Jest wyrok ws. bohatera filmu Sekielskiego. 400 tys. zł zadośćuczynienia od księdza i parafii

Ksiądz, który molestował Marka Mielewczyka, a także parafia i diecezja, mają zapłacić ofierze 400 tys. zł zadośćuczynienia. Mielewczyk nazywa wyrok przełomowym, ponieważ sąd uznał "odpowiedzialność Kościoła za krycie pedofilii". Mężczyzna opowiedział swoją historię w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".
Zobacz wideo

Przeprosiny za brak reakcji na molestowanie ministranta przez księdza Andrzeja S. i 400 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz ofiary Marka Mielewczyka - taki wyrok wydał Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Zapłacić muszą zarówno duchowny, jak i parafia św. Kazimierza w Kartuzach i diecezja pelplińska. 

Jest wyrok sądu. 400 tys. zadośćuczynienia dla bohatera filmu Sekielskiego

O decyzji sądu poinformowała na Twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Wyrok zapadł w drugiej instancji po tym, jak ksiądz odwołał się od wcześniejszego wyroku. Duchowny molestował Mielewczyka w latach 80., kiedy ten był ministrantem w parafii w Kartuzach. Mielewczyk powiedział, że "ten wyrok jest przełomowy" i "pokazuje że odpowiedzialność Kościoła za krycie pedofilii jednak istnieje" - opisuje na Twitterze reporter Radia ZET Maciej Bąk.

Sędzia zwracała uwagę, że molestowanie odbiło się na zdrowiu psychicznym ofiary, a także, że ksiądz nie poniósł żadnych konsekwencji - został jedynie przeniesiony do innej parafii.

Mielewczyk opowiadał o tym, jak był wykorzystywany przez księdza w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Po latach zdecydował się pozwać księdza i parafię, która nie reagowała. 

 
Więcej o:
Komentarze (129)
Wyrok sądu. 400 tys. zadośćuczynienia dla bohatera filmu Sekielskiego
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 38 razy 28

  Flaszka-Głódź wyda dekret o unieważnieniu wyroku jak to zrobił z oskarżeniami Jankowskiego

  Ziobro z Dudą to zaklepią i wyrok okaże się nie do wyegzekwowania

  klechy pod rządami PiS zawsze będą pod specjalną ochroną

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 23

  Bardzo dobrze że skazali także za krycie pedofilów.
  To przetrze ścieżkę dla innych tego typu spraw. A winnych krycia jest w kk bardzo dużo. Więcej niż samych przestępców pedofilów.
  Katolicy powinni teraz dawać więcej na tacę. Ktoś musi płacić za księżą rozwiązłość.

 • zgredzik01

  Oceniono 34 razy 22

  Spokojnie Sąd Najwyższy zasądzi kasację wyroku i zwrot pieniędzy. Nie po to Budyń wstawił tam człowieka z Ordo Iuris, by kościół płacił odszkodowania.

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 20

  Zasądzić można ale jak będzie z wyegzekwowaniem. Pewnie parafia i kuria do upadłego będą przeciągać sprawę.

 • katerina323

  Oceniono 22 razy 16

  Czy znajdzie się w naszym pięknym kraju, chociaż jeden sprawiedliwy sędzia,tak jak we Francji (mamy ich podobno 10 000) co postawi zarzut ukrywania pedofilii biskupowi ?To kilkudziesięciu purpuratów, co dziennie, morduję Pana Jezusa,wbijając Mu w nogi i ręce gwożdzie !!!!! Poprzez ukrywanie pedofilli,obżarstwo i pijaństwo,życie w luksusie,machinacje finansowe,grzechy nieczystości itd,itp.....To biskupi doprowadzą do upadku kościoła w Polsce !!!!!!

 • wcegielski

  Oceniono 17 razy 15

  KK będzie bronić do upadłego jedynej rzeczy w która wierzą- swojej kasy

 • niko8472

  Oceniono 15 razy 11

  Będzie zapis w kodeksie kanonicznym: kto majątek kościoła na poczet zasądzonej kary próbuje zająć ten podlega ekskomunice w myśl samego prawa. Kanon 666, kasa jest nasza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX