Akcja "SMOG". 5 tys. policjantów sprawdzi na drogach stan techniczny i emisję spalin pojazdów

Od 6 rano na polskich drogach trwa akcja "SMOG". Ok. 5 tysięcy policjantów prowadzi działania kontrolno-prewencyjne, które mają na celu wyeliminowanie z ruchu tych pojazdów, które nie spełniają norm dotyczących emisji spalin.
Zobacz wideo

Podczas akcji "SMOG" policjanci sprawdzają m.in. jakość spalin oraz ogólny stan techniczny zatrzymanych do kontroli pojazdów, zwracając szczególną uwagę na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. "W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny" - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Akcja "SMOG" na polskich drogach. W tym roku policjanci zatrzymali ok. 7,8 tys dowodów rejestracyjnych

Policyjne akcje "SMOG" są przeprowadzane mniej więcej co miesiąc. Czasem mają one wymiar lokalny i są przeprowadzane na terenie jednego województwa, czasem obejmują cały kraj. Ostatni raz policjanci "uzbrojeni" w dymomierze i analizatory spalin ruszyli do pracy w poniedziałek 30 września. W czasie dziewięciu tegorocznych akcji "SMOG" skontrolowali ok. 220 tys. pojazdów i zatrzymali blisko 7,8 tys. dowodów rejestracyjnych.

Akcje "SMOG" mają charakter kontrolno-prewencyjny, ale także informacyjno-edukacyjny. W czasie ich trwania funkcjonariusze policji przypominają kierowcom, że niesprawne technicznie pojazdy, które emitują spaliny o nadmiernej toksyczności, są jedną z przyczyn pogarszania się jakości powietrza, którym oddychamy. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Akcja "SMOG". 5 tys. policjantów sprawdzi na drogach stan techniczny i emisję spalin pojazdów
Zaloguj się
 • zet59

  Oceniono 12 razy 8

  ok akcja słuszna, ale jeden piec kopciuch daje tyle zanieczyszczeń co 1000 samochodów z popsutą instalacją. Więc najpierw patrole piesze policji w dzielnicach kopciuchów potem samochody

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 5

  Suweren na 500+ się zirytuje. Jego niemieckie diesle za 2 tys zł (za którymi Niemiec płakał jak oddawał) nie spełniają żadnych norm.

  500+ dali, ale samochód za 2 tys zł zabiorą.

 • ganro

  Oceniono 7 razy 5

  A wystarczyłoby robić rzetelne badania techniczne i walić większy podatek w zależności od poziomu zanieczyszczenia i spełniania norm Euro.

 • jan.ma

  Oceniono 5 razy 5

  Kolejna pokazowa akcja, która na pewno nie wyeliminuje jedne j z uciążliwych patologii w naszymj ruchu miejskim. Parę dni temu widziałem policyjny busik, który puszczał czarne spaliny. I co wy na to policyjni "akcjonariusze" ???

 • wicipinski

  Oceniono 7 razy 5

  Rozumiem, ze na pierwszy ogień pójdą autobusy komunikacji miejskiej? Ostatnio za takim jechałem, to musiałem włączyć obieg wewnętrzny.
  nieRząd rozdaje lekką ręką moje podatki, a teraz wymaga, żeby wieśniaki wymieniły stare kopciuchy na co? Na milion elektrycznych Morawieckiego? 500 miesięcznie nie wystarczy.

 • demetria11

  Oceniono 6 razy 4

  A kiedy patrole na wsiach i w miastach oraz gigantyczne mandaty dla morderców kopcących z domowych kotłów?!

 • aa1000

  Oceniono 3 razy 3

  A dzielnicowych i patroli nadal nie widać [prawie połowa dorosłych Polaków nie widziała dzielnicowego w swoim życiu, a część z nich nie wie co to jest] .
  A panowie minister i komendant policji wymyślają co i ruszają jakąś medialna akcję w wolnych chwilach od nagabywania niesfornych politycznie ludzi.

 • geraldine2015

  Oceniono 3 razy 3

  A kiedy akcja "SZAMBO"? Proponuję każdy weekend na wsiach i tam gdzie nie ma kanalizacji. Szambiarka kosztuje, a w weekendy ŻADEN kontroler z ochrony środowiska , czy co tam jeszcze istnieje i bierze pieniądze nie pojedzie w teren sprawdzić , gdzie się podziało szambo. Jadąc szosą poznańską z Warszawy trzeba zakładać maskę p-gaz, taki smród. Jeszcze gorzej jak się zboczy z trasy.

 • 11krzych

  Oceniono 5 razy 3

  >policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny
  A kierowca nie ma obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego
  >policjanci "uzbrojeni" w dymomierze
  Niech się uzbroją w różańce a ksiąc niech ich poprzebiera za aniołki i zmierzy wiarę grzechomierzem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX