Nie można dotrzeć do ciał saperów, którzy zginęli w wybuchu w Kuźni Raciborskiej. Prokuratorzy wejdą po "oznaczeniu"

Nie da się dotrzeć do ciał dwóch saperów, którzy zginęli we wtorkowym wybuchu w lesie koło Kuźni Raciborskiej - przekazała prokuratura. Jak powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, obecnie w terenie pracują saperzy i dopiero później pojawią się tam śledczy.
Zobacz wideo

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził szpital w Siemianowicach Śląskich, w którym przebywa dwóch rannych w wypadku żołnierzy. Jak przekazał, saperzy pracują na terenie, na którym doszło do wybuchu. Wciąż trwa też ustalanie przyczyn eksplozji i przebiegu zdarzenia.

Saperzy pracują, oznaczają te wszystkie niewybuchy, następnie wejdą prokuratorzy i będzie prowadzone śledztwo

- mówił szef MON. Zapowiedział, że opinia publiczna będzie informowana o toczących się pracach, zaznaczył również, że dwaj saperzy, którzy zginęli, byli doświadczonymi żołnierzami.

Wybuch w lesie koło Kuźni Raciborskiej. Do ciał dwóch saperów nie da się dotrzeć

Jeszcze przed konferencją Błaszczaka szefowa Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe przekazała PAP, że to właśnie ze względu na to, że na terenie znajduje się mnóstwo pocisków z czasów II wojny światowej, nie mogli tam wejść śledczy, oraz że z tego powodu na razie nikt nie dotarł do ciał dwóch saperów.

Docelowo śledztwo w tej sprawie - jak usłyszała Gazeta.pl w katowickiej prokuraturze - mają prowadzić śledczy z wydziału wojskowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

8 października w lesie koło Kuźni Raciborskiej (kilkanaście kilometrów od Raciborza) zginęło dwóch żołnierzy z tej jednostki, usuwających niewybuch. Czterech jest rannych. Byli to saperzy z 29. patrolu rozminowania. Jeden ciężko ranny żołnierz jest leczony w szpitalu w Sosnowcu, drugi wczoraj wyszedł ze szpitala w Rybniku. Dwaj nadal są w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Więcej o:
Komentarze (138)
Kuźnia Raciborska. Nie da się dotrzeć do ciał dwóch saperów, którzy zginęli w wybuchu
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 71 razy 69

  Takim właśnie ludziom powinno przyznawać ordery. Rodzinom zaś dodatkowe renty specjalne. Bo to oni tu polegli, niedaleko własnych rodzin, oddając życie byś ty mógł zbierać grzyby i chodzić na spacer nie bojąc się o zdrowie i życie. Ale niestety nie byli politykami, nie będzie miliona odszkodowania... będzie tylko zapomoga pogrzebowa i zwykła renta z ZUS dla dzieci.

 • june-of-44

  Oceniono 37 razy 25

  Czy Błaszczak odbył służbę wojskową? Czy tylko siedział na kolanach Jarka?

 • shtalman

  Oceniono 34 razy 24

  Mogli tam Szyszkę wysłać, skoro i tak dziś uciekł od odpowiedzialności za niszczenie środowiska i swoje machlojki

 • kzet69

  Oceniono 38 razy 24

  Polską armię PiS doprowadził do takiej ruiny, że nie trzeba wojny by ginęli żołnierze. Ale jeśli nadal będzie się ograniczać szkolenia oraz awansować nie tych którzy reprezentują fachową wiedzę ale tych poprawnych politycznie to takich tragedii będzie więcej!

 • dlugi0330

  Oceniono 26 razy 22

  Jeżeli Błaszczak wydal pieniądze MON na defilady, pensje dla kapelanów - darmozjadów i na msze oraz na parawojsko czyli WOT zamiast na profesjonalne stroje i sprzęt dla saperów, to razem z Morawieckim jako swoim szefem i organizatorem parady za parę milionów w swoim okręgu wyborczym mieliby krew na rękach, podobnie jak dowódcy, którzy wysłaliby saperów bez właściwych zabezpieczeń i właściwego nadzoru. Czy na prawdę prokuratorzy nie mogą dotrzec do zwłok, czy służby specjalne MON zacierają ślady?

 • krzywelustro

  Oceniono 36 razy 20

  To jak PiS-iorne wojsko stwierdziło zgony, skoro do dziś nie można dotrzeć do zabitych?
  Eksternistycznie, dla własnego bezpieczeństwa, wpisano ich na listę ofiar?

 • qcleszek1

  Oceniono 19 razy 19

  Jak w piosence " To śmierć która zabiera nawet ciało sapera " Taka trudna i podłą służba .
  Pozostaje żal i współczucie dla rodzin .

 • nukula4

  Oceniono 28 razy 18

  Podobna sytuacja była 1 maja '46 roku. Policjanci pojechali aby zabrać broń aby dzieci się nie bawiły. AK podziemne zrobiło pułapkę - 3 milicjantów zginęło. Niedawno, ponieważ prawdopodobnie byli to komuniści i na dodatek nikt za nich nie płacił, ksiądz kazał usunąć ich grób z cmentarza parafialnego. Na wieczny odpoczynek zasługują tyko tacy jak Szyszko, Kaczyński itp.

 • wlodeek

  Oceniono 21 razy 17

  Jak to jest, że w Polsce od kilkudziesięciu lat nie było wypadku przy rozbrajaniu niewybuchów przez wojsko. Ta tragedia świadczy o wyszkoleniu WP. Bo my nie mamy już wojska!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX