Katolicy zaprotestują przeciwko upolitycznianiu Kościoła. "Część z nas boi się iść na niedzielną Mszę"

W czwartek 10 października przed kurią krakowską oraz szczecińską odbędą się protesty katolików oburzonych faktem, że do polskich kościołów zawitała polityka, a jego hierarchowie wypowiadają słowa, które pogłębiają podziały. Powstała również internetowa petycja skierowana do biskupów i księży.
Zobacz wideo

"Odzyskajmy nasz Kościół" - pod tym hasłem wierni zaprotestują w czwartek w Krakowie oraz Szczecinie. Mają dość polityki w Kościele i antagonizujących wypowiedzi, takich jak słowa arcybiskupa Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie".

"W naszym kościele nie czujemy się już jak w domu"

Czujemy, że coraz rzadziej w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce słyszymy przesłanie Jezusa. Zamiast o miłosiernym Bogu płynie do nas głos pełen podziałów i niechęci do innych. Część z nas boi się iść na niedzielną Mszę w kościele parafialnym, nie chcąc znów słuchać słów pełnych lęku, a nierzadko też - potępienia i nienawiści. (..) Nie zgadzamy się na obecność partyjnej polityki w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce

- piszą autorzy internetowej petycji oraz organizatorzy czwartkowych protestów w Szczecinie i Krakowie. Do wyrażenia głośnego sprzeciwu zachęca m.in. znana katolicka youtuberka i dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Jola Szymańska.

Sprzeciwiamy się próbom lekceważenia problemu pedofilii i przemocy seksualnej w Kościele. Nie zgadzamy się z hipokryzją przedstawicieli kleru

- dodają zbuntowani wierni. Podkreślają, że w Kościele "nie czują się już jak w domu". Sprzeciwiają się także stygmatyzowaniu osób LGBT+, Żydów, muzułmanów, niewierzących.

Organizatorzy proszą, by nie przynosić żadnych transparentów

"Protest i czuwanie organizowane są przez grupę świeckich katolików, a zaproszenie do udziału skierowane jest do każdego" - deklarują organizatorzy protestu i apelują, aby nie przynosić na niego transparentów i flag, najwyżej kartkę z napisem "Odzyskajmy nasz Kościół".

Zbiorą się w czwartek 10 października o godz. 17:30 przed kurią w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej oraz w Szczecinie przed bramą wjazdową do seminarium duchownego. Protesty maja rozpocząć się od świadectw kilku osób, które czują się wykluczone z Kościoła.

Więcej o: