W Skawinie ludzie częściej chorują na raka. Niepokojący raport Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z opublikowanego przez naukowców z UJ raportu epidemiologicznego "Chorobowość oraz umieralności mieszkańców gminy Skawina w odniesieniu do lokalizacji zakładów przemysłowych w latach 2008-2018" wynika, że średnia zachorowań na nowotwory w gminie Skawina przekracza poziom średniej krajowej o pięć punktów procentowych. Wiele osób cierpi także na dolegliwości układu krążenia.
Zobacz wideo

Mieszkańcy Skawiny (woj. małopolskie) od lat skarżą się na uciążliwy smród i odczuwalnie złą jakość powietrza. Twierdzą, że jest to spowodowane bliskością zakładów przemysłowych. W lipcu w mieście zanotowano rekordowe stężenie unoszących się w powietrzu lotnych związków organicznych - na urządzeniu pomiarowym, które zamontowano na terenie byłej huty aluminium, zabrakło skali.

"Niepokojące wyniki" raportu naukowców z UJ

Raport UJ potwierdził nieoficjalne doniesienia miejscowych lekarzy, którzy utrzymywali, że na terenie gminy podejrzanie wysoki jest odsetek osób zapadających na choroby układu krążenia oraz nowotwory.

Jak podaje Skawiński Raport Smogowy na Facebooku, raport "przedstawia wysoce niepokojące wyniki analiz danych o zdrowiu mieszkańców, udostępnionych przez NFZ. Raport wskazuje na konieczność przeprowadzenia gruntownych badań stanu zdrowia oraz środowiska na osiedlach wokół skawińskich stref przemysłowych, szczególnie strefy przemysłowej na Kopance oraz w całej gminie".

Najwięcej zgonów odnotowano w przemysłowym obszarze miasta Skawina

Naukowcy ustalili, że liczba chorób układu krążenia wzrosła w ciągu ośmiu lat o osiem punktów procentowych, a odsetek zgonów z powodu nowotworów - o ponad dziewięć.

Zaznaczyć należy, iż w obszarze wyodrębnionym jako obszar przemysłowy miasta Skawina w większości obserwowanych lat współczynniki umieralności były wyższe niż w pozostałej części miasta. Bardzo duże zmiany umieralności w poszczególnych latach zaobserwowano dla obszaru Kopanka

- czytamy w raporcie autorstwa doktor Agnieszki Pac i doktor Elżbiety Sochackiej-Tatary.

W analizie porównano też przyczyny zgonów w Skawinie z danymi z reszty Małopolski i dla całego kraju. Okazuje się, że w Skawinie udział zgonów z powodu nowotworów jest o sześć punktów procentowych wyższy niż w pozostałej części Małopolski i o pięć wyższy niż w Polsce.

W dodatku, jak podaje RMF24.pl, od 2016 r. obserwowany jest też nagły wzrost liczby osób korzystających z porad specjalistów z powodu problemów z układem oddechowym, a w okolicach, gdzie zlokalizowane są strefy przemysłowe, widoczna jest również rosnąca liczba hospitalizacji i hospitalizacji w trybie nagłym.

Protest mieszkańców Skawiny

Po tym, jak w lipcu w Skawinie zanotowano rekordowe stężenie lotnych związków organicznych, w skawińskim ratuszu powołano sztab kryzysowy. Powiadomiono też ministra Henryka Kowalczyka. W urzędzie miasta zorganizowano nawet spotkanie z przedstawicielami firm działających na terenie dawnej huty. Oficjalnie żadna z nich nie przyznała się jednak do emitowania szkodliwych substancji.

26 września w geście protestu przeciwko zanieczyszczeniom z lokalnego zakładu Valeo mieszkańcy miasta wyszli na ulice. firma, znajdująca się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, oskarżana jest przez mieszkańców Skawiny o emitowanie "potwornego fetoru".

Więcej o:
Komentarze (51)
W Skawinie ludzie częściej chorują na raka. Niepokojący raport Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 33 razy 29

  Chwała Wielkiej Wolsce! Najważniejsze i tak, żeby była katolicka!

 • kamuimac

  Oceniono 35 razy 25

  co tam mieszkancy skawiny głosujący na pis

  kto by się tam przemował smogiem

  ważne że jest 500 plus nie ?

 • marcinmarcin12

  Oceniono 18 razy 18

  Zanim sie wprowadzisz w nowe miejsce idz na cmentarz. W niektorych miejscach ilosc zmarlych ponizej 60 jes zaskakujaca.

 • poochojek

  Oceniono 23 razy 17

  cala Polska jest zatruta, zasyfiona glownie przez wegiel a mentalnie przez PiS i watykanska mafie

 • marcindziedzic

  Oceniono 16 razy 16

  No niestety - wieloletnia działalność huty aluminium (HAS) z anodami samospiekającymi (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), która na tyle truła fluorem że zamknięto ją już za komuny, do tego stosowano takie praktyki jak utwardzanie dróg tzw. gruzem katodowym ze zużytych wyłożeń wanien, duża jak na małopolskę elektrownia węglowa której popioły (odprowadzanie mokre) wielokrotnie znajdowano w studniach w okolicznych wsiach, spory zakład przetopu złomu aluminiowego (Nicromet), a przy przetopie złomu np. lakierowanego mogą się wydzielać różne rzeczy w tym TCDD, do tego jeszcze kilka innych dużych zakładów: Valeo (chociaż bardzo nie smrodzi), fabryka materiałów ogniotrwałych (Vesuvius), przemysł spożywczy (Bahlsen itd.), a do tego jeszcze położenie w smogowej niecce krakowa i domy opalane węglem.

 • tonz2

  Oceniono 7 razy 7

  To jest chyba jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie ZUS wychodzi na plus. Emerytem jest się tu krótko lub wcale

 • zueoko

  Oceniono 7 razy 7

  Kraków dziękuje Skawinie za życie w szarym dymie. Pozdrawia również okoliczne wichury palące w piecach czym się da oraz fanatyków jazdy samochodem na dystansie od jednego do dziesięciu kilometrów - od miejsca pracy do miejsca zamieszkania i odwrotnie. Rządzących za ciągłe podwyżki biletów, które niezbyt zachęcają do podróży bardzo dobrze rozwiniętą komunikacją miejską. Nie mógłbym pominąć firm sprzedających niewiele warte maseczki antysmogowe. Z dziewiątego piętra wieżowca zimą widok czasami jest postapokaliptyczny. Cieszę się dniem dzisiejszym- mogłem poobserwować Tatry- zarówno polskie jak i słowackie.

 • corvelinho

  Oceniono 6 razy 6

  Mieszkańcy Skawiny nie wiedzą że mają strefę przemysłową obok domów- smog im wszystko zasłania..

 • phugoid

  Oceniono 5 razy 5

  glosujta suwerenie na piss a bydzie lepij!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX