W Skawinie ludzie częściej chorują na raka. Niepokojący raport Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z opublikowanego przez naukowców z UJ raportu epidemiologicznego "Chorobowość oraz umieralności mieszkańców gminy Skawina w odniesieniu do lokalizacji zakładów przemysłowych w latach 2008-2018" wynika, że średnia zachorowań na nowotwory w gminie Skawina przekracza poziom średniej krajowej o pięć punktów procentowych. Wiele osób cierpi także na dolegliwości układu krążenia.
Zobacz wideo

Mieszkańcy Skawiny (woj. małopolskie) od lat skarżą się na uciążliwy smród i odczuwalnie złą jakość powietrza. Twierdzą, że jest to spowodowane bliskością zakładów przemysłowych. W lipcu w mieście zanotowano rekordowe stężenie unoszących się w powietrzu lotnych związków organicznych - na urządzeniu pomiarowym, które zamontowano na terenie byłej huty aluminium, zabrakło skali.

"Niepokojące wyniki" raportu naukowców z UJ

Raport UJ potwierdził nieoficjalne doniesienia miejscowych lekarzy, którzy utrzymywali, że na terenie gminy podejrzanie wysoki jest odsetek osób zapadających na choroby układu krążenia oraz nowotwory.

Jak podaje Skawiński Raport Smogowy na Facebooku, raport "przedstawia wysoce niepokojące wyniki analiz danych o zdrowiu mieszkańców, udostępnionych przez NFZ. Raport wskazuje na konieczność przeprowadzenia gruntownych badań stanu zdrowia oraz środowiska na osiedlach wokół skawińskich stref przemysłowych, szczególnie strefy przemysłowej na Kopance oraz w całej gminie".

Najwięcej zgonów odnotowano w przemysłowym obszarze miasta Skawina

Naukowcy ustalili, że liczba chorób układu krążenia wzrosła w ciągu ośmiu lat o osiem punktów procentowych, a odsetek zgonów z powodu nowotworów - o ponad dziewięć.

Zaznaczyć należy, iż w obszarze wyodrębnionym jako obszar przemysłowy miasta Skawina w większości obserwowanych lat współczynniki umieralności były wyższe niż w pozostałej części miasta. Bardzo duże zmiany umieralności w poszczególnych latach zaobserwowano dla obszaru Kopanka

- czytamy w raporcie autorstwa doktor Agnieszki Pac i doktor Elżbiety Sochackiej-Tatary.

W analizie porównano też przyczyny zgonów w Skawinie z danymi z reszty Małopolski i dla całego kraju. Okazuje się, że w Skawinie udział zgonów z powodu nowotworów jest o sześć punktów procentowych wyższy niż w pozostałej części Małopolski i o pięć wyższy niż w Polsce.

W dodatku, jak podaje RMF24.pl, od 2016 r. obserwowany jest też nagły wzrost liczby osób korzystających z porad specjalistów z powodu problemów z układem oddechowym, a w okolicach, gdzie zlokalizowane są strefy przemysłowe, widoczna jest również rosnąca liczba hospitalizacji i hospitalizacji w trybie nagłym.

Protest mieszkańców Skawiny

Po tym, jak w lipcu w Skawinie zanotowano rekordowe stężenie lotnych związków organicznych, w skawińskim ratuszu powołano sztab kryzysowy. Powiadomiono też ministra Henryka Kowalczyka. W urzędzie miasta zorganizowano nawet spotkanie z przedstawicielami firm działających na terenie dawnej huty. Oficjalnie żadna z nich nie przyznała się jednak do emitowania szkodliwych substancji.

26 września w geście protestu przeciwko zanieczyszczeniom z lokalnego zakładu Valeo mieszkańcy miasta wyszli na ulice. firma, znajdująca się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, oskarżana jest przez mieszkańców Skawiny o emitowanie "potwornego fetoru".

Więcej o: