoja Leszka Głódzia i jego Danieli ?

 • nietyp

  Oceniono 21 razy 13

  A nie łatwiej byłoby ten kościół zdelegalizować? Przecież tak właściwie, to jest jedyny skuteczny sposób!!! Tak, jak z nazistami zrobiono...

 • kuba161048

  Oceniono 12 razy 12

  W fundacji za nasze pieniądze będą pracować ich pedofile. super.

 • realistas

  Oceniono 14 razy 12

  PiS im pomoże by nie płacili. Po to przejmowali sądy.

 • def11

  Oceniono 12 razy 12

  Abp Jędraszewski mówił żeby sprawcom okazywać miłosierdzie, zapewne też pomocy psychologicznej potrzebują :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX