Katolicy zaprotestują przeciwko upolitycznianiu Kościoła. "Część z nas boi się iść na niedzielną Mszę"

W czwartek 10 października przed kurią krakowską oraz szczecińską odbędą się protesty katolików oburzonych faktem, że do polskich kościołów zawitała polityka, a jego hierarchowie wypowiadają słowa, które pogłębiają podziały. Powstała również internetowa petycja skierowana do biskupów i księży.
Zobacz wideo

"Odzyskajmy nasz Kościół" - pod tym hasłem wierni zaprotestują w czwartek w Krakowie oraz Szczecinie. Mają dość polityki w Kościele i antagonizujących wypowiedzi, takich jak słowa arcybiskupa Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie".

"W naszym kościele nie czujemy się już jak w domu"

Czujemy, że coraz rzadziej w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce słyszymy przesłanie Jezusa. Zamiast o miłosiernym Bogu płynie do nas głos pełen podziałów i niechęci do innych. Część z nas boi się iść na niedzielną Mszę w kościele parafialnym, nie chcąc znów słuchać słów pełnych lęku, a nierzadko też - potępienia i nienawiści. (..) Nie zgadzamy się na obecność partyjnej polityki w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce

- piszą autorzy internetowej petycji oraz organizatorzy czwartkowych protestów w Szczecinie i Krakowie. Do wyrażenia głośnego sprzeciwu zachęca m.in. znana katolicka youtuberka i dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Jola Szymańska.

Sprzeciwiamy się próbom lekceważenia problemu pedofilii i przemocy seksualnej w Kościele. Nie zgadzamy się z hipokryzją przedstawicieli kleru

- dodają zbuntowani wierni. Podkreślają, że w Kościele "nie czują się już jak w domu". Sprzeciwiają się także stygmatyzowaniu osób LGBT+, Żydów, muzułmanów, niewierzących.

Organizatorzy proszą, by nie przynosić żadnych transparentów

"Protest i czuwanie organizowane są przez grupę świeckich katolików, a zaproszenie do udziału skierowane jest do każdego" - deklarują organizatorzy protestu i apelują, aby nie przynosić na niego transparentów i flag, najwyżej kartkę z napisem "Odzyskajmy nasz Kościół".

Zbiorą się w czwartek 10 października o godz. 17:30 przed kurią w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej oraz w Szczecinie przed bramą wjazdową do seminarium duchownego. Protesty maja rozpocząć się od świadectw kilku osób, które czują się wykluczone z Kościoła.

Więcej o:
Komentarze (368)
Katolicy zaprotestują przeciwko upolitycznianiu Kościoła. "Część z nas boi się iść na niedzielną Mszę"
Zaloguj się
 • pinio67

  Oceniono 117 razy 93

  Jak przyjdzie co do czego to i tak uklękniecie przed klechą, bez względu na to, co będziecie deklarować. I tak też oni was widzą - jako klęczące poddane ich władzy stado. I proporcjonalnie do tego postrzegania przejmują się waszym głosem.
  Nie współczuję - jesteście tego warci.

 • 1moja

  Oceniono 66 razy 60

  A moze by tak zaprotestowali przeciwko feudalnemu finansowaniu kosciolka i ich zlotych cielcow?
  Obecnie kazdy placacy podatki MUSI jak chlop panszczyzniany, niezaleznie od wiary, wyznania czy swiatopogladu placic na stalinowski /powstal za Stalina/ fundusz koscielny .
  Nie po to politycy wszelkiej masci z lewa i prawa licytuja sie kto ciepnie wiecej majatku narodowego czy pieniedzy podatnikow na tace ich przenajswietszych zlodziejstw biskupich aby ks. dobrodziej nie powiedzial dobrego slowa z ambony o zwyciescy licytacji a przegranego zeslal do piekla.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • 33qq

  Oceniono 61 razy 55

  Kościół dopiero teraz pokazał swoją prawdziwą twarz, pazerną, nikczemną i bez najmniejszych oporów moralnych jeśli chodzi o walkę o wpływy, władzę i kasę. Do tej pory nie miał tak silnego wsparcia ze str. rządzących (choć zawsze wspierany był). Dlatego dziwię się uczciwym katolikom, że chcą mieć z nim nadal cokolwiek wspólnego.

 • Anna Skubis

  Oceniono 46 razy 44

  Ostatnio wyszłam z kościoła z mszy świętej - nie zgadzam się na agitację przedwyborczą w tym miejscu. Kościół nie panuje nad tym co mówią i robią księża. Przykre, ale takie są fakty..

 • tempa-dzida2

  Oceniono 40 razy 36

  No cóż. Wiele to pewnie nie da.
  "Przewielebni" wiedzą przecież doskonale, że jak PIS przegra, to przynajmniej niektórym z nich przyjdzie odbyć "pokutę za grzechy". Tylko, że oni wolą wyznaczać pokutę ...

 • 1111pln

  Oceniono 35 razy 33

  Już nie raz tu pisałem, że żaden antyklerykał nie zrobi tyle dla pustych kościołów co biskupi. 😁😁😁

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX